UPUTE ZA UPORABU

STAKLOKERAMIČKE PLOČE ZA KUHANJE

Zahvaljujemo vam na povjerenju kojeg ste nam iskazali kupnjom našeg uređaja.

Za lakšu uporabu proizvoda priložili smo vam detaljne upute, koje će vam pomoći da se što brže upoznate sa svojim novim uređajem.

Najprije se uvjerite dali ste primili neoštećen uređaj. Ukoliko otkrijete kakvo transportno oštećenje, molimo vas da se obratite vašem prodavaču kod kojeg ste uređaj kupili, ili područnom skladištu odakle je proizvod bio dostavljen. Telefonski broj naći ćete na računu odnosno na otpremnici.

Upute za montažu i priključivanje isporučuju se na posebnom listu.

Upute za uporabu, montažu i priključivanje također su dostupne i na našem web-mjestu:

http://www.gorenje.com

U uputama ćete opaziti simbole koji imaju sljedeće značenje:

Informacija, savjet, ideja ili preporuka

Upozorenje za opasnost

Vrlo je važno da upute iz korisničkog priručnika pažljivo pročitate.

Mjere opreza

VAŽNE MJERE OPREZA – PAŽLJIVO PROČITAJTE OVE UPUTE I ČUVAJTE IH ZA BUDUĆU UPORABU.

Djeca starija od osam godina, kao i osobe smanjenih fizičkih, osjetilnih ili umnih sposobnosti, ili osobe s nedostatkom znanja i iskustava, smiju koristiti uređaj isključivo pod odgovarajućim nadzorom, odnosno ako su upoznate sa sigurnom uporabom uređaja, i ako jasno razumiju opasnosti koje su povezane s uporabom uređaja. Djeci ne dozvolite da se igraju uređajem. Također ne dozvolite djeci da sudjeluju u čišćenju uređaja ili obavljanju radova na održavanju uređaja bez odgovarajućeg nadzora odraslih.

UPOZORENJE: sam uređaj i dostupni elementi uređaja mogu se tijekom djelovanja jače zagrijati. Izbjegavajte dodir s grijaćim elementima.

Mala djeca (mlađa od osam godina) neka budu čitavo vrijeme pod nadzorom.

Uređaj nije dozvoljeno čistiti napravama na vruću paru ili visokotlačnim uređajima za čišćenje, jer takve naprave mogu prouzročiti električni udar.

Uređaj nije namijenjen upravljanju pomoću vanjskih programskih satnih mehanizama ili daljinskih upravljačkih sustava.

Sredstva za isključenje moraju biti ugrađena u fiksno ožičenje u skladu s pravilima ožičenja.

Ukoliko je priključni kabel oštećen, smije ga zamijeniti isključivo proizvođač ili njegov ovlašteni serviser, odnosno neka druga stručno ospoobljena osoba, jer ćete jedino time spriječiti možebitne opasnosti odnosno ozljede (samo za uređaje opremljene priključnim kabelom).

UPOZORENJE: Ukoliko je površina ploče za kuhanje napukla, isključite uređaj jer ćete time spriječiti opasnost električnog udara. Isključite sve prekidače svih polja za kuhanje i odvijte osigurač, odnosno isključite glavni zaštitni strujni prekidač, tako da je uređaj u potpunosti izoliran iz električne mreže.

UPOZORENJE: Priprema jela na masti ili ulju neka bude pod stalnim nadzorom, jer se pregrijana masnoća vrlo brzo upali, stoga može biti opasno i može prouzrokovati požar. Vatru nemojte NIKAD pokušavati ugasiti vodom. Uređaj smjesta isključite i iskopčajte iz električne instalacije, te pokrijte plamen poklopcem ili prikladnom vlažnom krpom.

UPOZORENJE: Opasnost požara: na površinu ploče za kuhanje nemojte odlagati nikakve predmete.

OPREZ: Potrebno je nadzirati kuhanje. Potrebno je stalno nadzirati kratkotrajno kuhanje.

Uređaj je namijenjen uporabi u kućanstvu. Nemojte ga koristiti u bilo kakve druge svrhe, npr. za zagrijavanje prostorija. Na ploču za kuhanje nemojte stavljati praznu posudu.

