Navodila za uporabo
Sušilni stroj
TD85.C38X
TDC148XH
Pred uporabo sušilnega stroja obvezno preberite navodila za uporabo.
Uvod
Spoštovani kupec,
Zahvaljujemo se vam za nakup kakovostnega izdelka ASKO.
Upamo, da bo izpolnil vaša pričakovanja. Skandinavsko oblikovanje združuje čiste linije, vsakodnevno funkcionalnost in visoko kakovost. To so ključne značilnosti vseh naših izdelkov in razlog, da so zelo cenjeni po vsem svetu.
Priporočamo vam, da pred prvo uporabo stroja preberete navodila za uporabo. V navodilih za uporabo so tudi informacije o tem, kako lahko pomagate varovati okolje.
V navodilu boste opazili simbole, ki pomenijo sledeče:
Informacija, nasvet, namig ali priporočilo
Opozorilo za nevarnost
Opozorilo za nevarnost električnega udara
Opozorilo za nevarnost vroče površine
Opozorilo za požarno nevarnost
Izvirna navodila
Glejte Hitri vodnik na zadnji strani.
Varnostna opozorila
Splošno
Preberite navodila za uporabo in jih shranite na varno mesto.
-
Prosimo, da ne uporabljate sušilnega stroja, če niste pred tem prebrali in razumeli navodil za uporabo.
-
Neupoštevanje navodil za uporabo oz. napačna uporaba sušilnega stroja lahko vodi do poškodb perila, stroja ali uporabnika.
-
Navodilo za uporabo si lahko ogledate na naši spletni strani www.asko.com.
-
Aparat je namenjen za uporabo, na javnem dostopnem mestu.
-
Pred priključitvijo sušilnega stroja je treba natančno prebrati navodila za uporabo, ki opisujejo sušilni stroj ter njegovo pravilno in varno uporabo. Prilagojena so različnim tipom oz. modelom aparatov, zato so lahko opisane tudi nastavitve in oprema, ki jih vaš sušilni stroj nima.
-
Vse posege in popravila na sušilnem stroju prepustite strokovnjaku. Zaradi nestrokovnega popravila lahko pride do nesreče ali napake v delovanju.
-
Ob prvi namestitvi mora sušilni stroj stati na mestu 2 uri, preden ga priključite na električno omrežje.
-
Nameščanje sušilnega stroja na pralni stroj naj opravita najmanj 2 osebi.
-
Sušilnega stroja ni dovoljeno priključiti na električno omrežje s pomočjo podaljška.
-
Ne priključujte sušilnega stroja na vtičnico, namenjeno brivskemu aparatu ali sušilniku za lase.
Če je priključna vrvica poškodovana, jo mora zamenjati proizvajalec ali njegov serviser ali podobno usposobljena oseba, da se s tem izogne nevarnost.
-
Aparata ni dovoljeno priklopiti na električno omrežje preko zunanje stikalne naprave, npr. programske ure, ali priklopiti na omrežje, ki ga dobavitelj električne energije redno vklaplja in izklaplja.
-
Po končanem sušenju izvlecite vtikač sušilnega stroja iz zidne vtičnice.
V primeru da imate sušilni stroj s 3 faznim priklopom, vtikača ne izvlecite iz zidne vtičnice.
-
Aparat je potrebno med servisiranjem in zamenjavo delov odklopiti z vira napajanja. Odklop vtikača mora biti izveden tako, da lahko operater s katere koli točke, do katere ima dostop, preveri, da vtikač ostane odklopljen.
-
V primeru nepravilne priključitve aparata, nepravilne uporabe aparata ali servisiranja aparata s strani nepooblaščene osebe, krije škodne stroške uporabnik sam.
-
Zrak v okolici sušilnega stroja ne sme vsebovati prašnih delcev. Prostor, v katerem je nameščen sušilni stroj, mora biti dobro zračen, da se prepreči povratni tok plinov, ki jih oddajajo plinski aparati z odprtim ognjem (kamin).
-
Zraka iz sušilnega stroja ne smete napeljati skozi kanale, ki se uporabljajo za naprave, ki za svoje delovanje uporabljajo plin ali druga goriva (velja samo za odzračevalni sušilni stroj).
-
Mrežni filter v vratih očistite po vsakem sušenju.
-
V sušilnem stroju ne sušite neopranega perila.
-
Perilo, na katerem so madeži olja, acetona, alkohola, naftnih derivatov, sredstev za odstranjevanje madežev, terpentina, voska in sredstev za odstranjevanja voska, mora biti (pred sušenjem v sušilnem stroju) najprej oprano v pralnem stroju z vročo vodo in pralnim sredstvom.
-
Kose perila, ki vsebujejo lateks, gumijaste dele, kape za prhanje in kopalne kape ter perilo ali prevleke s penasto gumo je prepovedano sušiti v sušilnem stroju.
-
Mehčalce perila ali podobne proizvode uporabljajte v skladu z navodili proizvajalca.
-
Ne uporabljajte topil, abrazivnih čistil, čistil za steklo ali univerzalnih čistil.
-
Sušilnega stroja ne smete postaviti za vrata, ki jih je mogoče zakleniti, za drsna vrata ali za vrata, ki imajo tečaj vrat na nasprotni strani kot vrata sušilnega stroja. V prostoru ga namestite tako, da omogočite prosto odpiranje vrat sušilnega stroja.
-
Pot do rež za zrak mora biti vedno prosta.
-
Ne postavljajte sušilnega stroja na preprogo z daljšimi vlakni, saj to ovira kroženje zraka.
-
Zrak v okolici aparata ne sme vsebovati prašnih delcev.
-
Vlakna se ne smejo kopičiti okoli sušilnega stroja.
-
Iz žepov je potrebno odstraniti vse predmete, kot so vžigalniki in vžigalice.
-
Po namestitvi stroja ne zaženite, dokler ne miruje 24 ur. Če je treba sušilni stroj pri prevozu in servisiranju položiti na tla, ga položite na levo stran, gledano od spredaj (velja samo za sušilni stroj s toplotno črpalko (Heat pump)).
-
Sušilni stroj se ne sme dotikati stene ali sosednjih elementov
-
Če je sušilni stroj priključen na sistem za odvod, ki ga že uporablja nek drug aparat, nujno namestite nepovratni ventil. Povratni tok v sušilni stroj bi lahko le-tega poškodoval, nepovratni ventil pa tak povratni tok prepreči (velja samo za odzračevalni sušilni stroj).
-
Plovec izklopi stroj v primeru zamašitve cevi za kondenzirano vodo ali če obstaja možnost preliva kondenzata iz posode za kondenzirano vodo (velja samo za kondenzacijski sušilni stroj in sušilni stroj s toplotno črpalko (Heat pump)).
-
Če želite stroj premakniti ali ga v času zime shraniti v neogrevanih prostorih, prej obvezno izpraznite posodo za kondenzirano vodo (velja samo za kondenzacijski sušilni stroj in sušilni stroj s toplotno črpalko (Heat pump)).
-
Maksimalna količina sušenja v kg je navedena na napisni tablici.
Varnost
-
V sušilnem stroju lahko sušite samo perilo, oprano z vodo. Ne smete sušiti perila, opranega ali očiščenega z vnetljivimi čistilnimi sredstvi (na primer bencin, trikloretilen ipd.), saj lahko pride do eksplozije.
