Nastavitev
Navodila za uporaboNavodila za uporabo
Indukcijsko kuhališče z vgrajeno napo
HIHD854GF
HIHD854MM
Elevate
Ta navodila za uporabo vsebujejo informacije o namestitvi in varni uporabi aparata.
Za podrobnejša navodila in nasvete obiščite https://global.asko.com/customer-care/manuals ali skenirajte kodo QR. To kodo QR najdete na dnu naprave, v priloženih dokumentih ali (če je na voljo) v hitrem vodniku.
Uporabljeni piktogrami
V navodilih boste opazili simbole, ki imajo naslednje pomene:
Informacija, nasvet, namig ali priporočilo
Opozorilo – splošna nevarnost
Opozorilo – nevarnost električnega udara
Opozorilo – nevarnost vroče površine
Opozorilo – požarna nevarnost
Pomembno je, da navodila pozorno preberete.
Varnost
POZORNO PREBERITE IN SHRANITE ZA POZNEJŠO UPORABO.
Splošno
Proizvajalec zavrača vsako odgovornost za morebitno škodo, ki bi nastala ob neupoštevanju varnostnih navodil in opozoril.
Garancija ne krije škode, ki je nastala zaradi nepravilne priključitve, nepravilne namestitve ali nepravilne uporabe.
Ta aparat smejo uporabljati otroci, starejši od 8 let, in osebe z zmanjšanimi fizičnimi, senzoričnimi ali psihičnimi sposobnostmi ali pomanjkanjem izkušenj in znanja, če so pod nadzorom odgovorne osebe oziroma če so bili poučeni o pravilni uporabi aparata ter o nevarnostih, povezanih z njegovo uporabo.
Naprava in njeni dostopni deli se med uporabo segrejejo. Ne dotikajte se segretih delov. Napravo hranite izven dosega otrok, mlajših od 8 let, oziroma otroke v bližini naprave stalno nadzorujte.
Ne dovolite, da se otroci igrajo z aparatom. Ne dovolite otrokom, da bi brez nadzora čistili aparat ali opravljali vzdrževalna opravila na njem.
OPOZORILO: Nevarnost požara: ne shranjujte nobenih predmetov na površini kuhališča.
POZOR! Proces kuhanja mora biti nadzorovan. Tudi kratkotrajen proces kuhanja mora biti neprestano nadzorovan.
OPOZORILO: kuhanje na kuhališču z maščobo ali oljem brez nadzora je lahko nevarno in lahko privede do požara.
NIKOLI ne poskušajte pogasiti požara z vodo. Namesto gašenja izklopite napravo in pokrijte plamen, na primer s pokrovom ali požarno odejo.
Uporabljajte samo varovala za kuhališče, ki jih je oblikoval proizvajalec kuhalnega aparata ali jih je proizvajalec aparata navedel v navodilih za uporabo kot primerne, ali varovala za kuhališče, vgrajena v aparat. Uporaba neustreznih varoval lahko povzroči nesrečo.
Če je pod napravo dovoljeno imeti predal brez vmesnega dna (preberite navodila za namestitev), se predala ne sme uporabljati za hranjenje vnetljivih predmetov ali materialov. Prepričajte se, da je med dnom kuhališča in vsebino katerega koli predala nekaj centimetrov razmika.
Kuhališče se sme uporabljati samo za pripravo hrane.
Aparat je namenjen izključno uporabi v gospodinjstvu.
Enota ni primerna za ogrevanje prostorov.
Naprava ni predvidena za uporabo z zunanjim časovnikom ali ločenim sistemom za daljinsko upravljanje.
Naprave ne čistite s parnim čistilcem. Napravo čistite samo, ko je izklopljena. Para iz parnega čistilca lahko prodre do prevodnih delov in povzroči električni udar.
To kuhališče je opremljeno z modulom za brezžično povezavo Wi-Fi, ki omogoča povezavo med aparatom in mobilno napravo, kot sta pametni telefon ali tablica. To omogoča, da spremljate stanje kuhališča s svojo mobilno napravo. Iz varnostnih razlogov kuhališča ni mogoče upravljati, vklopiti ali izklopiti na daljavo. Funkcija spremljanja z mobilno napravo ne more nadomestiti osebnega nadzora nad postopkom kuhanja neposredno pri kuhališču.
Če se zaradi okvare odločite, da aparata ne boste več uporabljali, priporočamo, da izvlečete vtikač in vtičnice, nato pa odrežete priključno vrvico. Aparat odložite na zbirnem mestu za odpadke v svoji občini.
OPOZORILO: Če je površina kuhališča razpokana, izklopite aparat, da preprečite nevarnost električnega udara.
Steklokeramična plošča je zlomljena
-
Takoj izklopite vse gorilnike in kakršne koli druge električne grelne elemente ter izključite napravo iz vira napajanja.
-
Ne dotikajte se površine naprave.
-
Ne uporabljajte naprave.
Uporaba indukcije
Ne polagajte kovinskih predmetov, kot so noži, vilice, žlice in pokrovi, na površino kuhališča, saj lahko postanejo vroči.
Ko uporabljate indukcijsko kuhališče, hranite predmete, ki so občutljivi na magnetna polja (kreditne kartice, bančne kartice, zgoščenke, ure in podobne predmete), proč od kuhališča. Osebam s srčnim spodbujevalnikom (angl. pacemaker) svetujemo, naj se najprej posvetujejo s kardiologom.
Za kuhanje na tem kuhališču nikoli ne uporabljajte aluminijaste folije in nikoli ne položite izdelkov, zavitih v aluminijasto folijo, na kuhališče. Aluminij bi se stalil in nepopravljivo poškodoval vaš aparat.
Uporaba nape
Smrtna nevarnost; nevarnost zastrupitve ob eksploziji zgorevalnih plinov!
Nikoli ne uporabljajte naprave za vlečenje zraka med uporabo kuhalnika, ki porablja zrak v prostoru, razen če je prostor ustrezno prezračevan. Kuhinjske naprave, ki porabljajo zrak v prostoru (npr. oprema za segrevanje s plinom, oljem, lesom ali premogom, grelniki za vodo, naprave s toplo vodo) vlečejo zgorevalni zrak iz prostora in te pline nosijo ven prek izhoda (npr. dimnika). V kombinaciji z aktivirano kuhinjsko napo zrak vleče iz kuhinje in sosednjih prostorov. Če zraka ni dovolj, to ustvari negativen pritisk. Strupene pline iz dimnika ali izhodnega kanala nato potegne nazaj v bivalne prostore.
Vedno zagotovite zadostno prezračevanje!
Pri hkratni uporabi nape z napravami, ki delujejo na kateri koli drugi energent razen elektrike, negativni tlak v prostoru ne sme presegati 4 Pa (4 × 10-5 bar).
Izpolnjeni morajo biti krajevni predpisi glede odvajanja zraka.
Preprečite nevarnost električnega udara; vselej se pred čiščenjem naprave prepričajte, ali je izključena.
Ne uporabljajte nape, če maščobni filter ni pravilno nameščen!
Da preprečite zanetenje vroče maščobe, jedi med cvrtjem stalno nadzirajte.
Filtre čistite pravočasno.
Upoštevajte navodila v priročniku glede čiščenja in menjave maščobnih filtrov in/ali oglenih filtrov.
Če ne upoštevate navodil za čiščenje ali menjavo maščobnih filtrov in/ali oglenih filtrov, lahko nastane nevarnost požara. Podrobnosti o načinih in pogostosti čiščenja poiščite v poglavju "".
Če ne upoštevate navodil za čiščenje ali menjavo maščobnih filtrov in/ali oglenih filtrov, lahko nastane nevarnost požara.
Ostanki maščobe na kovinskih maščobnih filtrih lahko povzročijo požar. Nikoli ne flambirajte na kuhališču, ko je napa vključena. Visok plamen lahko povzroči požar. Vedno uporabljajte aparat z nameščenim kovinskim maščobnim filtrom. Redno čistite maščobni filter.
Pregreta maščoba ali olje lahko povzročita požar. Vedno nadzorujte segrevanje maščobe in olja. Nikoli ne gasite požara z vodo; vedno uporabite požarno odejo, pokrov ali ploščo.
Varna uporaba
-
Ne hranite predmetov, ki bodo morda zanimivi otrokom, v omaricah nad ali za napravo.
-
Na kuhališču ne segrevajte zaprtih pločevnik. Tlak, ki nastane v pločevinki, lahko povzroči eksplozijo. Lahko se poškodujete ali opečete.
-
Ne uporabljajte aparata, če je temperatura okolice nižja od 5 °C.
-
Aparata ne smete postaviti ali uporabljati na prostem.
-
Ko boste prvič uporabljali kuhališče, boste zavohali »vonj po novem«. Ne skrbite, to je običajno. Če je kuhinja dobro prezračena, bo ta vonj hitro izginil.
-
Nikoli ne odpirajte ohišja aparata.
-
Takoj ko boste odstranili posodo s kuhališča, se bo kuhanje samodejno ustavilo. Navadite se izklapljati kuhalno polje oziroma kuhališče ročno, da se izognete nenamernemu vklopu naprave.
-
Po uporabi izklopite kuhališče s pomočjo gumbov in se ne zanašajte le na detektor posode.
-
Zapomnite si: če uporabljate kuhališče pri visoki nastavitvi, je lahko čas segrevanja zelo kratek. Ne puščajte kuhališča brez nadzora, če uporabljate kuhalno polje na visoki nastavitvi.
Zaščita pred previsokimi temperaturami
-
Kuhališče je opremljeno s hladilnim ventilatorjem, ki med delovanjem ohlaja elektronske komponente. Ventilator lahko deluje še nekaj časa tudi po koncu kuhanja.
-
Indukcijska kuhalna plošča je opremljena tudi z vgrajenim varovalom pred pregrevanjem, ki ščiti elektroniko pred poškodbami. Varovalo deluje na več načinov. Ko se temperatura kuhalnega polja močno poviša, se kuhalna moč samodejno zmanjša. Če to ne zadostuje, se stopnja moči kuhalnih polj še naprej zmanjšuje, dokler jih varnostni mehanizem povsem ne izklopi. Ko se plošča ohladi, je znova na razpolago njena celotna moč.
Omejevalnik časa kuhanja
Omejitev časa delovanja je varnostna funkcija vašega kuhališča. Vklopila se bo, če pozabite izklopiti kuhališče.
Glede na izbrano nastavitev bo čas kuhanja omejen na naslednji način:
|
Kuhalno polje se samodejno izklopi po: |
---|---|
1 in 2 |
9 urah |
3, 4 in 5 |
6 urah |
6, 7 in 8 |
4 ure |
9 |
3 ure |
10 |
2 uri |
11 in 12 |
1 uri |
Mehanizem za omejitev časa delovanja izklopi kuhalna polja, če poteče čas, naveden v tabeli.
Nastavitev |
Kuhalno polje samodejno preklopi na nastavitev 12 po: |
---|---|
Delovanje z dodatno močjo |
10 minutah |
Omejevalnik časa delovanja za posamezno kuhalno polje se po tem, ko uporabnik spremeni stopnjo moči delovanja določenega kuhalnega polja, ponastavi.
Programske ure, nastavljene za posamezna kuhalna polja, imajo prednost pred omejevalnikom časa delovanja.
Funkcija "odprto okno"
Če je predpisano, da je uporaba nape v sobi, v kateri je tudi kamin, dovoljena le ob odprtem (kuhinjskem) oknu, potem je treba namestiti okenski senzor. Funkcija "odprto okno" se aktivira samodejno, ko z aparatom povežete okenski senzor. Priporočamo uporabo okenskega senzorja tip FDS 100.
Upravljanje moči delovanja oz. porabe električne energije
To indukcijsko kuhališče ima pametni sistem za upravljanje moči delovanja oz. porabe električne energije. Ta sistem iz varnostnih razlogov zagotavlja, da maksimalna dovoljena moč ni nikoli presežena.
-
Pametni sistem za upravljanje moči delovanja samodejno razporedi moč delovanja med posameznimi kuhalnimi polji. To pomeni, da lahko kuhališče samodejno zniža moč delovanja na enem kuhalnem polju, ko povečate moč delovanja na drugem polju. Raven dejavnosti sistema za upravljanje moči je odvisna od razpoložljive moči na vsakem faznem vodniku električne napeljave, nastavitev tokovnega omejevalnika ter priključne moči oz. bremena.
-
Moč delovanja enega kuhalnega polja lahko vpliva na moč delovanja drugih polj, saj se maksimalna razpoložljiva moč razporedi med vsa vklopljena polja. Če združeni polji dosežeta maksimalno razpoložljivo moč, ko nastavite novo stopnjo moči delovanja, se moč delovanja enega ali več kuhalnih polj samodejno zniža, da skupna moč ostane v okvirih nastavljene omejitve. Na to opozarja utripanje upravljalnega elementa.
-
Če eno od kuhalnih polj uporabljate za Celsius°CookingTM, ima to kuhalno polje najvišjo prioriteto.
-
Posredovanje pametnega sistema za upravljanje moči je verjetnejše, kadar je tokovni omejevalnik nastavljen na nižjo raven.
-
Nastavitev tokovnega omejevalnika mora ustrezno usposobljen strokovnjak prilagoditi vaši povezavi in varovalkam (za podrobnosti o električnem toku in električni napeljavi glejte poglavje '').
Vaše indukcijsko kuhališče z vgrajeno napo
Spoštovani kupec,
Dobrodošli v vse večjo družino ASKO!
Ponosni smo na svoje aparate. Upamo, da vam bo ta aparat še veliko let dobro in zanesljivo služil.
Prosimo, da pred uporabo pozorno preberete ta uporabniški priročnik, ki vsebuje splošne namige, informacije o nastavitvah in prilagoditvah, ki jih lahko opravite, ter nasvete za nego vašega aparata.
Priročnik prav tako vsebuje podatke, ki jih potrebujejo serviserji. Zato prosimo, da v predviden prostor na koncu priročnika prilepite identifikacijsko kartico aparata. Identifikacijska kartica aparata vsebuje vse podatke, ki jih serviser potrebuje, da se ustrezno odzove na vaše potrebe in vprašanja.
Zadnjo različico uporabniškega priročnika najdete na naši spletni strani.
Želimo vam obilo užitkov pri kuhanju!
Navodila za uporabo
Ta navodila za uporabo so namenjena:
-
Uporabniku, da se hitro seznani z aparatom in ga uporablja na najboljši možen način.
-
Monterju, da namesti aparat v skladu z veljavnimi standardi.