UPOZORENJE: koristite isključivo štitnike ploče za kuhanje koje je oblikovao proizvođač uređaja za kuhanje, ili koje proizvođač u svojim uputama za uporabu preporučuje kao prikladne štitnike za ovaj uređaj. Korištenje neprikladnih štitnika ploče za kuhanje može privesti do nesreće.

Nakon uporabe isključite polje za kuhanje odgovarajućim elementima za upravljanje; nemojte se pouzdati samo na sustav za prepoznavanje posude.

Uređaj mora biti priključen na fiksno ožičenje koje ima ugrađena sredstva za odspajanje. Fiksno ožičenje mora biti izvedeno u skladu s pravilima ožičenja.

Druga važna sigurnosna upozorenja

Uređaj je namijenjen uporabi u kućanstvu. Nemojte ga koristiti u bilo kakve druge svrhe, npr. za zagrijavanje prostorija, sušenje životinja, papira, tkanina ili bilja, je u takvim slučajevima postoji opasnost ozljeda ili izbijanja požara.

Uređaj mora biti priključen na fiksno ožičenje koje ima ugrađena sredstva za odspajanje. Fiksno ožičenje mora biti izvedeno u skladu s pravilima ožičenja.

Pazite da priključni kabeli drugih električnih uređaja koji su priključeni na utičnicu u blizini vašeg uređaja ne dođu u dodir s vrućim poljima za kuhanje.

Ako je kabel za napajanje oštećen, treba ga zamijeniti proizvođač ili ovlašteni serviser kako bi se izbjegle opasnosti.

Korištenje staklene keramičke ploče za kuhanje kao skladišnog prostora može dovesti do ogrebotina ili drugih oštećenja. Nikada ne zagrijavajte hranu u aluminijskoj foliji ili u plastičnim spremnicima na ploči za kuhanje. Takva folija ili spremnici mogu se rastopiti, što može dovesti do požara ili oštećenja ploče za kuhanje.

Ne skladištite predmete osjetljive na temperaturu ispod uređaja, kao što su sredstva za čišćenje ili deterdženti, kante za prskanje itd.

Do eventualnih nesklada u nijansama boja između različitih uređaja ili sastavnih elemenata unutar jedne dizjnerske linije može doći uslijed različitih čimbenika, kao što su npr. različiti kutovi pod kojima gledamo uređaj, različita boja pozadine, materijali, ili sama osvjetljenost prostora.

Prije priključenja uređaja

Prije priključenja uređaja detaljno proučite upute za uporabu. Otklanjanje kvarova, odnosno reklamacije koja je nastala zbog nepravilnog priključenja ili uporabe uređaja, nije predmet garancije.

Opis uređaja

Funkcije uređaja i pribor ovise o modelu.

BR_opis_aparata_HSN_MOR

  1. Polje za kuhanje straga (lijevo)

  2. Polje za kuhanje sprijeda (lijevo)

  3. Polje za kuhanje straga desno

  4. Polje za kuhanje sprijeda desno

  5. Upravljanje poljem za kuhanje

Tehnički podaci

(ovisno o modelu)

napisna tablica

  1. Serijski broj

  2. Kôd

  3. Tip

  4. Robna marka

  5. Oznaka modela

  6. Tehnički podaci

  7. Znaci sukladnosti

Tipska pločica s osnovnim podacima o uređaju pričvršćena je na donjoj strani ploče za kuhanje. Podatke o tipu i modelu možete pročitati u garancijskom listu.

Prije prve upotrebe

Staklokeramičku površinu očistite vlažnom krpom koristeći malo sredstva za ručno pranje posuđa. Nemojte koristiti agresivna sredstva, kao što su na primjer gruba sredstva za čišćenje koja ostavljaju ogrebotine, spužve za posuđe, sredstva za uklanjanje hrđe ili mrlja.

Tijekom prve uporabe nastaje neprijatan miris „po novom“, koji će vremenom nestati.

Staklokeramička površina

  • Ploča za kuhanje je otporna na temperaturne promjene.

  • Ako staklokeramičku ploču za kuhanje koristite kao površinu za odlaganje, može doći do oštećenja ili ogrebotina. Nemojte koristiti puknutu ili slomljenu staklokeramičku ploču. Pad predmeta oštrog ruba može vrlo lako razbiti staklokeramičku površinu. Posljedice mogu biti vidljive tek nakon određenog vremena.

  • Ako na površini staklokeramičke ploče opazite vidljive pukotine, smjesta prestanite koristiti uređaj i isključite ga iz napajanja.