-
Če ste oblačila čistili z industrijskimi čistili oziroma kemikalijami, jih ne sušite v sušilnem stroju.
-
Če je odzračevalna cev napeljana v odvodno odprtino v steni, obvezno preprečite vdor hladnega zraka z namestitvijo prezračevalne rešetke! (velja samo za odzračevalni sušilni stroj).
-
Odzračevalna cev ne sme biti speljana v aktivni dimnik za odvod dima ali odpadnih plinov, v jašek, ki je namenjen prezračevanju prostorov s kurišči, ali v dimnik, ki ga uporabljajo tretje osebe. Če se dim ali odpadni plini vračajo nazaj v prostor, obstaja nevarnost zastrupitve (velja samo za odzračevalni sušilni stroj).
-
Sušilni stroj je zaščiten z izklopom zaradi pregrevanja. Ta izklopi grelec, če postane temperatura previsoka (velja samo za odzračevalni in kondenzacijski sušilni stroj).
-
V primeru, da mrežnega filtra ne čistite, se lahko sproži avtomatski izklop grelca ob pregrevanju. Glejte poglavje "ČIŠČENJE in VZDRŽEVANJE) (velja samo za odzračevalni in kondenzacijski sušilni stroj).
-
OPOZORILO! Med delovanjem sušilnega stroja je lahko njegova zadnja stran zelo vroča. Počakajte, da se stroj popolnoma ohladi, preden se dotaknete zadnje strani (upoštevajte napotke v poglavju "POSTAVITEV IN PRIKLJUČITEV").
-
Nikoli ne prekinite sušilnega cikla pred zaključkom sušenja oziroma ne odpirajte vrat sušilnega stroja. Če pa to storite iz kakršnegakoli vzroka, pazite pri jemanju perila iz bobna, saj so lahko oblačila zelo vroča, zato obstaja tveganje, da se opečete.
Perilo vzemite iz bobna hitro in ga razgrnite tako, da se čim hitreje ohladi.
Varnost otrok
-
Ne dovolite otrokom, da bi se igrali s sušilnim strojem.
-
Otrokom ali hišnim ljubljencem onemogočite vstop v boben sušilnega stroja.
-
Preden zaprete vrata sušilnega stroja in zaženete program, se prepričajte, da v bobnu ni ničesar razen perila (na primer, če bi otrok zlezel v boben sušilnega stroja in od znotraj zaprl vrata).
-
Vklopite Otroško zaščito. Glejte poglavje: NASTAVITVE
-
Otrokom, starim manj kot tri leta, ne dovolite v bližino sušilnega stroja, razen če so ves čas pod nadzorom.
-
Sušilni stroj je izdelan v skladu z vsemi predpisanimi varnostnimi standardi. Ta sušilni stroj smejo uporabljati otroci, starejši od 8 let, kot tudi osebe z zmanjšanimi fizičnimi, senzoričnimi ter umskimi zmogljivostmi ali pomanjkljivimi izkušnjami in znanjem, vendar samo če sušilni stroj uporabljajo pod ustreznim nadzorom, če so prejeli ustrezna navodila o varni uporabi sušilnega stroja in če so poučeni o nevarnostih neustrezne uporabe. Poskrbite, da se otroci ne bodo igrali s strojem. Otroci naj ne čistijo sušilnega stroja ali izvajajo vzdrževalna opravila na njem brez ustreznega nadzora.
SHRANITE TA NAVODILA!
Opis sušilnega stroja
|
|
Pred prvo uporabo
Embalaža
Odstranite vso embalažo.
Prosimo, da materiale razvrstite skladno s krajevnimi priporočili (glejte poglavje "Odstranitev").
Čiščenje
Odprite vrata izključenega sušilnega stroja v smeri proti sebi. Pred prvo uporabo očistite boben sušilnega stroja z mehko vlažno bombažno krpo in vodo.
V primeru 3 fazne priključitve aparata izklopite glavno stikalo vtičnice.
Programa ne morete zagnati pri odprtih vratih.
Izbiranje jezika
Ko priključite stroj (glejte poglavje "Postavitev in priključitev") in ga prvič zaženete, izberite jezik.
Za nadaljnji potek sušenja, glejte poglavje "SUŠENJE PO KORAKIH"
Ko prvič zaženete sušilni stroj, ali če ga dlje časa niste uporabljali, se bo morda pojavil rahel hrup udarjanja. Ta hrup je popolnoma običajen in izgine po nekaj sušenjih.
Postavitev in priključitev
Po namestitvi stroja ne zaženite, dokler ne miruje 24 ur. Če je treba sušilni stroj pri prevozu in servisiranju položiti na tla, ga položite na levo stran, gledano od spredaj.
Postavljanje sušilnega stroja
Sušilni stroj je lahko prostostoječ ali nameščen na pralni stroj.
Nameščanje sušilnega stroja na pralni stroj naj opravita najmanj 2 osebi.
Sušilni stroj oddaja toploto in ga zato ne postavljajte v premajhen prostor, saj bo sušenje trajalo dlje zaradi omejene količine zunanjega zraka.
Sušilnega stroja ne namestite v prostor, v katerem se lahko temperatura spusti do ali pod 0 °C, saj pri tej temperaturi sušilni stroj morda ne bo deloval pravilno ali bo zamrznil in bo posledično s tem povzročena škoda.
Za optimalno delovanje sušilnega stroja, naj bo prostor, v katerem stoji sušilni stroj, primerno zračen, s priporočeno temperaturo med 15 °C in 25 °C.
Sušilnega stroja ne smete postaviti za vrata, ki jih je mogoče zakleniti, za drsna vrata ali za vrata, ki imajo tečaj vrat na nasprotni strani kot vrata sušilnega stroja. V prostoru ga namestite tako, da omogočite prosto odpiranje vrat sušilnega stroja.
Pot do rež za zrak mora biti vedno prosta.
Ne postavljajte sušilnega stroja na preprogo z daljšimi vlakni, saj to ovira kroženje zraka.
Če je aparat nameščen na podstavku ali čem podobnem, morate aparat pritrditi, da ne tvegate njegove prevrnitve. V ta namen so dobavljivi originalni dodatki ASKO, vključno z napotki za pritrditev.
Prostostoječi stroj
|
Sušilni stroj lahko postavite ob pralni stroj. Drsenje preprečite z uporabo nedrseče podloge oz. z namestitvijo priloženih vakuumskih nogic na obe sprednji nogici. |
|
Postavite sušilni stroj tako, da je stabilen. Uporabite vodno tehtnico in ga izravnajte
vzdolžno in prečno z vrtenjem nastavljivih nogic s ključem št. 22 (max. 15mm). Nato
dobro privijte varovalne matice s ključem št. 17 v smeri proti dnu stroja |
Odmiki sušilnega stroja za optimalno delovanje
|
Sušilni stroj se ne sme dotikati stene ali sosednjih elementov. Za optimalno delovanje sušilnega stroja priporočamo upoštevanje odmikov od sten, kot je prikazano na sliki. |
Odpiranje vrat sušilnega stroja (pogled od zgoraj)
Namestitev na pralni stroj
Za namestitev sušilnega stroja na pralni stroj, uporabite dodatka za nogici (vakumski nogici) in varovalo proti prevrnitvi (A+B), ki so priloženi v kartonasti škatli v bobnu sušilnega stroja. Varovalo proti prevrnitvi B ustreza pralnim strojem ASKO in ga je morda težko ali pa ga sploh ni možno namestiti na pralne stroje drugih blagovnih znamk. Če pralni stroj in sušilni stroj nista enakih dimenzij ali če ste med pralni in sušilni stroj namestili vmesni predal (angl. = hidden helper), lahko na servisu (oz. servisni enoti) dokupite povezovalne ploščice (… na razpolago samo za HH (Hidden Helpers) in TD75, nameščene na WM80 ali WM85; ne za ostale kombinacije).