V spodnji tabeli so podane informacije o posameznih poglavjih, ki jih v tem vrstnem redu najdete v teh navodilih.
Poglavje |
Stran |
Namen |
---|---|---|
Pojasni piktograme, uporabljene v teh navodilih za uporabo. |
||
Poda informacije, opozorila in nasvete za varno uporabo aparata, da se ne poškodujete in da ne pride do napak pri delovanju aparata. Prosimo, da pred uporabo aparata pozorno preberete to poglavje. |
||
Opis funkcij aparata, ki so na voljo uporabniku. V tabelah je jasno prikazano, za kaj lahko uporabite različne tipke. Pojasnjeni so tudi različni možni prikazi in sporočila na aparatu. |
||
V tem poglavju najdete informacije o delovanju in uporabi indukcijskega kuhališča in modula z napo. V njem so podani tudi nasveti glede priporočljive posode ter informacije o stopnjah moči delovanja. |
||
To poglavje pojasni, po posameznih korakih, kako uporabljati ta aparat. Ti koraki so pospremljeni z ilustracijami, na katerih leva stran prikazuje dejanje uporabnika (dotik tipke), desna stran pa odziv aparata. |
||
Preberite to poglavje, če želite svoj aparat povezati z domačim omrežjem Wi-Fi. Vsebuje tudi opis uporabe aplikacije ConnectLife in navodila za posodobitev vdelane programske opreme aparata. |
||
Delovanje tega indukcijskega kuhališča lahko popolnoma prilagodite svojemu slogu kuhanja! Spreminjate lahko več nastavitev. V tem poglavju so opisane tudi nastavitve, ki so pomembne za monterja aparata. |
||
To poglavje podaja informacije o čiščenju in vzdrževanju vašega aparata. |
||
Če aparat ne deluje pravilno ali prikazuje nejasna sporočila, prosimo, preberite to poglavje. |
||
V tem poglavju so podani tehnični podatki in specifikacije vašega aparata. |
||
V tem poglavju so podani podatki o embalaži ter kako odgovorno odložite aparat po koncu njegove življenjske dobe. |
||
To poglavje je namenjeno monterju aparata. Aparat sme namestiti le ustrezno usposobljen strokovnjak – monter. |
Opis
Aparati, za katere so izdelana ta navodila, lahko imajo različno opremo, zato so morda opisane tudi funkcije in oprema, ki jih vaš aparat nima.
-
Kuhalno polje Bridge Induction 18 x 22 cm/največ 2,3 kW/največ 3,7 kW (delovanje z dodatno močjo), ki ga upravljate z drsnikom "a"
-
Kuhalno polje Bridge Induction 18 x 22 cm/največ 2,3 kW/največ 3,7 kW (delovanje z dodatno močjo), ki ga upravljate z drsnikom "b"
-
Povezani kuhalni polji Bridge Induction (1 in 2), ki ju upravljate z drsnikom "a"
-
Modul nape
-
Kuhalno polje Bridge Induction 18 x 22 cm/največ 2,3 kW/največ 3,7 kW (delovanje z dodatno močjo), ki ga upravljate z drsnikom "d"
-
Kuhalno polje Bridge Induction 18 x 22 cm/največ 2,3 kW/največ 3,7 kW (delovanje z dodatno močjo), ki ga upravljate z drsnikom "c"
-
Povezani kuhalni polji Bridge Induction (5 in 6), ki ju upravljate z drsnikom "c"
-
Nadzorna plošča (vidna le, ko je kuhališče vklopljeno)
Največja izhodna moč je odvisna od vrste uporabljene posode in termičnega stanja naprave.
Upravljalna plošča
-
Tipka na dotik za povezavo Wi-Fi
-
Tipka na dotik za premor
-
Tipka na dotik za vklop/izklop in zaklepanje pred otroki
-
Tipka na dotik – (minus) za zmanjšanje moči delovanja nape
-
Signalna lučka za vklop/izklop nape
-
Tipka na dotik + (plus) za povečanje moči delovanja nape
-
Tipka na dotik za dvig/spuščanje stebra z napo
-
Prikaz moči delovanja nape
-
Signalna lučka za čiščenje maščobnih filtrov ali menjavo obtočnih filtrov / tipka na dotik za ponastavitev signalne lučke za čiščenje filtrov
-
Tipka na dotik za programe Celsius°Cooking™ (odvisno od tipa aparata)
-
Tipka na dotik za programe PLUS
-
Prikaz preostale toplote
-
Drsnik (12 stopenj) / signalna lučka za stanje pripravljenosti kuhališča
-
Prikaz temperature v stopinjah Celzija za programe Celsius°Cooking™ in PLUS.
-
Prikaz časovnih funkcij/programske ure
-
Tipka na dotik – (minus) za časovne funkcije
-
Tipka na dotik + (plus) za časovne funkcije
-
Prikaz nastavitve kuhalnega polja / prikaz besedila
-
Kontrolna lučka za delovanje z dodatno močjo
-
Tipka na dotik za odštevalnik
-
Tipka na dotik za prikaz trajanja delovanja kuhalnega polja – štoparica
Pojasnilo delovanja tipk na dotik
Tipka/drsnik |
||
---|---|---|
Vklop/izklop |
Vklop/izklop kuhališča S tipko za vklop/izklop lahko vklopite ali izklopite aparat. Odvisno od nastavitve "Synchro Stop" (sinhronizirani izklop) se izklopi samo kuhališče ali pa tudi napa.
|
|
Otroška zaščita Kuhalna polja lahko zaklenete in odklenete ter tako preprečite njihov nenamerni ali neželeni vklop. Dotaknite se tipke za vklop/izklop in jo držite približno 3 sekunde. |
||
Drsnik (12 nastavitev) |
Notranji krog drsnika
|
|
Zunanji krog drsnika
|
||
Premor |
Premor S funkcijo premora lahko za do 10 minut začasno zaustavite delovanje celotnega kuhališča. Med tem lahko varno očistite kuhališče, ne da bi izgubili svoje nastavitve. |
|
Wi-Fi |
Wi-Fi Kuhališče je opremljeno z modulom za brezžično povezavo Wi-Fi, ki omogoča povezavo med aparatom in mobilno napravo, kot sta pametni telefon ali tablica. To omogoča, da na svoji mobilni napravi spremljate stanje kuhališča. Iz varnostnih razlogov kuhališča ni mogoče upravljati, vklopiti ali izklopiti na daljavo. Funkcija spremljanja preko mobilne naprave ne more nadomestiti osebnega nadzora nad postopkom kuhanja neposredno pri kuhališču. |
|
Odštevalnik |
Odštevalnik Odštevalnik olajša postopek kuhanja, saj omogoča nastavitev časa delovanja izbranega kuhalnega polja. Po izteku nastavljenega časa se izbrano kuhalno polje samodejno izklopi in zasliši se zvočni signal. Zvočni signal prekinete z dotikom na tipko za programsko uro (odštevalnik) oziroma se čez nekaj časa izklopi sam. Programsko uro (odštevalnik) lahko nastavite neodvisno za vsa kuhalna polja. |
|
Štoparica |
Prikaz časa delovanja – štoparica Štoparica kaže, kako dolgo že neprekinjeno kuhate na izbranem kuhalnem polju. Ob vklopu kuhalnega polja se štoparica samodejno sproži v ozadju. |
Pojasnilo funkcij s posebnimi programi
Programi |
||
---|---|---|
Celsius°Cooking™ Pojavi se le, ko je zaznana posoda ali sonda Celsius°Cooking™. |
|
Segrevanje in praženje Program je namenjen zelo hitremu doseganju visokih temperatur. Dosežete lahko visoke temperature dna posode. Preden zaženete ta program, v posodo vedno dodajte olje ali maslo. Ne presegajte točke dimljenja maščobe, ki jo uporabljate, saj to škoduje zdravju. |
|
Segrevanje do vrelišča/kuhanje z vodo S tem programom lahko hitro segrejete vodo do vrelišča. Preden vklopite ta program, napolnite posodo oz. lonec z vodo. |
|
|
Počasno kuhanje v vakuumu ali sous vide S tem programom nadzorujete nizke do srednje visoke temperature; program preprečuje visoke temperature dna posode. Večje količine hrane in gostejše jedi je treba občasno premešati, da zagotovite enakomerno porazdelitev toplote. |
|
PLUS (samodejni programi za kuhanje) |
|
Žar Ta funkcija je namenjena izključno povezanim kuhalnim poljem Bridge Induction, ki so združena v večje kuhalno polje. Peka na žaru je optimizirana za pripomočke za indukcijska kuhališča ASKO, in sicer ploščo za žar ter teppanyaki. Funkcija bo delovala tudi z drugo posodo oz. opremo, vendar bo morda manj natančna. |
|
Praženje/vok S pomočjo te funkcije lahko na maslu ali olju pripravljate zelenjavo, ribe, slanino, meso, ocvrt krompirček ali jajca. |
|
|
Segrevanje/ohranjanje toplote S to funkcijo lahko, denimo, talite čokolado (45 °C), ohranjate toploto hrane (70 °C), kuhate tik pod vreliščem (94 °C) ali segrevate do vrelišča (100 °C). |
Priklic zadnjih nastavitev
Ta funkcija omogoča priklic vseh nastavitev kuhalnih polj, če nenamerno izklopite kuhališče.
Kuhališče je treba v 6 sekundah ponovno vklopiti. Če v 6 sekundah pritisnete na kateri koli del drsnika, s tem obnovite vse nastavitve, ki so bile aktivne tik pred zadnjim izklopom aparata.
Posoda funkcija premikanja
Če odstranite posodo z aktivnega kuhalnega polja in jo v 6 sekundah postavite na drugo kuhalno polje, lahko vse nastavitve programskih ur in kuhanja prenesete na novo kuhalno polje, tako da se dotaknete drsnika novega kuhalnega polja. Novo kuhalno polje opozori na to možnost s prikazom nastavitev na drsniku. Po potrditvi se prejšnje kuhalno polje izklopi.
Prikazi na prikazovalniku
Na prikazovalniku |
Status |
---|---|
|
Stopnja moči delovanja 0 za kuhalno polje. |
|
Stopnja moči delovanja, nastavljena za kuhalno polje; 1 = najnižja, 12 = najvišja. |
boost |
Delovanje z dodatno močjo je aktivirano. |
|
Funkcija zaklepanja je aktivirana; upravljalna plošča je zaklenjena. |
|
Signalna lučka za preostalo toploto: Kuhališče ima za vsako od kuhalnih polj signalno lučko za preostalo toploto, ki označuje, da je kuhalno polje po izklopu še vroče. Tudi če izklopite kuhališče, bo ta signalna lučka svetila, dokler bo kuhalno polje vroče! Ne dotikajte se kuhalnega polja, dokler sveti ta signalna lučka. Nevarnost! Nevarnost opeklin. |
|
|
|
Prikaz temperature v stopinjah Celzija za programe Celsius°Cooking™ in PLUS. |
|
Signalna lučka za filter (in tipka), ki označuje, da je potrebno čiščenje maščobnih filtrov ali zamenjava obtočnega filtra. Dotaknite se tipke in jo držite 2 sekundi, da ponastavite signalno lučko za čiščenje oz. menjavo filtra. |
|
Signalna lučka za delovanje nape
|
Uporaba
Kuhanje z indukcijo
Kuhanje z indukcijo je hitro
Na začetku boste presenečeni nad hitrostjo kuhanja z indukcijo. Še posebej pri višjih nastavitvah bodo hrana in tekočine zelo hitro zavrele. Priporočamo, da posode ne pustite brez nadzora, da vam vsebina ne uide iz nje ali povre. Pri kuhanju z indukcijo se toplota ne izgublja, ročaji pa ostanejo hladni.
Jakost se bo prilagodila sama
V primeru kuhanja z indukcijo uporabljamo samo tisto območje kuhanja, na katerem je posoda. Če na velikem območju uporabljate majhno posodo, se bo jakost prilagodila velikosti posode. Jakost bo tako nižja in dlje bo trajalo, da hrana v posodi zavre.
-
Zrnca peska lahko spraskajo površino, česar ne boste mogli odstraniti. Na kuhalno površino postavljajte samo posode s čistim dnom in posode pri premikanju vedno dvigajte navpično navzgor.
-
Kuhalne plošče ne uporabljajte za delovno površino.
-
Med kuhanjem naj bo pokrov vedno na posodi, da ne bi prišlo do izgub energije.
Uporaba tipk na dotik in drsnikov
-
Če ste doslej uporabljali druge načine upravljanja (vrtljive gumbe), boste morda potrebovali nekaj časa, da se privadite na upravljanje na dotik. Za čim bolj gladko upravljanje postavite ravno konico prsta na drsnik ali tipko.
-
Senzorji dotika se odzovejo že na rahel pritisk konice prsta. Ne dotikajte se upravljalnih elementov z drugimi predmeti.
-
Kuhališče upravljate s pomočjo drsnika. Lahko se dotaknete izbranega dela drsnika ali pa krožno drsite po njem v smeri urnega kazalca za povišanje oz. v nasprotni smeri urnega kazalca za znižanje stopnje moči delovanja in temperature.
-
Dotaknite se želene točke na drsniku, da nastavite stopnjo moči delovanja kuhalnega polja. Ko se dotaknete drsnika, bo izbrana stopnja moči delovanja izpisana na prikazovalniku zadevnega kuhalnega polja.
-
Izbrani del drsnika bo popolnoma osvetljen.
-
Drsnika ne upravljajte z nobenim predmetom.
Kako deluje indukcija
Tuljava (1) v kuhalni plošči (2 )ustvari magnetno polje (3). Ko postavite posodo z železnim dnom (4) nad tuljavo, se v dnu posode sproži električni tok.
Preprosto
Elektronski ukazi so točni in jih je preprosto nastaviti. Pri najnižji nastavitvi lahko na primer čokolado topite neposredno v posodi ali kuhate sestavine, ki bi jih običajno segrevali v vodni kopeli.
Hitro
Zahvaljujoč visokim jakostim indukcijske kuhalne plošče hrana zavre zelo hitro.
Čisto
Čiščenje kuhališča je zelo preprosto. Ker se kuhalna polja ne segrejejo bolj kot posoda, je manj možnosti, da bi se razlita hrana zapekla nanje.
Varno
Vročina se ustvari v posodi. Steklena površina se ne segreje nič bolj kot posoda. To pomeni, da je kuhalno območje bistveno hladnejše kot na primer pri keramični kuhalni plošči.
Ko odstavite posodo, se kuhalno območje hitro ohladi.