  • Pazite da polja za kuhanje kao i dno posude uvijek budu čisti i suhi, jer je time omogućeno dobro provođenje toplote, i površina za kuhanje neće se oštetiti.

  • Na polje za kuhanje nemojte stavljati praznu posudu. Polje za kuhanje može se oštetiti ako na njega stavite praznu posudu. Prije nego što na polje za kuhanje stavite posudu, obrišite dno posude da bude potpuno suho, jer je tako omogućeno provođenje toplote.

Savjeti za uporabu posuđa

nasveti pri uporabi posode

  • Koristite kvalitetno posuđe s ravnim i stabilnom dnom.

  • Dno posude i polje za kuhanje trebali bi imati isti promjer.

  • Posuđe izrađeno od vatrostalnog stakla s posebno brušenim dnom pogodno je za uporabu na poljima za kuhanje ako njihov promjer odgovara promjeru polja. Posude s većim promjerom mogu puknuti zbog termičke napetosti.

  • Pazite na to da se lonac ili tava nalaze na sredini zone kuhanja.

  • Ako koristite lonac pod pritiskom (tzv. «pretis» lonac), imajte ga pod nadzorom dok ne postigne pravilan pritisak. Polje za kuhanje neka najprije radi na najvećem stupnju snage, a zatim prema uputama proizvođača lonca, odgovarajućim senzorom pravovremeno smanjite snagu rada.

  • Pazite da u loncu na pritisak uvijek bude dovoljno tekućine, inače ako je na polju za kuhanje prazan lonac, može doći do pregrijavanja i do oštećenja lonca i polja.

  • Prilikom uporabe uvijek se pridržavajte uputa proizvođača.

Štednja energije

  • Kod kupnje vodite računa o tome da je na posuđu obično naveden promjer gornjeg dijela, odnosno poklopca, koji je često veći od promjera dna posude.

  • Jela koja iziskuju dugotrajnu pripremu, kuhajte u loncu na pritisak (tzv. ekonom lonci). Pri tome pazite da u loncu na pritisak uvijek bude dovoljno tekućine, inače ako je na polju za kuhanje prazan lonac, može doći do pregrijavanja i do oštećenja lonca i polja za kuhanje.

  • Posuđe odnosno lonce po mogućnosti uvijek poklopite poklopcem odgovarajuće veličine Koristite posudu koja će po veličini odgovarati količini hrane koju spremate Ako koristite preveliku, samo djelomično napunjenu posudu, potrošiti ćete veću količinu energije uzalud.

Upravljanje poljem za kuhanje

Polja za kuhanje upravljate gumbima, ugrađenim u upravljačku ploču aparata.

Simboli uz gumbe označavaju pripadnost pojedinom polju za kuhanje.

7-stopenjsko

brezstopenjsko stikalo

Označene stupnjeve snage kuhanja na gumbima možete podešavati uzastopnim (kliznim) izborom snage od 1-9, ili stupnjevano (u koracima) od 1-6.

Gumbe, koji se mijenjaju u koracima (stupnjevano), možete okretati u oba smjera.

Energetske gumbe okrećete u smjeru kazaljki na satu za povećanje snage grijanja i u obrnutom smjeru za smanjenje snage grijanja.

Smisleno je da ploču isključite 3-5 minuta prije završetka kuhanja i time iskoristite preostalu toplinu te uštedite energiju.

U tabeli ćete naći primjere za uporabu pojedinih stupnjeva snage.

S

E

0

0

Zona za kuhanje je uključena

1

1-2

Održavanje temperature i podgrijavanje manjih količina

2

3-4

Podgrijavanje

3

5-6

Podgrijavanje, odnosno dugotrajno kuhanje većih količina

4

7

Uzastopno pečenje (omleti, i sl.)

5

8

Pečenje na masnoći (čvarenje, prženje, i sl.)

6

9

Brzo zagrijavanje

Sklopka za dvostruki prsten zone za kuhanje

stikalo za dvokrožno kuhališče

Normalnim okretanjem gumba za dvokružno polje najprije će ćete uključiti osnovno polje (unutrašnji krug).
Ako želite uključiti čitavo polje za kuhanje, okrenite gumb do oznake iza brojeva, da se začuje “klik”, a zatim nazad u željeni položaj.
Čitavo polje za kuhanje isključite okretanjem gumba u položaj 0.