Vsi ASKO pralni stroji zdržijo težo sušilnega stroja.
Pralni stroj, na katerega želite namestiti sušilni stroj, mora zdržati težo sušilnega stroja (glejte napisno tablico oz. tehnične podatke sušilnega stroja).
Kako namestite sušilni stroj na pralni stroj (ASKO):
V bobnu sušilnega stroja se nahaja kartonska škatla, v kateri sta vakuumski nogici in varovalo proti prevrnitvi.
|
|
1 Varovalo proti prevrnitvi je sestavljeno iz dveh kovinskih delov (A + B). Z dvema vijakoma pritrdite del A na zadnjo stran sušilnega stroja. |
|
2 Odvijte vijak na hrbtni strani pralnega stroja. |
|
|
3 Z vijakom pritrdite varovalo proti prevrnitvi (del B) na zadnjo stran pralnega stroja. |
|
|
4 Nastavite pralni stroj tako, da je stabilen:
|
|
|
5 Nastavite nogice sušilnega stroja:
|
|
|
6 Sušilni stroj namestite na pralni stroj:
Prepričajte se, da je varovalo "zaklenjeno"! |
Menjava vrat
V primeru, da želite odpiranje vrat v drugo smer, sledite sledečemu postopku:
|
1 Popolnoma odprite vrata. |
|
|
2 Odvijačite vijaka in snemite vrata. |
|
|
3 Z izvijačem snemite blendo zapore vrat in odvijačite vijak na zapori vrat. |
|
4 Zaporo vrat potisnete navzgor in jo odstranite. Prestavite jo na drugo stran in jo potisnite navzdol. |
|
|
5 Privijačite vijak na zapori vrat. Ponovno namestite blendo zapore vrat. |
|
6 Odvijačite segment tečaja vrat (levo) in segment zaskoka vrat (desno), ju zamenjajte in ponovno privijačite (segment tečaja vrat na desno stran in segment zaskoka vrat na levo stran). Za lažjo odstranitev plastičnega dela uporabite izvijač. |
|
7 Odvijačite obroč vrat in ga začasno odstranite. |
|
8 Blendo vrat zasučite za 90°, da je oznaka, ki nakazuje odpiranje vrat, na drugi strani. |
|
9 Obroč vrat zasučite za 180°, ga namestite na vrata in privijačite. |
|
|
10 Namestite vrata na sprednjo steno in vrata privijačite. |
Odvod kondenzirane vode
Vlaga iz perila se izloča v kondenzatorju vode in se nabira v posodi za kondenzirano vodo. Posodo za kondenzirano vodo je potrebno redno izpraznjevati (glejte poglavje "Čiščenje in vzdrževanje").
Praznjenju in prekinitvi sušenja zaradi polne posode za kondenzirano vodo se lahko izognete na tak način, da cevko za odvod kondenzirane vode na zadnji strani stroja speljete direktno v odtok (glejte poglavje "Nastavitve/ Kondenzirana voda").
|
1 Odstranite majhno kratko cev iz nastavka (A). |
|
2 Na isti nastavek (A) pritrdite priloženo gumijasto odvodno cev. Odvodno cev speljite v lijak tako, da jo privežete na pipo (B), da med uporabo ne more zdrsniti. Odvodno cev lahko speljete tudi v sifon umivalnika (C) ali neposredno v talni odtok (D). Voda se nato črpa neposredno v umivalnik, sifon ali talni odtok. Ne vlecite za odvodno cev, ne napenjajte je in pazite, da ne bo priščipnjena. |
V primeru, da boste cevko za odvod kondenzirane vode speljali v odtok, sifon ali v lijak, poskrbite da bo cev dobro pritrjena. S tem preprečite morebitno iztekanje vode, kar lahko povzroči nepričakovano škodo.
Vedno uporabite cevi, ki so priložene aparatu.
Če je sušilni stroj priključen na sistem za odvod, ki ga že uporablja nek drug aparat, nujno namestite nepovratni ventil. Povratni tok v sušilni stroj bi lahko le-tega poškodoval, nepovratni ventil pa tak povratni tok prepreči.
Priključitev na električno omrežje
Ob prvi namestitvi mora sušilni stroj stati na mestu 2 uri, preden ga priključite na električno omrežje.
Stroj priključite na ozemljeno električno vtičnico. Po postavitvi mora biti zidna vtičnica prosto dosegljiva in mora imeti ozemljitveni kontakt (v skladu z veljavnimi predpisi).
V primeru da imate sušilni stroj s 3 faznim priklopom, mora priklop izvesti usposobljen in pooblaščen strokovnjak.
Priključitev ob dobavi
Podatki o vašem sušilnem stroju se nahajajo na napisni (tipski) tablici.
Uporabite zaščitno stikalo na diferenčni tok tipa A.
Sušilnega stroja ni dovoljeno priključiti na električno omrežje s pomočjo podaljška.
Ne priključujte sušilnega stroja na vtičnico, namenjeno brivskemu aparatu ali sušilniku za lase.
Popravila in vzdrževanje, ki se nanašajo na varnost ali zmogljivost, morajo izvesti usposobljeni strokovnjaki.
Delovanje na kovance
(imajo samo nekateri modeli)
Stroj je zasnovan za delovanje s kovanci.
Lastnik/distributer lahko najde podrobne informacije v Servisnem navodilu.
Priklop mora izvesti le kvalificirani strokovnjak.
Števec kovancev mora imeti možnost kratkega stika dveh signalnih liniji za obdobja do 10 minut.
To bo uporabniku omogočilo, da napolni stroj, izbere program in zažene program po vstavljanju kovancev.
Ko se stroj se zažene z vklopom (s pritiskom na tipko Start), se na zaslonu prikaže »Potrebno plačilo za nadaljevanje«.
Nasveti pred sušenjem
V tem poglavju je nekaj nasvetov, kako pripraviti perilo na sušenje.
Razvrščanje perila
Perilo razvrstite glede na:
-
vrsto,
-
debelino tkanine.
Najenakomernejše sušenje dosežete, če je vso perilo izdelano iz podobnega materiala.
Oblačila
-
Zaprite gumbe, zadrge in ježke, da ne poškodujejo tkanin.
-
Žepe obrnite navzven.
-
Zelo občutljivo perilo dajte v namensko tekstilno vrečko.
(Namensko tekstilno vrečko je možno dokupiti v splošnih trgovinah.)
Perilo za sušenje v sušilnem stroju centrifugirajte z najmanj 1000 vrt./min. Večje hitrosti centrifugiranja prihranijo energijo in skrajšajo čas sušenja.
V primeru, da se odločite za sušenje samo 1 (enega) večjega kosa perila, svetujemo, da ga sušite ločeno od manjših kosov perila.