Porazdelitev moči aparata med kuhalnimi polji
Pri nekaterih tipih kuhališča lahko posamezna kuhalna polja s svojim delovanjem vplivajo drugo na drugo. Ko je več takšnih kuhalnih polj vklopljenih hkrati, se razpoložljiva moč delovanja samodejno porazdeli mednje.
Ko je dosežena maksimalna skupna moč delovanja aparata, se moč delovanja enega ali več kuhalnih polj samodejni zniža na najvišjo nastavitev, ki je v tistem trenutku še možna. Na to opozarja utripanje upravljalnega elementa.
Zvoki pri indukciji
-
Tiktakajoč zvok
Ta zvok lahko nastane pri nižjih stopnjah moči delovanja ali med samodejnim zaznavanjem posode.
-
Posoda proizvaja zvoke
Posoda lahko med kuhanjem oddaja nekatere zvoke. To je posledica pretoka energije med kuhališčem in posodo. Pri visokih nastavitvah je to pri nekaterih vrstah posode povsem običajno. Ta pojav ne bo poškodoval ne posode ne kuhališča.
-
Ventilator proizvaja zvoke
Za daljšo življenjsko dobo elektronskih komponent je v aparat vgrajen ventilator. Ob intenzivni rabi aparata se ventilator vklopi in ohladi aparat. Pri tem lahko slišite brnenje. Ventilator deluje še nekaj minut po tem, ko je kuhališče že izklopljeno.
Posoda za kuhanje z indukcijo
Kuhanje z indukcijo zahteva posebno vrsto posode, kar zadeva kakovost.
Posode, s katerimi ste že kuhali na plinskem gorilniku, niso več primerne za uporabo na indukcijski kuhalni plošči.
Uporabljajte samo posode, ki so primerne za kuhanje z elektriko ali indukcijo. Imeti morajo:
-
debelo dno, najmanj 2,25 mm;
-
ravno dno.
Ali je posoda primerna za uporabo na indukcijskem kuhališču, lahko preverite tudi sami, in sicer s pomočjo magneta. Posoda je primerna, če njeno dno dovolj privlači magnet.
Primerno |
Neprimerno |
---|---|
Posebna posoda iz nerjavečega jekla |
Glinena posoda |
Indukcijski razred |
Nerjaveča |
Obstojna emajlirana posoda |
Porcelan |
Litoželezna emajlirana posoda |
Baker |
Plastika |
|
Aluminij |
Opomba!
Bodite previdni pri emajlirani pločevinasti posodi:
-
če vklopite kuhališče na zelo visoko nastavitev, ko je posoda presuha, se lahko emajl odkruši od pločevine;
-
dno posode se lahko zvije – na primer: Zaradi pregrevanja;
-
emajlirano posodo segrevajte počasi.
Nikoli ne uporabljajte posode z zvitim dnom. Vdrto ali izbočeno dno lahko moti delovanje zaščite proti pregrevanju in aparat se preveč segreje. Steklena zgornja površina lahko poči, dno posode pa se stopi. Garancija se ne nanaša na poškodbe, ki so posledica uporabe neprimerne posode ali povretja.
Premer posode
Premer dna posode mora znašati vsaj 12 cm. Najboljše rezultate boste dosegli pri kuhanju v posodi, katere premer se ujema s premerom kuhalnega polja. Če je posoda premajhna, kuhalno polje ne bo delovalo.
Ekonom lonec
Kuhanje z indukcijo je zelo primerno za kuhanje v ekonom loncih. Na kuhalnih območjih, ki se hitro odzovejo, se tlak v posodi hitro ustvari. Ko izklopite kuhalno območje, se postopek kuhanja takoj ustavi.
Zaznavanje posode
Kuhalno polje samodejno zazna primerno posodo, ki ste jo postavili na kuhalno polje. Prikazovalnik kuhalnega polja zasveti.
Integrirano zaznavanje posode
Če je za kuhalno polje nastavljena določena stopnja moči delovanja, na kuhalnem polju pa ni primerne posode oz. nobene posode, potem kuhalno polje ne bo delovalo oz. segrevalo. Po določenem obdobju se kuhališče samodejno izklopi.
Plošče za žar
Kuhališče ima funkcijo peke na žaru (odvisno od modela) s pomočjo plošče za žar. S pomočjo te funkcije kuhališče vzdržuje idealno temperaturo plošče za peko na žaru.
Nastavitve kuhanja
Ker so nastavitve odvisne od količine in sestave posode ter njene vsebine, je spodnja tabela le okvirna.
Stopnja |
Namen |
---|---|
Nastavitve 1–5 uporabite za: |
|
Nastavitve 6–9 uporabite za: |
|
Nastavitve 10–11 uporabite za: |
|
Nastavitev 12 uporabite za naslednje: |
|
Delovanje z dodatno močjo uporabite za: |
|
Uporaba nape
Del modula nape je tudi premični oz. dvižni steber. Ko je steber privzdignjen, bo napa učinkoviteje vsesavala hlape, zlasti, ko uporabljate globlje lonce.
-
Steber je lahko v dveh položajih: spuščenem ali privzdignjenem. Položaj spreminjate z dotikom na tipko za dvig/spuščanje stebra. Privzeta nastavitev je, da se steber samodejni privzdigne, ko začnete uporabljati indukcijsko kuhališče. To lahko spremenite v meniju z .
-
Moč delovanja nape lahko spremenite s tipkama – (minus) in + (plus), in sicer od 1 do 4 ter delovanje z dodatno močjo.
Če nastavite moč delovanja nape na "0", se napa izklopi ali pa se po potrebi vklopi funkcija Air-Dry. Če je vklopljena funkcija Synchro Stop (sinhronizirana zaustavitev), se takrat, ko izklopite kuhališče, hkrati izklopi tudi napa.
Če se med dviganjem ali spuščanjem stebra dotaknete tipke za dvig/spuščanje stebra, se smer premikanja stebra nemudoma spremeni. Prav tako se smer premikanja spremeni, če je dvigovanje stebra kakor koli ovirano (na primer, če je na poti kak predmet).
Poskrbite, da noben predmet ne bo oviral premikanja stebra. Privzdignjen ali nagnjen predmet lahko poškoduje kuhališče ali povzroči nevarnost (na primer razlitje vroče vsebine posode).
Če izklopite kuhališče (ročno ali samodejno), medtem ko je steber privzdignjen, se steber samodejno spusti.
Samodejno delovanje nape (odsesavanje)
Napa omogoča tri samodejne nastavitve odsesavanja (glejte poglavje ""):
-
Synchro Control: Odsesavanje se uravnava samodejno, ko uporabljate kuhalno polje (višja kot je moč delovanja kuhalnega polja, višja je moč delovanja nape). Synchro Control ima prednost pred funkcijo Synchro Start.
-
Synchro Start: Napa se vklopi in deluje s fiksno močjo, ko uporabljate kuhalno polje. Fiksno moč delovanja nape izberete v meniju z nastavitvami.
-
Synchro Stop: Ob izklopu kuhališča se napa samodejno izklopi in se po potrebi preklopi v način Air-Dry.
Postavitev posode in pokrovov
Priporočamo, da postavite posodo tako, da bo še znotraj kuhalnega polja, vendar čim bliže stebru. Če uporabljate pokrov, ga položite pod kotom, tako da je odprtina usmerjena proti stebru. Tako boste zagotovili optimalno odsesavanje.
Uporaba pokrovov ima več prednosti:
-
Toplota ostane v posodi, zato vsebina hitreje doseže želeno temperaturo. Posledično je tudi poraba energije nižja.
-
Večina hlapov se med kuhanjem kondenzira na pokrovu, zato je potrebnega manj odvajanja (vlažnega) zraka. To zagotavlja manjše nabiranje vlage pri obtočnem delovanju. Prav tako se tako zmanjša hrup.
Ko je steber privzdignjen, bo napa učinkoviteje vsesavala hlape, zlasti, ko uporabljate globlje lonce.
Funkcija Air-Dry
Funkcija Air-Dry posuši kanale za odsesavanje hlapov in maščobne filtre. Po 10 minutah se funkcija Air-Dry samodejno izklopi.
Signalna lučka za čiščenje maščobnega filtra
Napa ima signalno lučko za čiščenje maščobnih filtrov. Ta lučka začne utripati, ko je treba očistiti maščobne filtre. Nastavite lahko tri stopnje intenzivnosti uporabe, ki določajo interval čiščenja maščobnih filtrov. Če izberete ustrezno intenzivnost uporabe na podlagi svojih navad glede kuhanja, filtrov ne bo treba čistiti pogosteje, kot je treba.
Ustrezen interval čiščenja maščobnih filtrov poiščite v naslednji tabeli.
oznaka |
Intenzivnost uporabe |
Interval čiščenja filtrov (ure delovanja): |
---|---|---|
L1 |
Kuhanje in cvrtje oz. praženje z malo maščobe ali olja. |
40 |
L2 (privzeto) |
Kuhanje in cvrtje oz. praženje z zmerno količino maščobe ali olja. |
20 |
L3 |
Kuhanje in cvrtje oz. praženje z veliko maščobe ali olja. |
10 |
off |
Ročna nastavitev: Filtre lahko očistite kadar koli (preden to označi signalna lučka). Števec za maščobni filter lahko nato ponastavite. Opomba: Ko očistite filtre, vedno ponastavite števec. Če izklopite nastavitev, se signalna lučka za čiščenje filtra pojavi samo, če filtrov že dolgo niste očistili. |
40 |
Oznaka, da je treba zamenjati obtočni filter
Delovanje
Začetek kuhanja
Na voljo so trije načini kuhanja:
-
Standardno kuhanje z nastavitvijo stopnje moči delovanja.
-
Kuhanje z menijem PLUS.
-
Kuhanje s Celsius°Cooking™ z merjenjem temperature posode (na voljo pri nekaterih modelih).
Standardno kuhanje
-
Postavite posodo na kuhalno polje.
-
Z dotikom na tipko za vklop/izklop vklopite kuhališče.
-
Zaslišali boste zvočni signal.
-
Notranji obroč zasveti.
-
Vsi drsniki zasvetijo, nato pa postopoma ugasnejo. Osvetljen ostane le drsnik na izbranih kuhalnih poljih, na katera ste postavili posodo.
-
-
S prstom potegnite po drsniku (v smeri urnega kazalca) ali tapnite drsnik za želeno nastavitev.
-
Kuhalno območje se vklopi samodejno na stopnjo, ki je bila nastavljena.
Odvisno od nastavitev se lahko steber dvigne in spusti samodejno.
-
-
Višjo ali nižjo stopnjo nastavite tako, da s prstom povlečete po drsniku ali tapnete na želenem mestu.
-
Moč delovanja kuhalnega polja lahko nastavite na 12 različnih stopenj. Prav tako je na voljo delovanje z dodatno močjo ("boost").
-
-
Če želite izklopiti kuhalno polje, odstranite posodo ali pa se dotaknite drsnika in ga držite 3 sekunde.
Če v 60 sekundah ne vklopite nobenega kuhalnega polja, se kuhališče izklopi.
Delovanje z dodatno močjo
Funkcijo »pospešek« lahko uporabite za kratkotrajno kuhanje pri najvišji jakosti (največ 10 minut). Po preteku najdaljšega časa za kuhanje s pospeškom bo stopnja znižana na 12.
-
Postavite posodo na kuhalno polje.
-
Če želite nastaviti delovanje z dodatno močjo, se dotaknite stopnje 12 na drsniku ali pa drsite po drsniku do stopnje 12. Če je funkcija "Auto Boost" (samodejno delovanje z dodatno močjo) izklopljena, se dvakrat dotaknite stopnje 12 (glejte poglavje "").
-
Če želite izklopiti dodatno moč delovanja za izbrano kuhalno polje, ponovno pritisnite mesto na drsniku, ki ustreza stopnji moči delovanja 12.
Da se kuhališče ne bi pregrelo, lahko elektronski nadzorni sistem samodejno izklopi delovanje z dodatno močjo in moč delovanja zniža na stopnjo 12.
Če na kuhalnem polju ni primerne posode, bo nastavljena stopnja moči delovanja utripala. Po eni minuti se kuhalno polje samodejno izklopi.
Kuhanje z menijem PLUS
Meni PLUS omogoča kuhanje s polavtomatskimi programi. Omogoča kuhanje z nadzorom temperature za vse vrste posode, ki so ustrezne glede na namen programa.
-
Dotaknite se tipke za meni PLUS, da prikažete programsko vrstico: ohranjanje toplote/pogrevanje, praženje/vok ali žar.
-
Ko izberete program za peko na žaru (Grill), morate uporabiti ploščo za žar, ki prekrije dve povezani kuhalni polji.
-
-
Izberite želeni program in temperaturno območje, tako da se dotaknete ustreznega simbola. Po meniju in nastavitvah temperature se lahko premikate tudi z dolgim pritiskom na ustrezno tipko.
Če 3 sekunde ne spremenite programa ali temperature, se program aktivira. Program PLUS izklopite tako, da pritisnete tipko aktivnega programa in jo držite približno tri sekunde ali pa ročno izberete stopnjo moči delovanja.
Preden zaženete ta program, vedno v posodo dodajte vodo olje ali maslo. Ne uporabljajte prazne ponve ali lonca.
Ohranjanje toplote in segrevanje/pogrevanje
Temperatura (°C) |
Uporaba |
---|---|
45 |
taljenje čokolade |
70 |
pogrevanje/ohranjanje toplote |
94 |
dušenje zelenjave |
100 |
hitro segrevanje hrane ali tekočine do vretja |
Praženje/vok
Temperatura (°C) |
Uporaba |
---|---|
140 / 160 |
ribe, slanina, pečena jajca, zelenjava na maslu |
180 / 200 |
zrezki, klobase, krompir v oblicah |
220 |
vok |
Žar
Ta funkcija je namenjena izključno povezanim kuhalnim poljem Bridge Induction, ki so združena v večje kuhalno polje.
Peka na žaru je optimizirana za pripomočke za indukcijska kuhališča ASKO, in sicer ploščo za žar ter teppanyaki. Funkcija bo delovala tudi z drugo posodo oz. opremo, vendar bo morda manj natančna.
Pri nekaterih funkcijah je prikazan čas segrevanja, ki se odšteva. Med segrevanjem drsnik in prikaz nastavljene temperature utripata. Ko je nastavljena temperatura dosežena, aparat kratko zapiska, drsnik pa začne konstantno svetiti. Takrat lahko začnete s kuho.