Svjetla upozorenja

opozorilne lučke

(ovisno o modelu)

Svjetla upozorenja „vruće“ ugrađena su u prednji dio staklokeramičke ploče za kuhanje. Uključeni indikator svjetla upućuje na to da je relevantna zona za kuhanje još uvijek vruća (opasnost od opeklina). Kada je zona za kuhanje isključena, indikator za vruće površine ostat će uključen sve dok se zona za kuhanje ne ohladi na temperaturu manju od 50 °C.

Čišćenje i održavanje

Ohlađenu staklokeramičku površinu očistite nakon svake upotrebe, jer će se inače nakon slijedeće upotrebe i najmanja nečistoća zapeći na vrućoj površini.

Za redovno održavanje staklokeramičke površine koristite specijalna sredstva za njegu koja na njoj naprave zaštitni sloj, koji je štiti od dalje prljavštine.

Prije svake uporabe, sa staklokeramičke površine i s dna posude obrišite prašinu i eventualnu drugu prljavštinu, koja bi mogla ogrepsti površinu.

Pazite! Čeličnom vunom, grubim spužvicama i abrazivnim prašcima možete ogrepsti površinu. Također je možete oštetiti upotrebom agresivnih raspršivača i neprikladnih tekućih sredstava za čišćenje.

Primjena agresivnih sredstava za čišćenje ili grubih, oštećenih donjih dijelova posuđa može uzrokovati habanje tiskanih uzoraka na ploči.

Manju nečistoću čistite vlažnom mekom krpom, a površinu zatim obrišite da bude suha.

Mrlje od vode skinite blagom rastopinom octa, no njome ne smijete brisati okvir (određeni modeli), jer ovaj time gubi sjaj. Ne koristite agresivne raspršivače niti sredstva za uklanjanje kamenca.

Jaču nečistoću uklonite posebnim sredstvima za čišćenje staklokeramičkih površina, i pritom se pridržavajte uputa proizvođača sredstava za čišćenje. Pazite da sredstvo nakon nanošenja temeljito odstranite, jer će u protivnom ostaci sredstva prilikom zagrijavanja polja oštetiti staklokeramičku površinu.

Tvrdokornu i zapečenu nečistoću skidajte strugalicom. Prilikom rukovanja strugalicom pazite da se ne ozlijedite!

Strugač nije uključen u opremu uređaja.

H-USA_strgalo

Strugalicu koristite samo u slučajevima kad prljavštinu ne možete odstraniti mokrom krpom ili specijalnim sredstvima za čišćenje staklokeramičke površine.

Strugalicu držite pod pravilnim kutom (45° do 60°). Laganim pritiskom kližite po staklu preko natisnutih oznaka i uklonite prljavštinu. Pazite, da plastična drška strugalice (kod određenih modela) ne dođe u dodir s vrućom površinom za kuhanje.

Strugalicu nemojte naslanjati pravokutno na ploču, i njenim vrškom nemojte strugati po površini stakla.

Šećer i hrana s visokom koncentracijom šećera mogu trajno oštetiti staklokeramičku površinu, stoga je šećer i slatka jela potrebno smjesta sastrugati strugalicom sa staklokeramičke površine, iako je ploča za kuhanje još vruća.

Tabela smetnji i grešaka u radu

Sve popravke u garancijskom roku smije obaviti isključivo ovlaštena servisna služba proizvođača aparata.

Prije početka bilo kakvih popravaka obavezno iskopčajte uređaj iz električne instalacije, i to tako da izvučete priključni kabel iz utičnice ili izvadite osigurač.

Bilo kakvi neovlašteni popravci uređaja mogu prouzročiti strujni udar i opasnost od kratkog spoja. Stoga ne izvodite takve radove nego ih prepustite stručnjaku ili serviseru.

U slučaju manjih problema s radom uređaja provjerite u ovom priručniku možete li sami riješiti problem.

Ako uređaj ne radi ispravno ili ako uopće ne radi zbog neprikladnog rada ili rukovanja, dolazak servisera neće biti besplatan, čak ni tijekom jamstvenog roka.

Upute spremite za buduću uporabu i proslijedite ih svim sljedećim vlasnicima ili korisnicima uređaja.

U nastavku se navode neki savjeti o otklanjanju određenih uobičajenih problema.