Oznake za perilo
Upoštevajte oznake za perilo.
Simboli za vzdrževanje tekstilnih izdelkov:
|
||
Običajno |
Občutljivo |
|
|
Maks. pranje 90 °C |
|
|
Maks. pranje 60 °C |
|
|
Maks. pranje 40 °C |
|
|
Maks. pranje 30 °C |
|
|
Ročno pranje |
|
|
Pranje ni dovoljeno |
|
|
||
|
Beljenje v hladni vodi |
|
|
Beljenje ni dovoljeno |
|
|
||
|
Kemično čiščenje z vsemi sredstvi |
|
|
Perkloretilen R11, R113, petrolej |
|
|
Kemično čiščenje v kerozinu, v čistem alkoholu in v R 113 |
|
|
Kemično čiščenje ni dovoljeno |
|
|
||
|
Likanje z vročim likalnikom maks. 200 °C |
|
|
Likanje z vročim likalnikom maks. 150 °C |
|
|
Likanje s toplim likalnikom maks. 110 °C |
|
|
Likanje ni dovoljeno |
|
|
||
|
Sušenje na ravni podlagi |
|
|
Sušenje neožetega perila |
|
|
Sušenje perila na vrvici za obešanje perila/obešalniku |
|
|
||
|
Sušenje pri visokih temperaturah |
|
|
Sušenje pri nizkih temperaturah |
|
|
Sušenje v sušilnem stroju ni dovoljeno |
Materiali, ki jih je mogoče sušiti v sušilnem stroju.
Material je primeren za sušenje v sušilnem stroju. Oblačila, posušena v sušilnem stroju,
bodo mehkejša in lažja, kot če so posušena na zraku.
Sušilni stroj ne povzroča bistvene obrabe tkanin. Vlakna, ki se zbirajo v filtru za vlakna, sestavljajo prah in ostanki vlaken, ki so nastali med uporabo perila.
Materiali, ki jih ni dovoljeno sušiti v sušilnem stroju
Ta simbol pomeni, da material ni primeren za sušenje v sušilnem stroju.
Nikoli ne sušite:
-
oblačil, ki so bila kemično očiščena doma,
-
pene,
-
steklenih vlaken.
Sušenje po korakih
KORAK 1: Razvrstite tkanine
Glejte poglavje "Nasveti pred sušenjem".
Izpraznite žepe. Kovanci, žeblji in podobno lahko poškodujejo stroj in tkanine.
KORAK 2: Vklopite glavno stikalo
Vklop
Pritisnite tipko za vklop/izklop (ON/OFF).
Izklop
Pritisnite tipko za vklop/izklop (ON/OFF).
KORAK 3: Odprite vrata sušilnega stroja in vstavite perilo
Odprite vrata sušilnega stroja v smeri proti sebi.
Perilo vstavite v prazen boben sušilnega stroja. Pazite, da ni med perilom tudi kakšnega predmeta, kot je kroglica za detergent.
Takšni predmeti se lahko stalijo in poškodujejo sušilni stroj ali perilo.
Ne preobremenite bobna! (Glejte tabelo programov in upoštevajte vašo nazivno polnitev, ki je navedena na napisni tablici.)
Če bo boben sušilnega stroja prepoln, bo perilo po koncu sušenja bolj zmečkano, morda tudi neenakomerno posušeno.
KORAK 4: Izberite program sušenja
Program izberete z vrtenjem gumba za izbiro programa v obe smeri. Izbran program potrdite s pritiskom na tipko pod njim.
Program izberite glede na vrsto in vlažnost perila, ki ga želite sušiti.
Na prikazovalniku (displayu) je prikazano predvideno trajanje programa.
Izbirate lahko med naslednjimi programi:
(lastnik/distributer lahko spremeni parametre in preimenuje program)
Program (tovarniško privzeti program) |
Max. kg* |
Opis |
|
---|---|---|---|
|
ZELO SUHO, |
8 |
Uporabite ta program za neobč. bombažno perilo. Po sušenju bo popolnoma suho in pripravljeno za shranjevanje v omari. |
|
SUHO, |
8 |
Uporabite ta program za neobč. bombažno perilo. Po sušenju bo popolnoma suho in pripravljeno za shranjevanje v omari. |
|
ECO** |
8 |
ECO program je primeren za sušenje mokrega bombažnega perila in je najučinkovitejši program glede porabe energije za sušenje mokrega bombažnega perila. |
|
SUHO ZA ROČNO LIKANJE |
8 |
Uporabite ta prog. za bomb. perilo. Po sušenju je perilo primerno za ročno likanje. |
|
SUHO ZA STROJNO LIKANJE |
8 |
Uporabite ta prog. za bomb. perilo. Po sušenju je perilo primerno za strojno likanje. |
|
MEŠANO SUHO |
3,5 |
Ta prog. se uporablja za tkanine iz sintet. ali meš. vlaken, kot so večfunkcijska športna oblačila. Perilo je po sušenju suho. |
|
MEŠANO ZA LIKANJE |
3,5 |
Ta prog. se uporablja za tkanine iz sintet. ali meš. vlaken. Po sušenju je perilo še rahlo vlažno, primerno za likanje. |
|
ČAS 80 min |
4 |
Cikel se ustavi, ko je dosežen nast. čas. Časovni program je primeren za majhne polnitve neobč. perila. |
|
ČAS 60 min |
4 |
Cikel se ustavi, ko je dosežen nast. čas. Časovni program je primeren za majhne polnitve neobč. perila. |
|
ČAS 40 min |
4 |
Cikel se ustavi, ko je dosežen nast. čas. Časovni program je primeren za majhne polnitve neobč. perila. |
|
ČAS 20 min |
4 |
Cikel se ustavi, ko je dosežen nast. čas. Časovni program je primeren za majhne polnitve neobč. perila. |
|
PREZRAČEVANJE 60 min |
2 |
Ta prog. uporabite, če želite samo osvežiti ali zmehčati oblačila. |
*Max. kg suhega perila
** |
Program Bombaž Eco se uporablja za oceno skladnosti z zakonodajo EU o okoljsko primerni zasnovi. |
V primeru, da vaše perilo ni posušeno do željene stopnje suhosti, uporabite ustreznejši program.
KORAK 5: Izberite programske nastavitve
Z izbiro programskih nastavitev lahko programe sušenja prilagodite svojim željam. Glejte poglavje: NASTAVITVE.
Samo lastnik/distributer aparata lahko spremeni nastavitve!
Nekaterih programskih nastavitev na izbranem programu ni možno izbrati.
Zakasnitev vklopa (Delay Start)
V podmeniju izbranega programa lahko nastavite zakasnitev vklopa, kadar želite, da se program sušenja prične po določenem času (od 1 ure do 24 ur od takrat, ko ste pritisnili tipko Start/Pavza). Izpisal se bo predviden čas do konca sušenja.
Z gumbom za izbiro programa se pomikate od 1h do 24 ur v korakih po 1h.
S tipko pod izbranim časom, izbiro potrdite.
Pritisnite tipko Startza pričetek. Ko se odštevanje konča, se prične izbrani program sušenja.
Če želite preklicati Zakasnitev vklopa, pritisnite tipko Preklic.
Nato pritisnite gumb Start za začetek programa.
Med odštevanjem časa zakasnitve vklopa se bo prikazovalnik izklopil po 5 minutah.