Senzor, ki meri temperaturo med kuhanjem s programi iz menija PLUS, je vgrajen v steklo pod posodo, zato vedno obstaja razlika med nastavljeno in dejansko temperaturo vsebine v posodi, dejanska temperatura vsebine posode pa je odvisna od dejavnikov, kot so vrsta posode, količina tekočine in tega, ali je posoda pokrita s pokrovom.
Do temperature 94 °C programi omogočajo kuhališču, da doseže in samodejno vzdržuje nastavljeno temperaturo, tako da meri temperaturo na površini steklokeramične plošče. Tako preprečite kipenje tekočin ter da bi se hrana zapekla na dno posode.
Od 100 °C naprej bo aparat segreval posodo z različnimi stopnjami moči delovanja, ki jih določa programska ura. Nastavljena temperatura kaže, kateri temperaturni razpon je mogoče približno doseči. Proces kuhanja je treba nadzirati.
Za natančnejše delovanje priporočamo uporabo posode oz. opreme Celsius°Cooking™, na primer ponve, lonca ali sonde, ter posebnih funkcij, namenjenih uporabi s to opremo (glejte poglavje 'Kuhanje s Celsius°Cooking™').
Te funkcije menija delujejo najbolje, če jih zaženete na začetku postopka kuhanja. Če je površina že vroča, to vpliva na delovanje.
Kuhanje s Celsius°Cooking™
Uvod
Dobrodošli v Celsius°Cooking™.
Programi Celsius°Cooking™ so bili razviti v sodelovanju s Hestan Cue. Vaše novo indukcijsko kuhališče je polno pametnih funkcij in lastnosti, s katerimi bo kuhanje lažje in prijetnejše.
Da bi jih čim bolje izkoristili in raziskali, kaj vse je možno s Celsius°Cooking™, lahko kupite tudi dodatno opremo, ki se poveže s kuhališčem in vam omogoči dodaten nadzor nad temperaturo in časom priprave.
Nekaterim modelom aparata so priloženi dodatni pripomočki.
Ta oprema vam omogoča, da v celoti izkoristite moč funkcije Celsius°Cooking™ in prejemate natančne informacije o temperaturi vaših sestavin, kar daje popolne rezultate. K opremi sodijo:
|
|
|
sondo |
ponev |
lonec |
Za več informacij obiščite spletno mesto www.celsiuscooking.com, www.asko.com.
Kuhanje s posodo Celsius°Cooking™ in programi
Pri tej možnosti kuhate bodisi s posodo Celsius°Cooking™ (ponev ali lonec), ki neprestano meri temperaturo v posodi, bodisi s temperaturno sondo Celsius°Cooking™. Vsa našteta oprema pošilja informacije o temperaturi kuhališču preko povezave Bluetooth.
Priprava sistema
Preden začnete kuhati, se, prosimo, prepričajte, da ste pripravili vse potrebno. Brez ustrezne priprave lahko naletite na težave ali pa nenamerno poškodujete sistem.
S pomočjo Celsius°Cooking™ bo vaša posoda vedno segreta na ravno pravšnjo temperaturo za hrano, ki jo pripravljate.
Pripravite sondo Celsius°Cooking™
-
Izvlecite zaščitni listič izpod baterije v ohišju sonde Celsius°Cooking™.
-
Sonda Celsius°Cooking™ je pripravljena za uporabo. Po potrebi zamenjajte baterijo.
Namestitev baterije v sondi Celsius°Cooking™
-
Odvijte in odstranite pokrov prostora za baterije ter zamenjajte. Baterijo vstavite z negativnim (–) polom naprej.
-
Ponovno namestite pokrov prostora za baterije. Ne privijte pokrova premočno.
Sondo Celsius°Cooking™ vstavite v lonec oz. ponev.
Sondo Celsius°Cooking™ lahko uporabite z različnimi tipi in velikostmi posode. Ker ima nosilec različne luknje, lahko sondo namestite na več načinov.
-
Potisnite nosilec čez rob posode (ponve ali lonca).
-
Koničasti del sonde z zgornje strani potisnite v nosilec.
-
Razdalja med dnom posode in konico oz. merilno točko sonde naj znaša vsaj 1 cm.
-
Če je povezava med posodo in kuhalnim poljem nestabilna, je to lahko posledica nizkega stanja napolnjenosti baterije. V tem primeru priporočamo zamenjavo baterije.
Posoda Celsius°Cooking™
-
V ročaj posode (ponve ali lonca) vstavite baterijo AAA, z negativnim (–) polom naprej.
-
Čep ročaja vstavite v ročaj posode in ga pritrdite tako, da ga obrnete za četrt obrata.
Ne zamenjajte senzorja za čep ročaja na loncu (31620) s senzorjem za ponev (31619) ali obratno.
Dodeljevanje posode kuhalnemu polju
Vklopite kuhalno polje in počakajte do konca animacije ob vklopu.
Na želeno kuhalno polje postavite posodo Celsius°Cooking™ ali običajno posodo, na katero ste namestili sondo Celsius°Cooking™. Ko kuhališče zazna posodo, s konico prsta hitro dvakrat tapnite po senzorju na čepu ročaja ali ohišju sonde, da ju aktivirate. Takoj potem zasveti tipka za način Celsius°Cooking™. Za dodelitev sonde bo tipka za način Celsius°Cooking™ zasvetila na vseh kuhalnih poljih, kjer je možno kuhanje s tem načinom. Pritisnite tipko za način Celsius°Cooking™ na želenem kuhalnem polju. Odpre se meni Celsius°Cooking™. Zaprete ga lahko s ponovnim kratkim pritiskom.
Kuhanje z vgrajenimi programi Celsius°Cooking™
Kuhališče ima integrirane programe Celsius°Cooking™, ki so optimizirani za posodo Celsius°Cooking™. Ko je meni odprt, lahko izbirate med 3 različnimi načini kuhanja z različnimi temperaturnimi razponi. Če uporabljate sondo, sta prikazana samo dva primerna načina kuhanja s Celsius°Cooking™. Uporabite tistega, ki najbolj ustreza vašemu namenu oz. željam:
Segrevanje in praženje
Program je namenjen zelo hitremu doseganju visokih temperatur. Dosežete lahko visoke temperature dna posode. Preden zaženete ta program, v posodo vedno dodajte olje ali maslo. Ne presegajte točke dimljenja maščobe, ki jo uporabljate, saj to škoduje zdravju.
Segrevanje do vrelišča ali kuhanje z vodo
S tem programom lahko hitro segrejete vodo do vrelišča. Preden vklopite ta program, napolnite posodo oz. lonec z vodo.
Počasno kuhanje ali sous vide
S tem programom nadzorujete nizke do srednje visoke temperature; program preprečuje visoke temperature dna posode. Večje količine hrane in gostejše jedi je treba občasno premešati, da zagotovite enakomerno porazdelitev toplote.
Uporaba sonde kot termometra za kuhanje
Kadar uporabljate sondo Celsius°Cooking™, jo lahko uporabite tudi samo kot termometer, npr. za spremljanje temperature v sredici jedi, ki jo pripravljate. To lahko storite med običajnim kuhanjem z izbiro stopnje moči delovanja ali pri kuhanju s programi menija PLUS. Če želite sondo uporabiti kot termometer, za nekaj sekund privzdignite posodo ali ponev, ki jo želite uporabiti, nato pa jo položite nazaj na kuhalno polje in aktivirajte sondo tako, da tapnete nanjo. Ko se na prikazovalniku pojavi simbol Celsius°Cooking™, se ga dotaknite.
Prosimo, poskrbite, da bo aparat vklopljen, preden nanj postavite posodo Celsius°Cooking™, da bo lahko sistem natančno zaznal njen položaj.
Ko kuhalno polje prepozna sondo Celsius°Cooking™, lahko to sondo uporabite tudi kot termometer. Namesto stopnje moči delovanja bo prikazana temperatura. Ko spremenite stopnjo moči delovanja, se za kratek čas prikaže namesto dejanske temperature.
Zaznavanje odstranitve sonde
Če med kuhanjem odstranite sondo, bo kuhališče to zaznalo in bo prekinilo kuhanje. Ko sondo ponovno namestite, lahko uporabnik to potrdi z dotikom na tipko za kuhanje s sistemom Celsius°Cooking™, ki zdaj utripa, ali pa kuhališče samodejno zazna ponovno namestitev sonde.
Takšno zaznavanje lahko sprožite tudi, če v lonec dolijete npr. hladno vodo.
Navodila za kuhanje po korakih na CelsiusCooking.com
Najboljša hrana je tista, ki je pripravljena na pravi temperaturi in v primernem času. Možnost, da namesto ravni moči nastavite temperaturo, kar je podrobneje razloženo v navodilih (video), vam omogoča ustvarjanje popolnih jedi. Spletna stran CelsiusCooking.Com je polna navdihujočih receptov z navodili po korakih, ki temeljijo na preizkušenih kuharskih tehnikah za pripravo okusnih jedi.
CelsiusCooking.com
-
Ne glede na to, ali ste mojster ali začetnik, vam bo CelsiusCooking.com pomagal pripraviti okusnejšo hrano bolj pogosto, saj vam bo v pomoč pri vsakodnevni kuhi. Naučili se boste novih tehnik in kombinacij ter pridobili samozavest za pripravo zapletenejših jedi. Namesto da bi kuhali samo na določeni moči, boste kuhali na natančni temperaturi.
-
Naši recepti vas bodo popeljali skozi postopek 'Mise en place', kjer boste zbrali in pripravili vse svoje sestavine vnaprej. To je še posebej pomembno, če sledite receptom na CelsiusCooking.com, saj je bil vsak recept skrbno časovno usklajen za popoln rezultat.
-
Samo sledite korakom. Navodila za čas in temperaturo vam bodo pomagala pripraviti hrano do popolnosti. Morda boste potrebovali nekaj časa, da se navadite, vendar vam na koncu gotovo ne bo žal.
Izklop kuhalnega polja
Kuhalno polje, ki ga upravlja sistem Celsius°Cooking™, izklopite tako, da nastavite temperaturo na nič (0). Na prikazovalniku se prikaže črtica. Druga možnost je, da se dotaknete drsnika ali tipke Celsius°Cooking™ za kuhalno polje, ki ga želite izklopiti, in ga oz. jo držite vsaj 3 sekunde. Tako popolnoma izklopite način delovanja Celsius°Cooking™.
Kadar uporabljate sondo Celsius°Cooking™ za nadzor temperature v ponvi ali loncu (npr. voda ali juha), Celsius°Cooking™, upravljanje posode temelji na temperaturi dna posode. Razlog za to je, da vedno obstaja razlika med nastavljeno in dejansko temperaturo vsebine v posodi. Ko npr. segrevate tekočino v posodi Celsius°Cooking™ do vrelišča, bo morda treba nastaviti višjo temperaturo, da dosežete vrelišče. Doseganje vrelišča je odvisno tudi od količine tekočine in od tega, ali je posoda pokrita s pokrovom. Redno mešanje tekočine tudi izboljša kuhanje, tudi kadar kuhate s pomočjo sonde.
Indukcijsko kuhalno polje Bridge Induction
Povezljiva indukcijska kuhalna polja Bridge Induction lahko povežete oz. združite v eno veliko polje. Tako nastane eno veliko kuhalno polje, ki ga lahko uporabite, na primer, za pripravo jedi v velikem pekaču za peko rib ali za kuhanje v različnih posodah na isti stopnji moči delovanja.
-
Prepoznavanje posode se samodejno vklopi ob vklopu aparata. Če je na kuhališču posoda, bo funkcija prepoznavanja posode zaznala njen položaj in samodejno združila kuhalna polja, odvisno od velikosti posode (samo če je bilo kuhališče že vklopljeno).
-
Če povežete povezljivi indukcijski polji Bridge Induction, zanju ni mogoče nastaviti dodatne moči delovanja, prav tako pa ne morete uporabljati funkcij iz menija.
-
Uporabite pekač za peko rib ali drugo posodo, ki pokrije sredino vsaj enega od povezanih območij Bridge Induction.
Združevanje povezljivih kuhalnih polj Bridge Induction
-
Veliko posodo položite na obe kuhalni območji, da sta dobro pokriti.
-
Dotaknite se drsnikov obeh kuhalnih polj na levi ali obeh kuhalnih polj na desni strani kuhališča.
-
Stopnja moči delovanja ali temperatura se prikaže hkrati na obeh združenih kuhalnih poljih.
-
-
Z drsnikom za sprednje kuhalno polje nastavite želeno stopnjo moči delovanja za združeno kuhalno polje.
-
Če želite razdružiti kuhalni polji, se ponovno hkrati dotaknite obeh drsnikov.
Premor
S funkcijo premora lahko za do 10 minut začasno zaustavite delovanje celotnega kuhališča. Tako lahko za kratek čas zapustite aparat ali varno očistite kuhalno ploščo, ne da bi izgubili svoje nastavitve.
Vklop premora
Vsaj eno kuhalno polje mora biti aktivno.
Dotaknite se tipke za premor/pavzo.
-
Zaslišali boste kratek pisk.
-
Nastavitve na vseh aktivnih kuhališčih se znižajo na raven 2.
-
Vse funkcije programske ure bodo začasno prekinjene.
-
Tipka za premor začne utripati.
-
Vse tipke so neaktivne, razen tipk za premor in tipke za vklop/izklop.
Če v 10 minutah ne pritisnete nobene tipke, se vsa aktivna kuhalna polja samodejno izklopijo.
Pri programih Celsius°Cooking™ ni premora, saj je njihovo upravljanje samodejno.
Izklop (konec) premora
Prej kot v 10 minutah ponovno pritisnite tipko za premor.
-
Kuhališče še naprej deluje z istimi nastavitvami.
Otroška zaščita
Kuhalna polja lahko zaklenete in tako preprečite njihov nenamerni ali neželen vklop.
-
Z dotikom na tipko za vklop/izklop vklopite kuhališče.
-
Dotaknite se tipke za vklop/izklop in jo držite približno 3 sekunde.
-
Na prikazovalniku se pojavi znak "L" in upravljalni elementi kuhališča se zaklenejo.
-
-
Na enak način tudi ponovno odklenete upravljalne elemente.
-
Ko se dotaknete tipke za vklop/izklop in jo držite, se na prikazovalniku pojavi znak "L", nato pa izgine. Upravljalna plošča je odklenjena.
-
Časovne funkcije
Vsako kuhalno polje ima dve programski uri: odštevalnik in štoparico.
Odštevalnik
Odštevalnik olajša postopek kuhanja, saj omogoča nastavitev časa delovanja izbranega kuhalnega polja. Po izteku nastavljenega časa se izbrano kuhalno polje samodejno izklopi in zasliši se zvočni signal. Zvočni signal prekinete z dotikom na tipko za programsko uro (odštevalnik) oziroma se čez nekaj časa izklopi sam. Programsko uro (odštevalnik) lahko nastavite neodvisno za vsa kuhalna polja.