Problem

Uzrok

Kućni osigurač češće izbacuje.

Pozovite servisnu službu.

Neprekidni zvučni signal i zaslon digit50

Voda je prolivena po površini senzora ili je predmet postavljen preko senzora.

Obrišite površinu senzora.

F na zaslonu

Upozorava vas da je došlo do smetnje u radu.

Ako unatoč gornjim savjetima niste uspjeli otkloniti smetnje, pozovite ovlašteni servis. Popravci odnosno reklamacija koji nastanu kao posljedica nepravilnog priključenja ili uporabe uređaja, nisu obuhvaćeni jamstvom. U tom slučaju troškove popravaka snosi korisnik sam.

Prije početka bilo kakvih popravaka obavezno iskopčajte uređaj iz električne instalacije, i to tako da izvučete priključni kabel iz utičnice ili izvadite osigurač.

Montaža ugrađene ploče za kuhanje

Postupak ugradnje

  • Radna ploča mora biti potpuno ravna.

  • Izrezane površine odgovarajuće zaštitite.

  • Ploču priključite na električnu mrežu (vidi uputstvo za priključenje štednjaka na električnu mrežu).

  • Ploču umetnite u izrezani otvor.

BR_BI_Copreci_mere_napa_DN

  • Samo stručnoj osobi dozvoljeno je ugraditi aparat kuhinjski element i priključiti ga na električni napon.

  • Furnir, odnosno obloge ugradbenog kuhinjskog elementa moraju biti obrađene toplotno postojanim ljepilom (100°C), inače mogu zbog slabije temperaturne otpornosti promijeniti boju i oblik.

  • Uporaba završnih letvica od masivnog drva na radnim pultovima iza ugrabene ploče dozvoljena je ako minimalna udaljenost ostaje takva, kako je označeno na slikama za ugradnju.

  • Ploča za kuhanje prikladna je za ugradnju u radnu ploču nad kuhinjskim elementom širine 600 mm i veću.

  • Viseći kuhinjski elementi nad pločom za kuhanje moraju biti postavljeni na takvu visinu da ne ometaju radne postupke.

  • Razmak između površine za kuhanje i kuhinjske nape mora biti najmanje toliko velik, koliko je navedeno u uputama za montažu kuhinjske nape. Najmanja udaljenost je 500 mm.

  • Najmanji razmak između ruba aparata i susjednog visokog kuhinjskog elementa je 40 mm.

  • Uporaba završnih letvica od masivnog drva na radnim pultovima iza ugrabene ploče dozvoljena je ako minimalna udaljenost ostaje takva, kako je označeno na slikama za ugradnju.

  • Najmanji razmak između ugradbene ploče štednjaka i stražnje stjenke, označena je na slici za ugradnju.

vgradnja_BR_30
30 cm

vgradnja_BR_60
60 cm

vgradnja_BR_80
80 cm

Stavljanje pričvrsnih spona

sponka_vgradnja_BR

  • Radna ploča mora biti postavljena potpuno ravno. Izrezane površine odgovarajuće zaštitite.

  • Priložene pričvrsne elemente (4 komada) pričvrstite priloženim vijcima (4 komada) na lijevu i desnu stranu ploče za kuhanje na unaprijed pripremljenu rupu i izrez.

  • Umetnite ploču u izrezani otvor. Ploču zatim odozgo jače pritisnite uz radnu površinu.

  • Za fi ksiranje pričvrsnih spona ne smijete koristiti vijke duže od 6,5 mm.

Otvori za zrak u donjem kuhinjskom ormariću

Za normalno djelovanje elektronike na indukcijskoj ugrabenoj ploči potrebno je osigurati dovoljno kruženje zraka.

element_vgradnja_BI4T

Donji ormarić s ladicom

  • Na stražnjoj strani kuhinjskog elementa mora obavezno biti napravljen izrez minimalne visine 140 mm, po čitavoj širini elementa. Također, na prednjoj strani mora biti napravljen najmanje 6 mm otvor na prednjoj strani po čitavoj širini elementa.

  • Ispod ploče za kuhanje mora čitavom dužinom biti ugrađena vodoravna pregrada koja mora biti odmaknuta od donjeg ruba uređaja barem 10 mm. Sa stražnje strane treba omogućiti odgovarajuću ventilaciju.