Z gumbom za izbiro programa ali s pritiskom na katerokoli tipko, ga ponovno aktivirate. Na prikazovalniku bo prikazan čas odštevanja do pričetka sušenja.
Prikazovalnik se bo 1 minuto pred pričetkom sušenja avtomatsko vklopil.
Po končanem odštevanju se bo na prikazovalniku pokazal čas sušenja.
KORAK 6: Zaprite vrata in pričnite s sušenjem
Zaprite vrata sušilnega stroja in pritisnite tipko Start/Pavza.
Start (kratek pritisk na tipko - pričetek/nadaljevanje)
Pavza (kratek pritisk na tipko - začasna prekinitev)
Stop (dolg pritisk na tipko (za 3 sek) -zaustavitev oz. preklic)
Preostali čas
Glede na izbrani program in izbrano polnitev se prikaže predvideni čas sušenja v urah in minutah.
Dejanski čas sušenja je odvisen od izbranega programa, polnitve, vrste perila, obratov centrifuge ...
Lahko je daljši ali krajši od predvidenega časa sušenja.
Prekinitev, ustavitev ali spreminjanje programa
Program lahko začasno prekinete s kratkim pritiskom na tipko Start/Pavza.
Če želite nadaljevati s programom, ponovno pritisnite tipko Start/Pavza.
Program sušenja prav tako začasno prekinete, če odprete vrata.
Za nadaljevanje programa zaprite vrata in pritisnite tipko Start/Pavza.
Če želite program sušenja preklicati pritisnite na tipko Start/Pavza in jo držite 3 sekunde.
Izbrani program se ustavi in prične se faza ohlajanja. Čas ohlajevanja je odvisen od izbranega programa.
Šele po končanem ohlajevanju lahko z gumbom za izbiro programa izberite nov program, in pritisnite tipko Start/Pavza.
Zaključni cikel sušenja vključuje fazo ohlajevanja brez gretja, ki zagotavlja, da je perilo ob koncu programa primerne temepeture in ga je možno vzeti iz sušilnega stroja brez nevarnosti prijemanja vročih oblačil.
Program sušenja lahko prekinete s pritiskom na tipko ON/OFF.
Sušilni stroj se izklopi.
KORAK 7: Konec programa
Po končanem programu sušenja se na prikazovalnikju (displayu) izpiše, da je Sušenje končano.
V primeru, da ste izbrali funkcijo Proti mečkanju (Anti Crease), se bo boben vrtel še 2 uri po končanem sušenju.
Odprite vrata v smeri proti sebi in vzemite perilo iz sušilnega stroja.
Očistite mrežni filter v vratih (glejte poglavje "Čiščenje in vzdrževanje").
Prepričajte se, da je boben sušilnega stroja prazen in zaprite vrata.
5 minut po koncu programa ali zadnje aktivacije se bo zaradi varčevanja z energijo zaslon izklopil in prešel v stanje pripravljenosti (Standby).
Prikazovalnik se bo ponovno osvetlil, če boste pritisnili tipko ON/OFF ali odprli vrata sušilnega stroja.
Po vsakem sušenju očistite mrežni filter v vratih in izpraznite posodo za kondenzirano vodo. Glejte poglavje "Čiščenje in vzdrževanje".
Če se zamaši mrežni filter ali filter toplotne črpalke, se lahko sproži avtomatski izklop stroja ob pregrevanju. Očistite filter, počakajte, da se stroj ohladi in ga poskusite zagnati. Če se še vedno ne zažene, pokličite servisno službo.
Po končanem sušenju izvlecite vtikač sušilnega stroja iz zidne vtičnice.
V primeru da imate sušilni stroj s 3 faznim priklopom, vtikača ne izvlecite iz zidne vtičnice.
Nastavitve
Samo lastnik/distributer aparata lahko spremeni nastavitve!
(lastnik/distributer naj preveri Servisna navodila)
Na prikazovalniku |
Nastavitev |
Opis |
---|---|---|
Čiščenje filtra |
Vklop/Izklop |
|
Čiščenjen filtra v vratih |
1 --> 10 |
|
Čiščenje kondenzatorja |
10 --> 100 |
(korak 10) |
Kondenzirana voda |
Odtok/Posoda |
|
Plačilni sistem |
Vklop/Izklop |
|
Aktiviranje grelca 2 |
Vklop/Izklop |
|
Sprememba programa |
Za vsak program (nekaterih nastavitev v nekaterih programih ni mogoče nastaviti) |
S spreminjanjem nastavitev lahko ustvarite in prilagodite svoj program. Program je možno preimenovati. |
|
0 --> 3 |
|
|
Vklop, (1h --> 4h) |
|
|
Prepis programa/Shraniti kot nov program |
|
Časovni program |
||
|
20 --> 240 min |
|
|
20 --> 240 min |
|
|
20 --> 240 min |
|
|
20 --> 240 min |
|
|
Prepis programa/Shraniti kot nov program |
|
Otroška zaščita |
Vklop/Izklop |
|
Programi |
|
Izbran program se bo prikazal na prikazovalniku |
Izbira jezika |
Izbira vašega jezika- pritisniti tipko pod izbrano zastavo države |
|
Začasna izbira jezika |
Vklop/Izklop |
(od 0 do 5) Izberite lahko največ 5 jezikov, ki bodo na voljo v glavnem meniju. |
Nastavitev jakosti zvoka |
0 --> 5 |
|
Nastavitve prikazovalnika: |
||
|
1 --> 5 |
|
|
Vklop/Izklop |
|
Stanje pripravljenosti |
Normalno/Brez |
|
Podroben pregled |
Vklop/Izklop |
|
Možnost demonstracije |
Vklop/Izklop |
|
Zakasnitev vklopa |
Vklop/Izklop |
1h --> 24h |
Možnost prikaza časa /ikon |
Čas/Ikona |
|
ID stroja |
0 --> xxx |
|
WiFi nastavitve |
Z vklopom modula WiFi, se bo poraba energije v stanju pripravljenosti povečala. |
ZVOKI
(odvisno od modela)
V začetni fazi sušenja oz. pri sušenju kompresor in črpalka povzročata hrup, ki pa ne vpliva na delovanje sušilnega stroja.
Brneč zvok: zvok kompresorja; jakost zvoka je odvisna od programa in faze sušenja.
Brenčeč zvok: kompresor se občasno prezrači.
Zvok črpanja: črpalka črpa kondenzirano vodo v posodo za kondenzirano vodo.
Zvok klikanja: pričetek avtomatskega čiščenja toplotnega izmenjevalca (kompresorja).
Zvok šumenja vode: povzročen pri avtomatskem ciklu čiščenja.
Zvok ropota: med sušenjem, kadar perilo vsebuje trde delce (gumbe, zadrge …)
Čiščenje in vzdrževanje
Pred čiščenjem obvezno izklopite stroj in izvlecite priključno vrvico sušilnega stroja iz vtičnice.