Nastavitev odštevalnika
-
Pritisnite tipko za odštevalnik za želeno aktivno kuhalno polje.
-
Na prikazovalniku kuhalnega polja utripata tipka odštevalnika in "000".
-
-
Nastavite želeni čas s tipkama + (plus) in – (minus).
-
Z dotikom tipke – (minus) povečate čas v urah. Z dotikom tipke + (plus) povečate čas v minutah. Nato lahko z dotikom tipke – (minus) zmanjšate čas v minutah.
-
Če v petih sekundah ne nastavite časa, se odštevalnik izklopi.
-
-
Ponovite enake korake, če želite nastaviti odštevalnik še za kakšno aktivno kuhalno polje.
-
Ko je aktiven program Celsius°Cooking™, začne programska ura odštevati čas, ko program doseže želeno temperaturo.
-
Če posodo umaknete s kuhalnega polja, se vse funkcije programske ure, nastavljene za to kuhalno polje, začasno prekinejo.
Izklop odštevalnika
Pritisnite tipko za odštevalnik za želeno aktivno kuhalno polje in jo držite nekaj časa.
-
Programska ura oz. odštevalnik se izklopi.
-
Izklop alarma odštevalnika
-
Ko nastavljeni čas poteče, se oglasi alarm, tipka za zadevno kuhalno polje utripa, na prikazovalniku odštevalnika pa je utripa 0:00.
-
Da potrdite in izklopite alarm, se dotaknite tipke za izbiro odštevalne programske ure ali pa odstranite posodo s kuhalnega polja.
Prikaz časa delovanja – štoparica
Štoparica kaže, kako dolgo že neprekinjeno kuhate na izbranem kuhalnem polju. Ob vklopu kuhalnega polja se štoparica samodejno sproži v ozadju.
Pritisnite tipko za štoparico.
-
Čas štoparice bo prikazan na prikazovalniku kuhalnega polja.
-
Štoparico ponastavite tako, da pritisnite tipko za štoparico in jo držite 3 sekunde.
Uporaba nape
Privzeta nastavitev je, da je za upravljanje nape vklopljena funkcija Synchro Control (glejte razdelek "Samodejno delovanje nape" v poglavju ""). Ko je aktivirana funkcija Synchro Control, so tipke/signalne lučke za upravljanje nape zatemnjene. Moč odsesavanja se prilagaja uporabi kuhalnih polj. Stopnja moči delovanja 5 (delovanje z dodatno močjo oz. "boost") je tudi v načinu Synchro Control začasna nastavitev. Steber se samodejno dvigne, ko se aktivira modul nape (če je aktivirana nastavitev "Samodejni dvig stebra").
Ročna nastavitev stopnje moči delovanja nape:
-
Dotaknite se tipke + (plus), da vklopite odsesavanje.
-
Steber se dvigne (če je omogočen "Samodejni dvig stebra").
-
-
S tipkama + (plus) in – (minus) nastavite želeno stopnjo moči delovanja nape (odsesavanja).
-
Na voljo so štiri stopnje moči delovanja in delovanje z dodatno močjo ("boost", stopnja 5).
-
Dotaknite se tipke + (plus) in jo držite, da neposredno izberete delovanje z dodatno močjo.
-
Po 10 minutah se delovanje z dodatno močjo samodejno izklopi, stopnja moči delovanja nape pa se vrne na 4.
-
Preprosto se dotaknite tipke – (minus) ali + (plus), da izklopite samodejno upravljanje Synchro Control in sami nastavite želeno stopnjo moči delovanja. Ko samodejno upravljanje Synchro Control nadomestite z ročnim upravljanjem, lahko s hkratnim pritiskom na tipki – (minus) in + (plus) ponovno nastavite samodejno upravljanje nape Synchro Control.
Ročno dvigovanje ali spuščanje stebra:
Dotaknite se tipke za dvig/spuščanje stebra.
-
Steber se dvigne.
-
Če se ponovno dotaknete tipke za dvig/spuščanje stebra, medtem ko se steber še premika navzgor ali navzdol, s tem spremenite smer premikanja stebra. Če je stebru med dvigovanjem kar koli na poti, se bo ponovno spustil.
Funkcija Air-Dry
Funkcija Air-Dry se aktivira samodejno, in sicer takoj po izklopu nape. Če je kuhališče že izklopljeno, se funkcija Air-Dry aktivira samodejno, takoj ko izklopite tudi napo oz. modul za odsesavanje (tako da nastavitve stopnjo moči delovanja nape na "0").
Dotaknite se tipke – (minus) in jo držite 3 sekunde, da med kuhanjem aktivirate funkcijo Air-Dry.
-
Signalna lučka za delovanje nape utripa (zatemnjeno).
-
Funkcijo Air-Dry lahko kadar koli izklopite tako, da se dotaknete tipke – (minus) in jo držite 2 sekundi.
-
Po 10 minutah se funkcija Air-Dry samodejno izklopi.
Upravljalna plošča
-
Tipka na dotik za povezavo Wi-Fi
-
Tipka na dotik za premor
-
Tipka na dotik za vklop/izklop in zaklepanje pred otroki
-
Tipka na dotik – (minus) za zmanjšanje moči delovanja nape
-
Signalna lučka za vklop/izklop nape
-
Tipka na dotik + (plus) za povečanje moči delovanja nape
-
Tipka na dotik za dvig/spuščanje stebra z napo
-
Prikaz moči delovanja nape
-
Signalna lučka za čiščenje maščobnih filtrov ali menjavo obtočnih filtrov / tipka na dotik za ponastavitev signalne lučke za čiščenje filtrov
-
Tipka na dotik za programe Celsius°Cooking™ (odvisno od tipa aparata)
-
Tipka na dotik za programe PLUS
-
Prikaz preostale toplote
-
Drsnik (12 stopenj) / signalna lučka za stanje pripravljenosti kuhališča
-
Prikaz temperature v stopinjah Celzija za programe Celsius°Cooking™ in PLUS.
-
Prikaz časovnih funkcij/programske ure
-
Tipka na dotik – (minus) za časovne funkcije
-
Tipka na dotik + (plus) za časovne funkcije
-
Prikaz nastavitve kuhalnega polja / prikaz besedila
-
Kontrolna lučka za delovanje z dodatno močjo
-
Tipka na dotik za odštevalnik
-
Tipka na dotik za prikaz trajanja delovanja kuhalnega polja – štoparica
Povezava WiFi
Povezava naprave z aplikacijo ConnectLife 
ConnectLife je platforma pametnega doma, ki povezuje ljudi, naprave in storitve. Aplikacija ConnectLife vsebuje napredne digitalne storitve in brezskrbne rešitve, ki uporabnikom omogočajo spremljanje in nadzor naprav, prejemanje obvestil s pametnega telefona ter posodabljanje programske opreme (podprte funkcije se razlikujejo glede na vaš aparat in vašo regijo/državo).
Za povezavo vaše pametne naprave potrebujete domače omrežje Wi-Fi (podprto je samo omrežje 2,4 GHz) in pametni telefon z aplikacijo ConnectLife.
Za prenos aplikacije ConnectLife, poskenirajte kodo QR ali poiščite aplikacijo ConnectLife v svoji priljubljeni trgovini z aplikacijami.
-
Namestite aplikacijo ConnectLife in si ustvarite račun.
-
V aplikaciji ConnectLife pojdite v meni za dodajanje naprave in izberite ustrezno vrsto naprave. Nato skenirajte kodo QR (najdete jo na napisni tablici naprave; kodo AUID/SN lahko vnesete tudi ročno).
-
Aplikacija vas nato vodi skozi celoten postopek povezave naprave s pametnim telefonom.
-
Po uspešni povezavi lahko napravo upravljate na daljavo prek mobilne aplikacije.
Imate še kakšno vprašanje? Obiščite nas na www.connectlife.io ali nas kontaktirajte na hello@connectlife.io.
Čiščenje
Energijska nalepka
Informacije za uporabnika in testni institut
Informacije o vašem izdelku so na voljo na www.asko.com, kjer boste našli tudi povezavo do evropske podatkovne zbirke za označevanje energijske učinkovitosti izdelkov – EPREL. Lahko pa neposredno obiščete spletno stran https://eprel.ec.europa.eu.
Izjava o skladnosti
Izjavljamo, da naši izdelki izpolnjujejo veljavne evropske direktive, uredbe in druge predpise, kot tudi zahteve iz referenčnih standardov.
Odlaganje aparata in embalaže
Pri proizvodnji tega aparata so bili uporabljeni trajnostni materiali. Aparat ob koncu življenjske dobe zavrzite na odgovoren način. Pri pristojnih organih v svojem kraju prosite za več informacij o tem, kako lahko to storite.
Reciklirajte kot električne odpadke.
ConnectLife in Wi-Fi
Aplikacija ConnectLife in povezava Wi-Fi
Kuhališče je opremljeno z modulom Wi-Fi, ki omogoča povezavo aparata z internetom preko vašega domačega omrežja ter uporabo aparata z aplikacijo ConnectLife, nameščeno na mobilni napravi, npr. pametnem telefonu ali tablici.
Aplikacija je na voljo v spletnih trgovinah Apple App Store in Google Play Store. Aplikacijo potrebujete, če želite povezati kuhališče s svojim domačim omrežjem. Ko seznanite svoj uporabniški račun s kuhališčem, lahko z aplikacijo spremljate stanje kuhališča ter posodobite njegovo vdelano programsko opremo (glejte poglavje "").
Neposredne povezave do različnih spletnih trgovin z aplikacijo ConnectLife najdete na naslovu www.connectlife.io/getstarted , več informacij o sistemu, podporo, razpoložljivo funkcionalnost ter dodatne možnosti pa na naslovu www.connectlife.io.
Iz varnostnih razlogov kuhališča ni mogoče upravljati, vklopiti ali izklopiti na daljavo.
Priprava
-
Pripravite ime omrežja SSID svojega usmerjevalnika ter geslo za omrežje
OPOMBA: podprta so samo omrežja 2,4 GHz.
.OPOMBA: podprta so samo omrežja 2,4 GHz.
-
Pripravite nalepko s kodo QR, ki predstavlja edinstveno identifikacijsko številko aparata ("AUID") – to nalepko boste morali skenirati s svojo mobilno napravo, ko vas aplikacija prosi za to.
-
Poskrbite, da bo možnost povezave Wi-Fi na kuhališču aktivirana. Če je, bo ob vklopu kuhališča vidna tipka Wi-Fi.
-
Namestite aplikacijo
ConnectLife na svojo mobilno napravo – poiščite jo tako, da skenirate kodo QR.
-
Zaženite aplikacijo. Prosimo, registrirajte svojo napravo, če še nimate uporabniškega računa.
-
Prijavite se s svojim računom.
-
Aplikacija potrebuje dostop do lokacije mobilne naprave, da lahko poišče omrežja Wi-Fi, ter dostop do kamere, da lahko skenira kode QR.
Nastavitev povezave Wi-Fi
Najprej boste svojo mobilno napravo povezali neposredno z aparatom preko omrežja Wi-Fi, nato pa boste preko te povezave prenesli podatke o svojem domačem omrežju Wi-Fi. Ko opravite to, lahko povežete kuhališče z domačim omrežjem.
-
Zaženite aplikacijo ConnectLife.
-
Izberite "Dodaj aparat v "Aparati", izberite "Gospodinjski aparati" in sledite navodilom.
-
Skenirajte kodo QR z oznako AUID, ko vas aplikacija pozove k temu, ali pa vtipkajte kodo AUID.
Nadaljujte z aparatom:
-
Vklopite kuhališče.
-
Dotaknite se tipke Wi-Fi in jo držite 3 sekunde za vstop v meni Wi-Fi (to je možno samo, kadar NE kuhate).
-
Ko je na prikazovalniku prikazan način za nastavitev povezave "C" (connection)", se dotaknite tipke Wi-Fi, da aktivirate nastavitev povezave. Ko utripa "C", se začne nastavitev povezave.
OPOMBA: Če je nastavitev neuspešna, se po 5 minutah zapre.
OPOMBA: Če je nastavitev neuspešna, se po 5 minutah zapre.
Nadaljujte v aplikaciji ConnectLife na svoji mobilni napravi:
-
Povežite mobilno naravo z omrežjem Wi-Fi aparata, ko ste pozvani k temu.
-
Ko vas mobilna naprava vpraša, ali želite ohraniti povezavo, čeprav ni dostopa do interneta, izberite "da".
-
Sledite navodilom v aplikaciji ConnectLife.
Uporabniški račun, v katerega ste se vpisali na mobilni napravi in ki ga uporabljate za nastavitev povezave, bo samodejno seznanjen z oblakom. Če želite seznaniti še en račun, npr. na uporabnikovi drugi mobilni napravi, glejte "Seznanjanje z dodatnim uporabnikom".
Iz varnostnih razlogov lahko s kuhališčem komunicirajo le seznanjeni uporabniki.
Aktiviranje povezave Wi-Fi
-
Izklopite kuhališče.
-
Dotaknite se tipke za vklop/izklop in jo držite približno 5 sekund.
-
Zasliši se kratek pisk. Pojavi se tipka za Wi-Fi .
-
Meni Wi-Fi
Aktivirajte Wi-Fi, da omogočite meni Wi-Fi. Kuhališče mora biti vklopljeno.
-
Dotaknite se ikone Wi-Fi in jo držite 3 sekunde, da odprete meni Wi-Fi.
-
Odvisno od stanja povezave Wi-Fi so v meniju na voljo 1 do 3 možnosti: 'C’ (connection) za nastavitev povezave, 'P' (pair) za seznanjanje dodatnega uporabnika in 'U’ (unpair) za preklic seznanitve vseh uporabnikov.
-
-
Če je na voljo več kot ena možnost, se med posameznimi možnostmi premikajte s tipkama + (plus) in – (minus).
-
Dotaknite se tipke Wi-Fi, da potrdite izbrano možnost.
-
Zaprite meni, tako da se dotaknete tipke za vklop/izklop ali pa se dotaknete drsnika.
-
Če v 60 sekundah ne pritisnete nobene tipke, se meni samodejno zapre.
-
Nastavitev povezave
-
V meniju Wi-Fi izberite možnost "C".
-
Aparat je 5 minut v načinu za nastavitev povezave "Connection Setup Mode".
-
"C" utripa, tipki + (plus) in – (minus) pa ugasneta.
-
-
V mobilni aplikaciji zaženite postopek za "Dodaj aparat" in sledite navodilom za nastavitev omrežja.
Seznanjanje z dodatnim uporabnikom:
Za uporabo te možnosti mora biti kuhališče že uspešno povezano z oblakom (tipka Wi-Fi je neprekinjeno popolnoma osvetljena).
-
V meniju Wi-Fi izberite možnost "P".
-
Aparat je 3 minute v načinu za seznanjanje "Pairing Mode".
-
Tipka Wi-Fi utripa, tipki + (plus) in – (minus) pa ugasneta.
-
-
V mobilni aplikaciji zaženite postopek za "Dodaj aparat" in sledite navodilom za seznanitev aparata.
Preklic seznanitve za vse uporabnike
Za uporabo te možnosti mora biti kuhališče že uspešno povezano z oblakom (tipka Wi-Fi je neprekinjeno popolnoma osvetljena).
-
V meniju Wi-Fi izberite možnost "U", da prekličete seznanitev vseh uporabnikov z oblakom.
-
Tipka Wi-Fi trikrat utripne.
-
Kuhališče bo izbrisalo vse seznanjene uporabnike in se odklopilo od oblaka ("unpair" – preklic seznanitve).
-
Izklop Wi-Fi
-
Odprite meni Wi-Fi, kot je pojasnjeno v poglavju "Meni Wi-Fi".
-
Dotaknite se tipke Wi-Fi in jo držite 3 sekunde, da izklopite Wi-Fi.
-
Zasliši se kratek pisk. Tipka za brezžično povezavo Wi-Fi se izklopi.
-
Posodobitev vdelane programske opreme
Kuhališče je opremljeno z modulom Wi-Fi, s katerim lahko prejme posodobitve vdelane programske opreme v aparatu (na primer izboljšanje delovanja posameznih funkcij ali posodobitve glede varnosti uporabe). Za to mora biti kuhališče povezano z oblakom ter seznanjeno z registriranim računom v aplikaciji ConnectLife. Če te povezave in seznanitve še niste vzpostavili, glejte poglavje "".
Ko je na voljo nova različica vdelane programske opreme, aplikacija ConnectLife prejme obvestilo. Prosimo, upoštevajte navodila v aplikaciji.
Za začetek postopka posodobitve mora biti nastavitev FoA v meniju za nastavitve vklopljena (nastavljena na ON – glejte poglavje "". S tem potrdite svojo prisotnost pri kuhališču. Po 90 minutah se ta nastavitev samodejno izklopi (OFF.
Ko vklopite (ON) nastavitev FoA na kuhališču, zaženite postopek posodobitve v svoji mobilni aplikaciji ConnectLife. Kuhališče se izklopi (OFF). Med postopkom simbol Wi-Fi utripa in tako označuje, da postopek poteka. Odvisno od konfiguracije lahko postopek posodobitve traja do 60 minut.
Med postopkom posodobitve ne morete uporabljati kuhališča. Kuhališče se bo večkrat izklopilo in ponovno vklopilo, upravljalna plošča pa nekaj časa ne bo delovala. Poskrbite, da napajanje z električno energijo in povezava Wi-Fi med posodobitvijo ne bosta prekinjena.
Če postopek posodobitve spodleti, kuhališče ohrani prejšnjo različico vdelane programske opreme in deluje kot običajno. Čez nekaj časa lahko poskusite ponovno. Če postopek tudi v drugo oz. v nadaljnjih poskusih ni uspešen, pokličite servisni oddelek za pomoč.
Če se kuhališče po posodobitvi ne odziva (upravljalna plošča ne deluje), je možno, da posodobitev ni bila zaključena. Počakajte, da se posodobitev zaključi. Če se kuhališče še nekaj časa ne odziva, prosimo, pokličite servisni oddelek.
Nastavitve
Delovanje in odzivanje tega indukcijskega kuhališča lahko prilagodite svojemu stilu kuhanja! Za prilagoditev so na voljo številne nastavitve.
Ko ni na nobenem kuhalnem polju nobene posode, se z dvema prstoma dotaknite katerega koli obroča in ga držite 3 sekunde. Zdaj se lahko s pomočjo drsnika pomikate med različnimi nastavitvami. Če želite prikazati ali spremeniti določeno nastavitev, se z enim prstom dotaknite osvetljenega elementa drsnika in ga držite 3 sekunde. Zdaj lahko spremenite ali onemogočite to nastavitev. To storite tako, da izberete želeno vrednost. Po 3 sekundah neaktivnosti bo nova nastavitev potrjena.
Con - connection power
Da bi preprečili nenamerno spremembo nastavitve Con - connected power, je treba spremembo nastavitve Con potrditi tako, da se za 3 sekunde dotaknete drsnika. Brez potrditve sprememba ne bo shranjena.
Če želite zapreti meni, z dvema prstoma pritisnite kjer koli na drsniku in držite 3 sekunde.
Na voljo so naslednje nastavitve (odvisno od modela).
Vzdrževanje
Čiščenje steklene plošče
Nasvet!
Pred čiščenjem kuhalne plošče nastavite varnostni zaklep.
Vsakodnevno čiščenje
-
Čeprav se hrana ne more zapeči na steklo, vam priporočamo, da kuhalno ploščo takoj po uporabi očistite.
-
Za vsakodnevno čiščenje sta najboljša vlažna krpa in blago čistilo.
-
Osušite s kuhinjsko brisačo ali suho krpico.
Trdovratni madeži
-
Trdovratne madeže je mogoče odstraniti z blagim čistilom, kot je na primer tekočina za čiščenje tal.
-
Kroge od vode in vodnega kamna odstranite s kisom za čiščenje.
-
Sledi kovine (nastanejo zaradi vlečenja posode) je težko odstraniti. Za to so na voljo posebni izdelki.
-
Za odstranjevanje ostankov hrane uporabite strgalo za steklo. S strgalom za steklo lahko odstranite tudi stopljeno plastiko in sladkor.
Opomba!
-
Ne uporabljajte abrazivnih čistil. Za njimi bodo ostale praske, v katerih se bo nabirala umazanija in vodni kamen.
-
Nikoli ne uporabljajte ostrih predmetov, kot so jeklena volna ali krtačke.
Čiščenje nape
Napo je treba redno čistiti. Posebej je pomembno, da po vsaki uporabi očistite nosila čepa stebra za odsesavanja.
Ne uporabljajte grobih oz. abrazivnih čistil. Ne uporabljajte alkohola!
Neupoštevanje navodil za čiščenje aparata ali menjavo filtra lahko povzroči požar. Prosimo, obvezno upoštevajte ta navodila. Proizvajalec ne odgovarja za škodo na aparatu ali škodo zaradi morebitnega požara, ki bi bila posledica neustreznega vzdrževanja ali neupoštevanja zgoraj podanih varnostnih navodil.
Čiščenje stebra
Odstranite steber.
Vsak dan izperite steber pod tekočo toplo vodo. Vsak teden pomijte steber z vodo in malo detergenta za ročno pomivanje posode. Steber lahko pomijete tudi v pomivalnem stroju.
Steklena obroba ni odporna proti padcem ali udarcem.
Če se steklena obroba stebra poškoduje, zamenjajte steber. Ostri robovi lahko povzročijo poškodbe.
Spodnja stran stebra je označena s puščico. Steber se najbolje poravna s steklom, ko je puščica usmerjena nazaj.
Čiščenje maščobnih filtrov
Odstranite maščobne filtre iz modula nape. Kovinske filtre lahko po potrebi tudi potisnite iz plastičnih okvirjev.
Ko se prižge signalna lučka za filtre, je treba kovinske filtre pomiti, bodisi ročno bodisi v pomivalnem stroju pri nizki temperaturi s kratkim programom. Nikoli ne pomivajte samo plastičnih okvirjev, brez filtrov, v pomivalnem stroju. Glejte poglavje "" za nastavitve čiščenja filtrov.
Pomembno je, da maščobne filtre temeljito posušite, preden jih ponovno namestite.
Čiščenje zbiralnikov kondenzata
Priporočamo, da vsaka dva tedna preverite in izpraznite zbiralnika za kondenzat.
-
Najprej s pomočjo ročajev odstranite zbiralnika za kondenzat iz odprtine za odsesavanje.
-
Pozor: najprej odstranite filtre; šele nato odstranite zbiralnika kondenzata.
-
-
Izpraznite zbiralnika za kondenzat in ju očistite s toplo vodo in malo detergenta za ročno pomivanje posode ali pa v pomivalnem stroju.
-
Notranjost modula nape obrišite z vlažno krpo.
Indikator za filter
Umazani maščobni filtri in obtočni filter
Če utripa samo signalna lučka za filtre, potem je treba pomiti maščobna filtra. Če na prikazovalniku utripata tako signalna lučka za filter kot črka "r", zamenjajte obtočni filter.
Maščobni filter
Po 10, 20 ali 40 urah delovanja zasveti signalna lučka za maščobne filtre (odvisno od intenzivnosti uporabe).
-
Takrat je treba očistiti maščobne filtre.
-
Dotaknite se tipke signalne lučke za filter in jo držite 2 sekundi, da ponastavite števec oz. signalno lučko filtra.
Obtočni filter (če napa deluje v obtočnem načinu)
Po 300 urah delovanja (obtočnega filtra) na prikazovalniku utripata signalna lučka za filter in črka "r".
-
Zamenjajte obtočni filter.
-
Dotaknite se tipke signalne lučke za filter in jo držite 2 sekundi, da ponastavite števec oz. signalno lučko filtra.
Menjava obtočnega filtra (ko uporabljate komplet za obtočni način delovanja).
Komplet za obtočni način delovanja z obtočnim filtrom se nahaja na dnu kuhinjskega elementa in je dostopen iz notranjosti elementa.
-
Odprite ali odstranite spodnji predal kuhinjskega elementa.
-
Odprite pokrov kompleta za obtočni način delovanja.
-
Odstranite filter.
-
Namestite novi filter, tako da puščica (ob strani filtra) kaže navzgor.
-
Ponovno zaprite komplet za obtočni način delovanja in ga namestite na svoje mesto, nato pa zaprite oz. ponovno namestite predal.
-
Dotaknite se tipke signalne lučke za filter in jo držite 2 sekundi, da ponastavite števec oz. signalno lučko filtra.
Opomba!
Za dodatna navodila o vzdrževanju in čiščenju obiščite spletno stran!
Čiščenje
Iskanje napak
Splošno
Če opazite razpoko na steklu (ne glede na velikost), takoj izklopite kuhališče in ga izključite iz napajanja (izvlecite vtikač iz vtičnice).
Nato se obrnite na službo za stranke.
Tabela motenj in napak
Če kuhalna plošča ne deluje pravilno, še ne pomeni, da je v okvari. Preverite točke iz spodnje preglednice ali za več informacij obiščite spletno stran.
Indukcijska območja
Znak/težava |
Možen vzrok |
Rešitev |
---|---|---|
Ko aparat prvič priklopite, se na zaslonu pokažejo znaki. |
To je normalen postopek. |
Normalno delovanje. |
Ventilator bo deloval še nekaj minut po izklopu kuhalne plošče. |
Kuhalna plošča se ohlaja. |
Normalno delovanje. |
Pri prvih nekaj uporabah kuhalne plošče je mogoče zaznati rahel vonj. |
Nov aparat se segreva. |
To je normalno in bo po nekajkratni uporabi kuhalne plošče izginilo. Prezračite kuhinjo. |
V vaši kuhalni plošči slišite tiktakanje. |
To povzroča omejevalnik kapacitete na sprednjih in zadnjih območjih. Lahno tiktakanje se lahko pojavi tudi pri nižjih stopnjah. |
Normalno delovanje. |
Krog na dnu ponve ostane po čiščenju viden. |
Na kuhalnem polju se uporabili ponev z umazanim dnom. |
Indukcijsko kuhališče očistite s čistilom za steklokeramične plošče in odstranite umazanijo/maščobo z dna posode. |
Posode med kuhanjem proizvajajo zvok. |
Zvok povzroča energija, ki se pretaka med kuhalno ploščo in posodo. |
Pri nekaterih posodah je pri visokih temperaturah to povsem običajno. To ne bo poškodovalo niti posode niti kuhalne plošče. |
Vklopili ste kuhalno območje, zaslon pa še naprej utripa. |
Posoda, ki jo uporabljate, ni primerna za kuhanje z indukcijo ali ima premer, manjši od 12 cm. |
|
Kuhalno območje naenkrat preneha delovati in zaslišite signal. |
Predhodno nastavljen čas se je končal. |
Izklopite signal tako, da na merilcu časa pritisnete gumb – ali +. |
Kuhalna plošča ne deluje in na zaslonu se ne pojavi nič. |
Zaradi poškodovanega kabla ali povezave ni napajanja. |
Preverite varovalke ali električno stikalo (če ni vtikača). |
Kuhalno polje se nenamerno ustavi in prikaže se indikator preostale toplote. |
Polje je preveč segreto. |
Ko se kuhalno polje ohladi, lahko nadaljujete s kuhanjem. |
Varovalka pregori takoj, ko vklopite kuhalno ploščo. |
Aparat ni priključen pravilno. |
Preverite električni priključek. |
Tipka Celsius°Cooking™ utripa skupaj z nastavljenim načinom kuhanja in prikazovalnikom. |
Posoda Celsius°Cooking™ je dodeljena napačnemu kuhalnemu polju. |
Odstranite posodo in jo ponovno dodelite. |
Nestabilna povezava med posodo in kuhalnim poljem. |
Nizka napolnjenost baterije posode ali nestabilna povezava Bluetooth. |
Izklopite kuhalno polje za 10 sekund in/ali zamenjajte baterijo. |
Med uporabo sonde utripata tipka za nastavitev načina kuhanja Celsius°Cooking™ in prikaz nastavljene temperature. |
Sonda Celsius°Cooking™ Probe je bila odstranjena ali pa ni v stiku z vsebino posode, ali pa se je temperatura nenadoma močno znižala, npr. po tem, ko ste dolili hladno vodo. |
Ponovno namestite sondo na posodo ali popravite njen položaj. Če kuhališče ne zazna sonde samodejno, pritisnite tipko za izbiro načina kuhanja. |
Steklokeramična plošča je zlomljena. |
Izvlecite vtikač iz vtičnice. Pokličite strokovnjaka za namestitev – monterja. |
|
Opomba! Zlomljene steklokeramične plošče ne odvrzite v zaboj za odpadno steklo, ampak jo odnesite v lokalni zbirni center. |
Modul nape
Znak/težava |
Možen vzrok |
Rešitev |
---|---|---|
Steber se premika s težavo in/ali med premikanjem povzroča več hrupa. |
Nosilni čepi stebra so umazani. |
Očistite nosilne čepe stebra. |
Ko izklopite kuhališče, bo napa še vedno delovala s stopnjo moči delovanja 1, 2 ali 3, signalna lučka za delovanje nape pa utripa. |
Funkcija Air-Dry je aktivirana. Ta funkcija, ki deluje po izklopu aparata, posuši kanale za odsesavanje hlapov in maščobne filtre. |
Funkcije Air-Dry ni mogoče upravljati preko nastavitev. Vendar pa velja, da se funkcija Air-Dry aktivira samo pri stopnji moči delovanja 1, če izklopite nastavitev Synchro Stop. |
Oznake napak
Oznaka napake |
Znak/težava |
Možen vzrok |
Rešitev |
---|---|---|---|
Er03 |
Na prikazovalniku se pojavi Er03 |
Nadzorna plošča je umazana ali je na njej voda. |
Očistite nadzorno ploščo. |
E2 |
Na prikazovalniku se pojavi E2. |
Na kuhalnem polju se uporabili prazno posodo. |
Počakajte, da se kuhalno polje ohladi ali napolnite posodo s hrano. |
U400 |
Na prikazovalniku se izpiše U400 in oglasi se neprekinjen pisk. |
Napetost v omrežju je previsoka. |
Priključite aparat v skladu s podatki na napisni tablici in navodili. |
E7 |
Ko vzpostavite povezavo Wi-Fi, se na prikazovalniku pojavi oznaka E7. |
Napaka pri povezavi z omrežjem Wi-Fi. |
Ponovno poskusite povezati napravo s svojim omrežjem. Poskrbite, da se lahko nove naprave povežejo z omrežjem (npr. da je onemogočeno filtriranje naslovov MAC). |
E8 |
Na zaslonu se prikaže E8. |
Ventilator je blokiran (kar je npr. mogoče zaradi predmeta v predalu). |
Odstranite blokado ventilatorja; odklopite napravo iz električnega omrežja za 10 sekund. |
E65 |
Tipka Celsius°Cooking™ utripa skupaj z napako E65. |
Posoda za kuhanje brez Celsius°Cooking™ ni podprta. |
Uporabite posodo za kuhanje Celsius°Cooking™. |
E66 |
E66 utripa skupaj s tipko Celsius°Cooking™. |
Posoda oz. oprema Celsius°Cooking™ ni bila najdena (prazna baterija, izven dosega itd.). |
Zamenjajte baterijo. |
E67 |
E67 utripa skupaj s tipko Celsius°Cooking™. |
Ni posode oz. opreme Celsius°Cooking™. |
Če je čep ročaja pravilno nameščen: zamenjajte baterijo. |
Modul nape |
|||
E80 |
Na prikazovalniku se pojavi E80. |
Okno z nameščenim okenskim senzorjem ni odprto. |
Odprite okno, da bi lahko uporabljali napo, ali pa odstranite sporočilo tako, da se hkrati dotaknete utripajoče se tipke – (minus) ali + (plus). |
V primeru drugih oznak napak si, prosimo, zabeležite oznako napake in pokličite servis.