Čiščenje mrežnega filtra v vratih
Pred čiščenjem obvezno izklopite stroj in izvlecite priključno vrvico sušilnega stroja iz vtičnice.
|
1 Privzdignite pokrov mrežnega filtra. |
|
2 Z roko ali krpo povlecite po mrežnem filtru, da odstranite oblogo iz vlaken in nitk. Mrežni filter v vratih se lahko zdi precej ohlapen med čiščenjem/odstranjevanjem oblog iz vlaken in nitk. To je normalno, zaradi z velike površine mrežnega filtra v kombinaciji z visokimi delovnimi temperaturami v sušilnem stroju. |
|
3 Po potrebi očistite tudi ohišje mrežnega filtra in tesnilo vrat. |
|
4 Zaprite pokrov mrežnega filtra. |
|
5 Če je potrebno filtrirno mrežico očistiti še od zadnje strani, odvijačite vijak in zavrtite filter iz zaklenjene v odklenjeno pozicijo. Izvlecite celotno filtrirno enoto in jo temeljito očistite, po čiščenju pa filtrirno enoto vrnite v prvotno pozicijo. Zavrtite filter iz odklenjene v zaklenjeno pozicijo in privijačite vijak. |
Pri zapiranju pokrova filtra pazite, da si ne »priškrnete« prstov.
Mrežni filter v vratih očistite po vsakem sušenju.
Sušilni stroj ne sme nikoli delovati brez mrežnega filtra v vratih ali s poškodovanim mrežnim filtrom.
Praznjenje posode za kondenzirano vodo
Po vsakem sušenju izpraznite posodo za kondenzirano vodo.
V primeru, da je posoda za kondenzirano vodo tako polna, da se preliva, se program sušenja samodejno prekine.
Na prikazovalniku (displayu) se pokaže opozorilo, da je posodo kondenzata potrebno izprazniti.
(To opozorilo je brezpredmetno, če imate cevko za odvod kondenzirane vode speljano v odtok, sifon ali v lijak.)
|
|
1 Posodo za kondenzirano vodo izvlecite iz stroja in jo obrnite nad umivalnikom ali posodo. |
|
|
2 Vodo izlijte skozi odprtino za iztok kondenzirane vode. Pri odprtini za iztok kondenzirane vode izvlecite tulec za lažje izlitje vode. Po izpraznitvi vode, bo v posodi za kondenzirano vodo, še vedno ostalo nekaj vode. |
|
3 Posodo za kondenzirano vodo ponovno vstavite v ohišje. |
Voda iz posode za kondenzirano vodo ni pitna. Dobro prefiltrirana se lahko uporablja za likanje.
Nikoli ne dodajajte kemičnih sredstev ali parfumiranih dišav v posodo za kondenzirano vodo.
Posode za kondenzirano vodo ni potrebno prazniti, če ste odvodno cev speljali direktno v lijak ali talni odtok (glejte poglavje ” Postavitev in priključitev / Odvod kondenzirane vode”).
Če želite sušilni stroj premakniti ali ga v času zime shraniti v neogrevanih prostorih, prej obvezno izpraznite posodo za kondenzirano vodo.
Čiščenje filtra toplotne črpalke
Ne dotikajte se notranjih kovinskih delov toplotnega izmenjevalca z golimi rokami. Nevarnost poškodb na ostrih delih. Ko čistite toplotni izmenjevalec uporabljajte primerne zaščitne rokavice.
Nepravilno čiščenje kovinskih lamel toplotnega izmenjevalca lahko trajno poškoduje sušilnik perila. Ne pritiskajte na kovinske lamele s trdimi predmeti kot je na primer plastična cev sesalnika za prah.
|
|
1 Pri čiščenju lahko izteče nekaj vode, zato je dobro, da prej na tla pogrnete vpojno krpo. Odprite zunanji pokrov. |
|
|
2 Primite za ročici na notranjem pokrovu in ju zasučite navzgor. Snemite notranji pokrov. |
|
3 S pomočjo ročaja izvlecite filter toplotne črpalke. |
|
|
|
4 Penast del filtra toplotne črpalke povlecite iz ohišja. Operite ga pod tekočo vodo in ga posušite, preden ga vstavite nazaj v ohišje filtra. Filter lahko operete v pralnem stroju s programom Izpiranje pri nizkih obratih ožemanja. Preden filter vstavite nazaj v ohišje filtra, ga posušite. Penast filter očistite najmanj po vsakem 30 ciklu sušenja oz. po potrebi. |
|
5 Z mehko suho krpo očistite tudi ohišje filtra toplotne črpalke in mrežo. Spodnji del ohišja vsebuje mrežo, ki jo je treba temeljito očistiti. Očistite ohišje filtra toplotne črpalke in mrežo po vsakem 30 ciklu sušenja oz. po potrebi. Pri avtomatskem (samodejnem) čiščenju mrežice filtra toplotne črpalke (imajo samo nekateri modeli), lahko po izvleku filtra, na tleh ostane par kapljic, zato na tla pogrnite krpo. |
|
|
6 Prah in umazanijo v lamelah toplotnega izmenjevalca lahko očistite s sesalnikom za prah in nastavkom z mehko sesalno krtačo. Brez pritiskanja nežno pomikajte sesalno krtačo samo v smeri lamel od zgoraj navzdol. Prevelik pritisk lahko poškoduje ali upogne kovinske lamele toplotnega izmenjevalca. Priporočamo, da toplotni izmenjevalec očistite vsaj vsakih dvanajst mesecev. |
|
|
|
7 Ponovno sestavite penasti filter in ohišje filtra. |
|
8 Namestite notranji pokrov in zavrtite nastavka v zaklenjen položaj. Zaprite zunanji pokrov. |
Filter toplotne črpalke mora biti pravilno vstavljen v ležišče, sicer lahko pride do zamašitve toplotnega izmenjevalnika, ki se nahaja v notranjosti sušilnega stroja.
Čiščenje filtra posode parnega generatorja in samočistilnega sistema
Pri vsakem praznjenju posode za kondenzirano vodo očistite tudi filter posode parnega generatorja in samočistilnega sistema.
Filter se nahaja v ohišju posode (viden, ko odstranite posodo za kondenzirano vodo).
|
1 Izvlecite posodo za kondenzirano vodo. |
|
2 Filter vzemite iz ležišča v ohišju posode za kondenzirano vodo. |
|
3 Filter dobro izperite pod tekočo vodo. Po potrebi očistite tudi ležišče filtra. |
Pri izvlačenju pazite, da ostanke vlaken, ki so se nabrale med delovanjem ne stresete nazaj, ker lahko pride do zamašitve sistema.
Filter pravilno vstavite nazaj v ležišče (v nasprotnem primeru ne opravlja svoje funkcije in lahko pride do zamašitve sistema).
Pogostost čiščenja filtra posode parnega generatorja je enaka, če imate kondenzirano vodo speljano direktno v odtok, sifon ali lijak.
Čiščenje zunanjosti stroja
Zunanjost stroja in prikazovalnik (display) očistite z mehko vlažno bombažno krpo in vodo. Ne uporabljajte topil ali abrazivnih sredstev za čiščenje, ki lahko poškodujejo stroj (upoštevajte priporočila in opozorila proizvajalcev čistilnih sredstev).
Vse dele sušilnega stroja obrišite z mehko krpo do suhega.
Območje okoli sušilnega stroja vzdržujte čisto in hladno; prah, vročina ter vlaga podaljšajo čas sušenja.
Sušilni stroj pred čiščenjem vedno izključite iz električnega omrežja.
V primeru 3 fazne priključitve aparata izklopite glavno stikalo vtičnice.
Napake...kaj storiti...?