Odpravljanje težav s povezavo Wi-Fi:
Znak/težava |
Možen vzrok |
Rešitev |
---|---|---|
Ikona Wi-Fi ni prikazana. |
Povezava Wi-Fi je izklopljena. |
Kuhališče mora biti izklopljeno. Nato pritisnite tipko za vklop/izklop in jo držite 5 sekund. |
Nastavitev povezave Wi-Fi ni bila uspešna. |
Težave v domačem omrežju Wi-Fi. |
Preverite, ali je signal v vašem domačem omrežju dovolj močan in ali povezava s svetovnim spletom deluje. |
Med postopkom nastavitve povezave domače omrežje ni prikazano. |
Domače omrežje ne deluje na frekvenci 2,4 GHz, omrežje je skrito ali pa je signal prešibek. |
Prosimo, preverite omrežne nastavitve. Zagotovite delovanje na frekvenci 2,4 GHz ter da bo omrežje vidno. Če je signal prešibek, poskusite približati omrežni usmerjevalnik aparatu. |
Mobilna aplikacija kaže, da je kuhališče odklopljeno. |
Wi-Fi je onemogočen, ali pa je prišlo do težav v vašem domačem omrežju. |
Prepričajte se, da je Wi-Fi omogočen in da internetna povezava v vašem domačem omrežju deluje. Po potrebi ponovite postopek nastavitve povezave. |
Druge težave s povezavo Wi-Fi. |
Različni vzroki. |
Najprej onemogočite in nato ponovno omogočite povezavo Wi-Fi. Preverite, ali internetna povezava v vašem domačem omrežju deluje. Po potrebi ponovite postopek nastavitve povezave. Nadaljnja navodila za odpravljanje težav najdete na naslovu www.connectlife.io, lahko pa tudi pokličete servisni oddelek. |
Postopek osvežitve vdelane programske opreme je spodletel. |
Prekinjena povezava s svetovnim spletom ali prekinjeno napajanje z električno energijo. |
Preden poskusite ponovno, zagotovite stabilno internetno povezavo ter da napajanje z električno energijo ne bo prekinjeno. Če osvežitev ponovno spodleti, pokličite servisni oddelek. |
Tehnični podatki
Informacije v skladu uredba (EU) 66/2014
Meritve v skladu EN60350-2 / EN 30-2-1
Identifikacija modela |
HIHD854GF/HIHD854MM HIHD854GF / HIHD854MM |
---|---|
Blagovna znamka |
HIHD854GF/HIHD854MM ASKO |
Vrsta kuhalne plošče |
HIHD854GF/HIHD854MM Indukcijsko kuhališče z vgrajeno napo |
Število električnih kuhalnih mest in/ali območij |
HIHD854GF/HIHD854MM 4 |
Tehnologija segrevanja |
HIHD854GF/HIHD854MM indukcijska kuhalna mesta in območja |
Za električna kuhalna mesta ali območja, ki niso okrogla: dolžina in širina koristne površine za vsako električno segrevano kuhalno mesto ali območje |
HIHD854GF/HIHD854MM 22,0 x 18,0 cm |
Poraba energije za vsako električno kuhalno mesto ali območje, izračunana na (ECkuhanje na elektriko) Wh/kg |
HIHD854GF/HIHD854MM 188,8 |
Poraba električne energije kuhališča, izračunana na kg (ECelektrično kuhališče) v Wh/kg |
HIHD854GF/HIHD854MM 188,8 |
Letna poraba energije (AECnapa) [kWh/a] |
HIHD854GF/HIHD854MM 28,3 |
Razred energijske učinkovitosti |
HIHD854GF/HIHD854MM A |
Učinkovitost pretoka zraka (FDEnapa) [%] |
HIHD854GF/HIHD854MM 28,6 |
Razred učinkovitosti pretoka zraka |
HIHD854GF/HIHD854MM A |
Učinkovitost filtriranja maščob (GFEnapa) [%] |
HIHD854GF/HIHD854MM 95,7 |
Razred učinkovitosti filtriranja maščob |
HIHD854GF/HIHD854MM A |
Pretok zraka pri najnižji in najvišji stopnji pri običajni rabi [m3/h] |
HIHD854GF/HIHD854MM 213,8 - 449,4 |
Pretok zraka pri intenzivni ali pospešeni stopnji [m3/h] |
HIHD854GF/HIHD854MM 617,2 |
Zračne akustične A-utežene emisije zvokovne moči pri najnižji in najvišji hitrosti pri običajni rabi [dB(A)] |
HIHD854GF/HIHD854MM 44 - 60 |
Zračne akustične A-utežene emisije zvokovne moči pri intenzivni ali pospešeni stopnji [dB(A)] |
HIHD854GF/HIHD854MM 68 |
Zahtevana moč v stanju izključenosti (Po) |
HIHD854GF/HIHD854MM - |
Zahtevana moč v stanju pripravljenosti (Ps) [W] |
HIHD854GF/HIHD854MM 0,48 - 0,70 (WiFi) |
Podatkovna kartica izdelka (EU)
Identifikacija modela |
EU-productkaart HIHD854GF / HIHD854MM |
---|---|
Faktor povečanja časa (f) |
EU-productkaart 1 |
Indeks energijske učinkovitosti (EEInapa) |
EU-productkaart 48,8 |
Izmerjena stopnja pretoka zraka na točki najvišje učinkovitosti (QBEP) [m3/h] |
EU-productkaart 346,8 |
Izmerjen zračni tlak na točki največje učinkovitosti (PBEP) |
EU-productkaart 230 |
Izmerjena vhodna električna moč na točki največje učinkovitosti (WBEP) |
EU-productkaart 77,6 |
Informacije o skladnosti
Vrsta radijske opreme |
Modul HSCIM–1 |
Območje delovne frekvence |
2402,0 - 2480,0 MHz |
Največja izhodna moč |
<10 dBm povprečna EIRP (izračunano) |
Tip emisij: |
G1D |
Vrsta radijske opreme |
Modul Wi-Fi |
Območje delovne frekvence |
2412 - 2472 MHz (16 kanalov) |
Največja izhodna moč |
17,7 dBm povprečna EIRP (izračunano) |
Največji dobitek antene |
2,7 dBi |
ASKOizjavlja, da je indukcijsko kuhališče z vgrajeno napo ter radijsko opremo skladno z Direktivo 2014/53/EU.
Celotno besedilo deklaracije EU o skladnosti je na voljo na naslednjem spletnem naslovu: www.celsiuscooking.com/DoC.
Okoljski vidiki
Odlaganje aparata in embalaže
Pri proizvodnji tega aparata so bili uporabljeni trajnostni materiali. Aparat ob koncu življenjske dobe zavrzite na odgovoren način. Pri pristojnih organih v svojem kraju prosite za več informacij o tem, kako lahko to storite.
Embalažo aparata je možno reciklirati. Uporabljeni so lahko naslednji materiali:
-
karton;
-
polietilenska folija (PE);
-
polistiren brez CFC-ja (trda polistirenska pena).
Te materiale odlagajte na odgovoren način ter v skladu z veljavnimi predpisi.
Izdelek je označen s prekrižanim simbolom zabojnika za smeti, ki opominja, da je treba električne gospodinjske aparate odlagati ločeno. To pomeni, da aparata ob koncu življenjske dobe ne smete odložiti skupaj z običajnimi gospodinjskimi odpadki. Odpeljite aparata v specializirani center za ločeno zbiranje odpadkov ali k prodajalcu aparatov, ki zagotavlja takšno storitev.
Ločeno zbiranje gospodinjskih aparatov prispeva k preprečevanju negativnih vplivov na okolje in zdravje ljudi, ki bi ga povzročilo neprimerno odlaganje odpadkov. Zagotavlja tudi možnost ponovne uporabe materialov, iz katerih je sestavljen aparat, kar omogoči znatne prihranke energije in surovin.
Opomba!
Opomba! Zlomljene steklokeramične plošče ne odvrzite v zaboj za odpadno steklo, ampak jo odnesite v lokalni zbirni center.
Izjava o skladnosti
Izjavljamo, da naši izdelki izpolnjujejo veljavne evropske direktive, uredbe in druge predpise, kot tudi zahteve iz referenčnih standardov.
Namestitev
Varnost
Okvarjene dele je dovoljeno zamenjati samo z originalnimi nadomestnimi deli. Proizvajalec lahko samo za originalne nadomestne dele jamči, da ustrezajo varnostnim zahtevam.
Poškodovano priključno vrvico sme zamenjati le proizvajalec ali pooblaščeni serviser oz. druga strokovno usposobljena oseba, saj je sicer lahko takšno opravilo nevarno.
Pred začetkom kakršnega koli popravila odklopite aparat iz električnega omrežja.
Če ne upoštevate varnostnih navodil in opozoril, proizvajalec ne odgovarja za morebitno posledično škodo ali poškodbe.
Aparat sme priključiti le ustrezno usposobljen strokovnjak za namestitev gospodinjskih aparatov.
Preglejte aparat in preverite, ali se je med transportom poškodoval. Nikoli ne priključite poškodovanega aparata.
Zraka ni dovoljeno odvajati v dimnik, ki se uporablja za odvajanje hlapov iz naprav na plin ali druga goriva (ne velja za naprave, ki zrak odvajajo samo nazaj v prostor).
Nape in druge naprave za odsesavanje hlapov, ki nastajajo med kuhanjem, lahko vplivajo na varno uporabo aparatov, v katerih izgoreva plin ali drugo gorivo (vključno s tistimi, ki so nameščene v drugih sobah), saj povzročajo povratni tok plinov, ki nastajajo med izgorevanjem. Zaradi teh plinov bi lahko prišlo do zastrupitve z ogljikovim monoksidom. Po namestitvi nape ali druge naprave za odsesavanje hlapov mora ustrezno usposobljena oseba preizkusiti delovanje odvajanja plinov skozi dimnik pri drugih aparatih in zagotoviti, da plini, ki nastajajo med izgorevanjem, ne pritekajo nazaj v prostor.
Izpolnjeni morajo biti krajevni predpisi glede odvajanja zraka.
Priprave na namestitev
Prostor okrog aparata
A |
min. 550 mm |
B |
min. 40 mm |
C |
min. 35 mm |
Dimenzije aparata
Izrez v delovni površini/pultu
Aparati brez okrasnih okvirjev so primerni za vgradnjo, poravnano s površino kuhinjskega pulta.
Dimenzije kuhinjskega elementa
-
* Za optimalno delovanje kuhalne plošče priporočamo prezračevalni razmik ≥ 6 mm.
-
Minimalna širina kuhinjskega elementa: 800 mm.
-
Za namene namestitve in servisa mora biti hrbtna plošča takšna, da jo je možno odstraniti.
-
Pri obtočnem delovanju se lahko stopnja vlažnosti zviša. Zato je treba zagotoviti povratno odprtino s površino vsaj 500 cm2, površine izreza pa je treba zaščititi tako, da bodo odporne proti vlagi.
-
Pri obtočnem delovanju upoštevajte, da lahko pride do kondenzacije, če je kuhinjski element nameščen ob neizolirano steno ali postavljen na neizolirana tla. Po potrebi uporabite alternativni komplet za obtočno delovanje, ki je nameščen v podstavku.
-
Priključek za priključno vrvico (kabel) se nahaja na sprednji strani aparata. Za priključitev na vtičnico, predvideno za aparatom, mora biti priključna vrvica dolga vsaj 900 mm.