Zaradi motenj iz okolice (npr. električne napeljave), lahko pride do javljanja različnih napak (glejte tabelo Motenj/Napak). V tem primeru:
-
Izklopite aparat, počakajte vsaj 1 minuto, vklopite aparat in ponovite program sušenja.
-
V kolikor se napaka ponovi, pokličite pooblaščen servisni center.
-
Večino motenj v delovanju lahko odpravite sami (glej spodaj tabelo Motenj/Napak).
-
Popravila lahko opravi le strokovno usposobljena oseba.
-
Odprava okvare oziroma reklamacije, ki je nastala zaradi nepravilne priključitve ali uporabe sušilnega stroja, ni predmet garancije. Stroške popravila krije uporabnik sam.
Garancija ne zajema napak, ki so posledica motenj iz okolice, kot so: udar strele, električne napeljave, naravne nesreče ...).
Motnja/napaka |
Vzrok |
Kaj storiti? |
---|---|---|
Stroj se ne zažene. |
|
|
|
|
|
V vtičnici je napetost, boben se ne vrti ... stroj ne dela. Sušilni stroj ne dela. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stroj med programom popolnoma preneha delovati. |
|
|
Neposušeno perilo oz. sušenje traja predolgo. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Neenakomerno posušeno perilo. |
|
|
Pojavi se rahel hrup udarjanja. |
|
|
Med sušenjem se vrata odprejo. |
|
|
Prikaz napak
Če pride med programom do napake, se na prikazovalniku (displayu) izpiše Napaka (Error) X.
|
Z daljšim pritiskom na tipko 5 INFO se na prikazovalniku izpiše opis napake. Sušilni stroj izklopite in ponovno vklopite. |
Napake, ki se lahko prikažejo na prikazovalniku (odvisno od modela), so:
Motnja/napaka |
Izpis napake na prikazovalniku |
Kaj storiti? |
---|---|---|
E0 |
Napaka upravljalne enote. |
Napaka upravljalne enote. Pokličite servis. |
E1 |
Napaka termistorja. |
Napaka temperaturnega senzorja. Pokličite servis. |
E2 |
Napaka pri komunikaciji. |
Napaka pri komunikaciji. Pokličite servis. |
E3 |
Napaka črpalke. |
Napaka črpalke za črpanje kondenzirane vode v posodo za kondenzirano vodo. Pokličite servis. |
E6 |
Okvara releja. |
Napaka upravljalne enote. Pokličite servis. |
E7 |
Okvara vrat. |
Napaka upravljalne enote. Pokličite servis. |
E8 |
Okvara gumba. |
Napaka upravljalne enote. Pokličite servis. |
E9 |
PB/UI programska oprema ni kompatibilna. |
Pokličite servis. |
E10 |
Napaka v komunikaciji EADBS. |
Pokličite servis. |
E11 |
Napaka v komunikaciji motorja. |
Pokličite servis. |
INFORMACIJE pred, med in po koncu programa
(odvisno od modela)
Izpis napake na prikazovalniku |
Kaj storiti? |
---|---|
SL:Prosimo, zaprite vrata, preden pritisnete start. |
Zaprite vrata sušilnega stroja, preden zaženete ali nadaljujete program. |
SL:Izbrana možnost v tej fazi cikla ni na voljo. |
Izbira ni možna. Izberite možnost, ki je na voljo. |
SL:Cikel je prekinila napaka el. napajanja. Nadaljujte. |
Pritisnite tipko Start/Pavza za ponoven zagon. |
SL:Pred nadaljevanjem cikla izpraznite rezervoar. |
Glejte poglavje "ČIŠČENJE IN VZDRŽEVANJE" |
SL:Očistite filter v vratih. |
Glejte poglavje "ČIŠČENJE IN VZDRŽEVANJE" |
SL:Očistite kondenzator. |
Glejte poglavje "ČIŠČENJE IN VZDRŽEVANJE" |
SL:Prosimo, izpraznite rezervoar in očistite filter v vratih. |
Glejte poglavje "ČIŠČENJE IN VZDRŽEVANJE" |
SL:Otroška zaščita vključena. Držite tipki 3 sek, da jo izključite. |
Glejte poglavje "NASTAVITVE". |
Servisiranje
Pred klicem v servisno službo
Glejte poglavji "Napake", ter "Čiščenje in vzdrževanje" in preverite, če lahko težavo rešite sami.
Ko se obrnete na servisno službo, morate poznati oznako modela (1) in tipa (2) ter serijsko številko (3) sušilnega stroja.
Oznako modela, tipa in serijsko številko, najdete na napisni (tipski) ploščici na notranji strani vrat sušilnega stroja.
QR in AUID kodi sta prav tako nameščeni na notranji strani vrat sušilnega stroja.
V primeru okvare uporabljajte le odobrene nadomestne dele pooblaščenih proizvajalcev.
Odprava okvare oziroma reklamacije, ki je nastala zaradi nepravilne priključitve ali uporabe sušilnega stroja, ni predmet garancije. Stroške popravila krije uporabnik sam.
Morebitno okvaro prijavite prijavite v lokalni klicni center ali na spletni naslov; oba podatka najdete v priloženi garancijski izjavi. Kontaktni podatki vaših pooblaščenih servisov so dosegljivi v garancijski izjavi, priloženi aparatu, in na spletni strani s skeniranjem QR kode, ki se nahaja na napisni tablici.
Nekatere preproste napake opisane v poglavju »Napake...kaj storiti...?« lahko uporabnik ob upoštevanju navodil odpravi tudi sam, brez nevarnosti za lastno varnost ter brez vpliva na pogoje garancije.
Rezervni deli za sušilni stroj, ki ste ga kupili, so na voljo 10 let. V tem času bodo
na voljo originalni rezervni deli, ki zagotavljajo pravilno delovanje vaše naprave.
Seznam rezervnih delov je na voljo na spletni strani: https://partners.gorenje.com/GSD/gsd_public.aspx
Tehnične informacije
Informacijski list v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 392/2012*
Oznaka modela |
TD85.C3XX |
Max. zmogljivost sušenja |
8 kg (Glejte napisno tablico) |
Razred energijske učinkovitosti |
A++ |
Letna poraba energije (AEC) |
235 (kWh/leto)1) |
Poraba el. energije |
|
Samodejno normalno sušenje z max. polnitvijo (Edry) |
1,88 (kWh) |
Samodejno normalno sušenje s polovično polnitvijo (Edry1/2) |
1,10 (kWh) |
Poraba el. energije |
|
Poraba energije v izključenem stanju (Po) |
0,40 (W) |
Poraba energije v vključenem stanju (Pl) |
0,80 (W) |
Učinkovitost kondenzacije |
|
Samodejno normalno sušenje z max in polovično polnitvijo (Ct) |
91 (%) |
Samodejno normalno sušenje z max. polnitvijo (Cdry) |
91 (%) |
Samodejno normalno sušenje s polovično polnitvijo (Cdry1/2) |
91 (%) |
Program sušenja |
ECO2) |
Trajanje programa (minute) |
|
Samodejno normalno sušenje z max in polovično polnitvijo (Tt) |
130 (minut) |
Samodejno normalno sušenje z max. polnitvijo (Tdry) |
165 (minut) |
Samodejno normalno sušenje s polovično polnitvijo (Tdry1/2) |
103 (minut) |
Raven hrupa |
67 (dB(A)) |
Tip sušilnega stroja (A = samodejni, NA = ni samodejni) |
A |
Trajanje stanja pripravljenosti |
5 minut |
Razred učinkovitosti kondenzacije |
A3) |
1) Na podlagi 160 standardnih ciklov sušenja na programu ECO (Auto normal dry ) s polno in polovično polnitvijo v skladu z EN61121.
2) Program ECO, je namenjen za sušenje normalno mokrega bombažnega perila in je glede na skupno porabo energije najučinkovitejši program za sušenje bombažnega perila.
3) Na lestvici od D (najmanj učinkovito) do A+++ (najbolj učinkovito).
* Veljavno do 1. 3. 2025.
Standardni preizkusi*
Evropa |
|
Energetska izjava |
EN 611 21 (392/2012). Program 3 ECO (Auto normal dry Stroj je preverjen za enofazni tok 10A / 16A (odvisno od modela; Glejte napisno tablico). |
Način preizkušanja za meritev hrupa |
IEC 60 704-2-6. |
Tehnične informacije
Višina |
850 mm |
Širina |
595 mm |
Globina |
769 mm |
Teža (neto) |
61 kg |
Prostornina bobna |
145 l |
Največja količina sušenja |
Glejte napisno tablico |
Nazivna moč |
Glejte napisno tablico |
Material bobna |
Nerjaveče jeklo |
Material zunanjega ohišja |
Vroče pocinkana in prašno lakirana jeklena pločevina ali pločevina iz nerjavečega jekla. |
Izdelek vsebuje fluorirane toplogredne pline. |
|
Vrsta hladilnega sredstva |
R450a |
Količina hladilnega sredstva |
0,510 kg |
Skupni potencial GWP (globalnega segrevanja) |
604 |
Ekvivalent CO2 |
0,309 t |
Hermetično zaprto. |
Povezava do baze podatkov EU EPREL
Od 1. marca 2021 so informacije o označevanju porabe energije in zahtevah glede okoljsko primerne zasnove na voljo v podatkovni zbirki o izdelkih EU EPREL.
Koda QR na energijski nalepki, priloženi aparatu, vsebuje spletno povezavo, preko
katere lahko najdete svoj registrirani aparat v bazi podatkov EU EPREL.
Informacije v zvezi z delovanjem izdelka najdete tudi v bazi podatkov EU EPREL, ki
je dostopna preko povezave https://eprel.ec.europa.eu, kjer vnesete model in številko izdelka; oboje je navedeno na napisni tablici na
aparatu. Na spletni strani www.theenergylabel.eu najdete podrobnejše informacije o energijski nalepki.
Shranite energijsko nalepko, če bi jo v prihodnje še potrebovali, skupaj z uporabniškim priročnikom in drugimi dokumenti, priloženimi temu aparatu.
Tabela programov
V tabeli so podane vrednosti časa sušenja in porabe električne energije, za sušenje testnega perila pri različnih vrtljajih končnega ožemanja v pralnem stroju.
Za v nadaljevanju navedene vrednosti porabe veljajo naslednje zahteve:
Temperatura vstopnega zraka |
sobna temperatura |
Vlažnost vstopnega zraka |
50 - 60% |
Temperatura sušenja |
Običajno |
TDC1481HC
Program |
Količina |
Hitrost centrifuge (vrt./min.) |
Poraba energije, približno (kWh)* |
Čas programa, približno (min)* |
---|---|---|---|---|
ZELO SUHO, |
|
1400 |
2,05 |
180 |
SUHO, |
|
1400 |
1,95 |
170 |
ECO** |
|
1400 |
1,60 |
150 |
|
1000 |
1,88 |
165 |
|
SUHO ZA ROČNO LIKANJE |
|
1400 |
1,45 |
135 |
SUHO ZA STROJNO LIKANJE |
|
1400 |
1,10 |
105 |
|
1000 |
1,42 |
128 |
|
MEŠANO SUHO |
|
1200 |
0,65 |
60 |
MEŠANO ZA LIKANJE |
|
1000 |
0,50 |
50 |
|
celotna polnitev (8 kg) |
|
delna polnitev |
*Zaradi odstopanj v vrsti in količini perila, centrifugiranju, nihanju električnega toka ter temperaturi in vlagi okolice se lahko izmerjene vrednosti pri končnem uporabniku razlikujejo od navedenih.
** |
Program Bombaž ECO je primeren za sušenje mokrega bombažnega perila in se uporablja za oceno skladnosti z zakonodajo EU o okoljsko primerni zasnovi. |
|
Program Bombaž ECO je najučinkovitejši program glede porabe energije za sušenje mokrega bombažnega perila. |
Polnjenje gospodinjskega sušilnega stroja do največje zmogljivosti, ki jo je navedel proizvajalec za posamezen program, prispeva k varčevanju z energijo.
Odstranitev
Odstranitev embalaže / Recikliranje
Za embaliranje izdelkov uporabljamo okolju prijazne materiale, ki jih je možno brez
nevarnosti za okolje ponovno predelati (reciklirati), deponirati ali uničiti. V ta
namen so embalažni materiali tudi ustrezno označeni.
Simbol na izdelku ali njegovi embalaži označuje, da z izdelkom ni dovoljeno ravnati kot z običajnimi gospodinjskimi odpadki. Izdelek odpeljite na ustrezno zbirno mesto za predelavo električne in elektronske opreme.
Pri odstranitvi odsluženega stroja poskrbite za odstranitev priključne vrvice in uničenje stikala vrat, da se vrata ne morejo zapreti (varnost za otroke).
S pravilnim načinom odstranjevanja izdelka boste pomagali preprečiti morebitne negativne posledice in vplive na okolje in zdravje ljudi, ki bi se lahko pojavili v primeru nepravilnega odstranjevanja izdelka. Za podrobnejše informacije o odstranjevanju in predelavi izdelka se obrnite na pristojen organ za odstranjevanje odpadkov, komunalno službo ali na trgovino, v kateri ste izdelek kupili.
Opombe
Hitri vodnik
|
1. |
Razvrstite tkanine Razvrstili perilo po vrsti in umazanosti perila. Upoštevajte oznake za sušenje na etiketah na perilu. Zaprite zadrge, ježke in gumbe. |
|
2. |
Vklopite glavno stikalo ZA VKLOP/IZKLOP (on/off) |
|
3. |
Odprite vrata sušilnega stroja in vstavite perilo Pred tem se prepričajte, da je boben prazen. |
|
4. |
Izberite program sušenja Obrnite gumb za izbiro programov na želeni program sušenja. |
|
5. |
Izberite programsko nastavitev Za nekatere programe je možno nastaviti Programske nastavitve. Glejte poglavje: NASTAVITVE |
|
6. |
Zaprite vrata sušilnega stroja in pritisnite tipko START/PAVZA. Na prikazovalniku (displayu) je prikazan predviden čas sušenja v urah in minutah. |
|
7. |
Konec programa Odprite vrata in vzemite perilo iz sušilnega stroja. Očistite filtre. Glejte poglavje "ČIŠČENJE IN VZDRŽEVANJE". Zaprite vrata. Izklopite glavno stikalo za vklop/izklop. Izvlecite vtikač iz vtičnice (razen v primeru da imate sušilni stroj s 3faznim priklopom). |
Pridržujemo si pravico do sprememb.