-
Preglejte aparat in preverite, ali se je med transportom poškodoval. Nikoli ne priključite poškodovanega aparata.
-
Zidovi in delovna površina, ki obdajajo napravo, morajo biti odporni na temperaturo do vsaj 105 °C.
-
Delovna površina, v katero je nameščeno kuhališče, mora biti ploska.
Priklop na električno omrežje
Aparat sme priključiti le pooblaščeni strokovnjak. Z napačno priključitvijo lahko uničite dele aparata. V takšnem primeru garancija ni veljavna. Pred vsakim popravilom ali vzdrževalnim opravilom vedno izklopite aparat iz električnega omrežja.
-
Naprava mora biti ozemljena.
-
Električni priključek mora ustrezati nacionalnim in lokalnim predpisom.
-
Pred namestitvijo se prepričajte, da lokalna napeljava (napetost in frekvenca) ustrezata nastavitvam na aparatu.
-
Napetost, frekvenca, moč ter država, za katero je aparat izdelan, so navedene na napisni ploščici aparata.
-
Pri aparatih razreda I preverite, ali napeljava v vašem stanovanju zagotavlja ustrezno ozemljitev.
-
Vtičnica in vtikač morata biti vedno dostopna.
-
Če fiksen aparat ni opremljen s priključno vrvico in vtikačem ali drugo napravo za izklop iz električnega omrežja, ki bi popolnoma ločila vse pole v skladu s pogoji presežne napetosti III. kategorije, je treba takšno odklopno napravo namestiti v fiksno napeljavo, v skladu z veljavnimi pravilni za tovrstne napeljave. To velja tudi za aparate s priključno vrvico in vtikačem, kadar vtikač po namestitvi aparata ni dosegljiv. Tej zahtevi ustrežete, če v fiksno napeljavo namestite omnipolarni (vsepolni) odklopnik z razmikom med kontakti vsaj 3 mm.
-
Napajalni kabel mora svobodno viseti in ne sme biti napeljan skozi predal.
-
Uporabite odobren kabel z ustreznimi premeri kablov, ki so primerni za priključek. Plašč kabla mora biti odporen proti temperaturam do vsaj 70 °C, zato naj bo po možnosti tipa H05V2V2 ali H07V2V2.
-
Pred priključitvijo preverite, ali napetost, navedena na napisni tablici, ustreza omrežni napetosti.
-
Priključek mora biti izbran glede na tokovno možnost instalacije in varovalk.
-
Aparata nikoli ne priključite na električno omrežje preko razdelilnika ali podaljška, saj v tem primeru ni mogoče zagotoviti varne uporabe aparata.
-
Tokovodni in izolirani deli morajo biti po vgradnji zaščiteni pred možnostjo dotika.
Priključek za priključno vrvico (kabel) se nahaja na sprednji strani aparata. Za priključitev na vtičnico, predvideno za aparatom, mora biti priključna vrvica dolga vsaj 900 mm.
Določanje obstoječe električne povezave
Preverite napetost. Pred priključitvijo preverite, ali napetost, navedena na napisni tablici, ustreza omrežni napetosti. Napetost v svoji napeljavi (220–240 V med L in N) naj preveri strokovnjak z ustreznimi merilnimi pripomočki.
Preverite napetosti, kot je prikazano na spodnjih diagramih.
3 faze - 1 nevtralna |
2 fazi - 1 nevtralna |
1 faza – 1 nevtralna |
---|---|---|
|
|
|
Shema priključitve
Glejte priključno shemo na sprednji strani naprave.
-
Odprite pokrov priključne sponke.
-
Priključni kabel napeljite skozi razbremenilno napravo (sponko), ki kabel varuje pred izvlekom.
-
Povežite žice oz. vodnike glede na vaš tip aparata.
-
Ustrezno povežite terminale s priloženimi mostički. Mostički za terminale so v ohišju s priključki.
Tokovni omejevalnik
Glejte poglavje "", parameter Con – tokovni omejevalnik, za nastavitev tega parametra. Ta parameter je treba nastaviti, preden na kuhališče postavite kakršno koli posodo oz. preden aktivirate kuhalno polje.
Con - Tokovni omejevalnik
Če vaša električna napeljava ali varovalke ne ustrezajo električnemu toku, navedenemu na napisni tablici, se lahko vklopi tokovni omejevalnik in zniža oz. omeji nastavljeno stopnjo moči delovanja. To lahko zmanjša moč delovanja indukcijskega kuhališča.
Na voljo je naslednji format številke nastavitve: X.XX. Številka na levi strani pike predstavlja število priključenih faz, medtem ko številka na desni strani pike predstavlja električni tok skozi vsako fazo, merjen v amperih.
Ko ni na nobenem kuhalnem polju nobene posode, se z dvema prstoma dotaknite katerega koli drsnika in ga držite 3 sekunde. Zdaj se lahko s pomočjo drsnika pomikate med različnimi nastavitvami. Izberite 'Con' in se za 3 sekunde dotaknite drsnika. Izberite ustrezno mejno vrednost in se ponovno dotaknite drsnika za 3 sekunde, da potrdite nastavitev.
Da bi preprečili nenamerno spremembo nastavitve Con - connected power, je treba spremembo nastavitve Con potrditi tako, da se za 3 sekunde dotaknete drsnika. Brez potrditve sprememba ne bo shranjena.
Nastavitve tokovnega omejevalnika mora ustrezno usposobljen strokovnjak prilagoditi vaši povezavi in varovalkam. Prosimo, pozorno preberite varnostne predpise in navodila za namestitev.
Če nastavite nižjo vrednost parametra tokovnega omejevalnika, je lahko delovanje indukcijskega kuhališča slabše.
Napetost med vodnikom pod napetostjo (faznim vodnikom) in nevtralnim vodnikom ter napetost med vodniki pod napetostjo (faznimi vodniki) poiščite v diagramih povezav oz. vezalnih shemah.
Presek priključne vrvice oz. kabla mora znašati vsaj 1,5 mm² za naslednje nastavitve tokovnega omejevalnika, ki jih prilagodite svojim varovalkam:
Nastavitve tokovnega omejevalnika |
Tip priključka |
Tip priključne vrvice |
Število vodnikov v priključni vrvici in njihov premer |
3x16 A / 3x13 A / 3x10 A / 3x06 A |
3 faze - 1 nevtralna |
H05V2V2-F |
5 x 1,5 mm² |
2x16 A / 2x13 A / 2x10 A / 2x06 A |
2 fazi - 1 nevtralna |
H05V2V2-F |
4 x 1,5 mm² |
2 x 32 A |
2 fazi - 1 nevtralna |
H05V2V2-F |
4 x 4,0 mm² |
1x48 A / 1x35 A |
1 faza – 1 nevtralna |
H05V2V2-F |
3 x 6,0 mm² |
1x32 A / 1x25 A |
1 faza – 1 nevtralna |
H05V2V2-F |
3 x 4,0 mm² |
1x20 A |
1 faza – 1 nevtralna |
H05V2V2-F |
3 x 2,5 mm² |
1x16 A |
1 faza – 1 nevtralna |
H05V2V2-F |
3 x 1,5 mm² |
Priklop okenskega senzorja
Če morate namestiti okenski senzor, priporočamo uporabo senzorja tipa "FDS 100". Senzor mora imeti brezpotencialni zapiralni (NO) kontakt. Priključen mora biti na predvidena vrata na krmilni enoti motorja (MCU) v ohišju na sprednjem delu aparata. Za priklop okenskega senzorja priporočamo uporabo kabla H05VV-F 2 × 0,5 mm2 (ali podobnega kabla). Brez okenskega senzorja povezovalni mostiček zapre električni tokokrog.
-
Odvijte in odstranite pokrov ohišja krmilne enote motorja.
-
Odstranite mostiček s priključka za senzor.
-
Priključite žici povezovalnega kabla na priključek za senzor.
-
Kabel zavarujte z razbremenilno objemko.
-
Priključite žice oz. vodnike kabla z okenskim senzorjem tako, da je kontakt odprt, ko je okno zaprto (glejte tudi navodila, priložena okenskemu senzorju).
Namestitev aparata
Aparat je dovoljeno vgraditi le v temperaturno odporen in vodoodporen pult, kot je pult iz naravnega kamna (marmor, granit) ali masivnega lesa (ob izrezu morajo biti robovi zatesnjeni). Pri vgradnji v pult iz keramike, lesa ali stekla uporabite lesen podporni okvir. Okvir ni priložen k aparatu. Vgradnja v pulte iz drugih materialov je dovoljena le po posvetu in z dovoljenjem proizvajalca delovnega pulta. Notranja dimenzija osnovne enote mora biti vsaj tako velika kot notranji izrez, namenjen aparatu. S tem zagotovite enostavno odstranitev aparata iz pulta. Na spodnji rob stekla aparata prilepite tesnilni trak.
Namestite aparat (glejte poglavje "Namestitev") in priključite aparat na električno omrežje (glejte navodila za priklop aparata). Preden nanesete tesnilo, preskusite delovanje aparata. Režo med aparatom in pultom zatesnite s silikonskim kitom. Silikonski kit, s katerim zatesnite aparat, mora biti odporen proti visokim temperaturam (do vsaj 160 °C). Zgladite silikonski kit z ustreznim orodjem. Upoštevajte navodila za uporabo izbranega silikonskega kita. Ne vklopite aparata, dokler se silikonski kit popolnoma ne posuši.
1. Silikonski kit, 2. Tesnilni trak
Pri pultih iz naravnega kamna bodite še posebno pozorni na vgradne mere. Pri izbiri silikonskega kita se glede na material pulta posvetujte s proizvajalcem pulta. Uporaba neprimernih silikonskih kitov lahko povzroči trajne spremembe barve delov.
Pult iz naravnega kamna
-
Pult
-
Aparat
-
Reža
Glede na toleranco za steklokeramično ploščo aparata in izrez v kuhinjskem pultu je velikost izreza oz. niše nastavljiva (najmanj 2 mm).
Keramični, leseni ali stekleni kuhinjski pulti
-
Pult
-
Aparat
-
Reža
-
Lesen okvir, debelina 16 mm
Servisni oddelek odgovarja le za popravila in servisiranje kuhališča. Posvetujte se s svojim prodajalcem kuhinjske opreme glede ponovne namestitve kuhališča, nameščenega poravnano s površino kuhinjskega pulta.
Vgradne
Ta aparat lahko priključite na različne odzračevalne sisteme:
|
|
Na odvodno oz. izpušno cev Ko maščobni filtri prefiltrirajo zrak, se ta odvede na prosto preko sistema cevi (ki jih je treba kupiti posebej). Potrebni deli:
|
Na obtočni filter Ko maščobni filtri in filtri za odstranjevanje neprijetnih vonjav/filtri za fine delce prefiltrirajo zrak, se ta vrne v sobo. Potrebni deli:
|
Priprava
-
Priključite cevni priključek Y na spodnji rob obeh ohišij motorjev, nato pa nagnite cevni priključek Y navzgor.
-
Cevni priključek Y pritrdite na ohišji motorjev z dvema vijakoma.
-
Odstranite predale in hrbtno ploščo s kuhinjskega elementa.
-
Pred vgradnjo aparata v kuhinjski pult je na spodnjo stran steklokeramičnega (steklenega) kuhališča prilepite penasto tesnilo, ki je priloženo aparatu.
-
Odstranite zaščitno folijo s tesnila.
-
Tesnilo nalepite na spodnjo stran stekla (2–3 mm od roba stekla). Tesnilo mora biti nalepljeno po vzdolž celotnega roba stekla. V vogalih se tesnilo ne sme prekrivati
Pri nameščanju tesnila pazite, da se ne poškoduje in da ne pride v stik s kakšnim ostrim predmetom.
Priklop na odvodno oz. izpušno cev
1 Aparat vstavite v izrez v kuhinjskem pultu.
2 Izmerite razdaljo, kot kaže slika, nato pa prištejte 35 mm.
3 Odžagajte ploščato odvodno cev, da bo ustrezno dolga.
4 Namestite spojnico, ploščato cev in koleno (Naber).
5 Zatesnite napeljavo s tesnilnim trakom.
Pojdite na 16. korak.
Priklop na obtočni filter
1 Aparat vstavite v izrez v kuhinjskem pultu.
2 S kosom zaščitnega pleskarskega traku označite sredino dna kuhinjskega elementa.
3 S pomočjo priložene šablone označite kote izreza.
4 Izrežite izrez v dnu kuhinjskega elementa in zaščitite površine izreza tako, da bodo odporne proti vlagi.
5 Izmerite razdaljo, kot kaže slika, nato pa odštejte 20 mm.
6 Odžagajte ploščato odvodno cev, da bo ustrezno dolga.
7 Namestite spojnico, navpično koleno in ploščato cev.
8 Izmerite razdaljo med navpičnim kolenom in izrezom ter prištejte 30 mm.
9 Odrežite spojnico na ustrezno dolžino. Po potrebi v ta namen uporabite odžagani del ploščate cevi.
10 Zatesnite napeljavo s tesnilnim trakom.
11 Namestite komplet za delovanje v obtočnem načinu.
12 Odstranite pokrov kompleta in privijte komplet z notranje strani.
13 Spojnico pritrdite na svoje mesto z vijakom z zgornje strani. Ne pozabite predhodno izvrtati luknje za vijak.
14 Namestite filter in pokrov kompleta.
15 Namestite obtočni filter in pokrov.
Dokončajte namestitev
16 Napravo priključite na napajanje z vtičem. Vtičnica mora biti ozemljena. Nazivna napetost in frekvenca, ki sta potrebni za napravo, sta navedeni na napisni tablici/nalepki naprave z osnovnimi podatki.
17 Namestite hrbtno stranico kuhinjskega elementa in predale.
18 Namestite zbiralnika kondenzata, filtre in steber v modul nape.
19 Preizkusite, ali naprava pravilno deluje.
20 Če napravo nameščate tako, da je poravnana s površino kuhinjskega pulta, zatesnite spoj med kuhališčem in pultom.
Odstranjevanje vgrajenega aparata
Izklopite aparat iz električnega omrežja in ga odklopite od odvodne napeljave. Z ustreznim orodjem odstranite silikonsko tesnilo z roba kuhališča. Odstranite aparat tako, da s spodnje strani pritisnete nanj v smeri navzgor.
Ne poskušajte odstraniti aparata z zgornje strani kuhinjskega pulta!
Opombe
Pridržujemo si pravico do sprememb.
Identifikacijska kartica aparata se nahaja na njegovi spodnji strani.
Tukaj nalepite identifikacijsko kartico aparata.