  • Ploča za kuhanje opremljena je ventilatorom koji se nalazi u donjem dijelu. Ako se ispod kuhinjskog ormarića nalazi ladica, ne upotrebljavajte je za spremanje manjih predmeta ili papira jer bi oni mogli oštetiti ventilator i rashladni sustav ako ih ventilator usisa. Nadalje, ne upotrebljavajte ladicu za spremanje aluminijske folije ni zapaljivih tvari ili tekućina (kao što su sprejevi). Takve tvari držite podalje od ploče za kuhanje. Opasnost od eksplozije!

  • Između sadržaja ladice i ulaznih otvora ventilatora treba biti razmak od najmanje 20 mm.

vgradnja pečica

Donji ormarić s pećnicom

  • Ispod indukcijske ploče za kuhanje smijete ugraditi samo pećnice koje su opremljene rashladnim ventilatorom.

  • Prije ugradnje pećnice stražnja strana kuhinjskog ormarića mora biti uklonjena iz područja otvora za ugradnju.

  • Osim toga, potreban je i otvor od najmanje 6 mm na prednjoj strani, duž cijele širine ormarića.

  • U slučaju ugradnje ostalih uređaja ispod indukcijske ploče za kuhanje ne jamčimo za njihov pravilan rad.

Ugradbena montaža u radnu ploču

Za ugradnju uređaja u istoj ravnini, tzv. 'flush mount' podesni su uređaji koji nemaju fasetirane rubove i ukrasne okvire.

FM_rob_pult

Ugradnja uređaja

Uređaj je dozvoljeno ugraditi samo u temperaturno otporan i vodootporan pult, kao što su primjerice pultovi od prirodnog kamena (mramor, granit), ili od masivnog drveta (rubovi uz linije izreza moraju biti zabrtvljeni). Kod ugradnje u pult iz keramike, drva ili stakla koristite drveni potporni okvir. Okvir nije priložen k uređaju. Ugradnja u pultove napravljene od drugih materijala je dozvoljena samo nakon savjetovanja s proizvođačem radnog pulta i s njegovom dozvolom. Unutrašnja dimenzija osnovne jedinice mora biti najmanje toliko velika koliko je i unutrašnji izrez namijenjen uređaju. Time ćete omogućiti jednostavno vađenje uređaja iz pulta. Na donji rub stakla uređaja prilijepite brtveću traku.

trak

Najprije umetnite kabel za napajanje kroz izrez. Postavite uređaj iznad sredine izreza. Uređaj priključite u električnu utičnicu (pogledajte upute za priključivanje uređaja). Prije nego zabrtvite površinu provjerite kako radi uređaj. Zatvorite utor između uređaja i radne ploče silikonskim brtvilom. Silikonsko brtvilo koje se upotrebljava za brtvljenje uređaja mora biti otporno na visoku temperaturu (na najmanje 160 °C). Silikonsko brtvilo poravnajte odgovarajućim alatom. Pridržavajte se uputa za uporabu odabranog silikonskog brtvila. Ne uključujte uređaj dok se silikonsko brtvilo potpuno ne osuši.

kit_pind

  1. Silikonski kit

  2. Ljepljiva traka

Kod radnih pultova od prirodnog kamena budite naročito oprezni na mjere za ugradnju. Za odabir silikonskog kita posavjetujte se s proizvođačem pulta. Korištenje nepodesnih silikonskih kitova može prouzročiti trajne promjene boje na dijelovima.

Uklanjanje ugrađenog uređaja

Iskopčajte uređaj iz električne instalacije. Silikonsko brtvilo odstranite sa oboda koristeći prikladan alat. Uređaj izvadite gurajući ga prema gore sa donje strane.

Nemojte pokušavati vaditi uređaj sa gornje strane pulta!

Servisni odjel odgovara isključivo za popravak i servis ploče za kuhanje. Za ponovnu ugradnju (izravnanu s ravninom radne površine) ploče za kuhanje posavjetujte se sa svojim specijaliziranim prodavačem kuhinjske opreme.

Pult od prirodnog kamena

kamen_BR

  1. Pult

  2. Uređaj

  3. Otvor

Veličina otvora prilagođava se obzirom na tolerancije staklokeramičke ploče i izreza u pultu (min 2 mm).

Keramički, drveni, ili stakleni pult

steklo_BR

  1. Pult

  2. Uređaj

  3. Otvor

  4. Drveni okvir debljine 16 mm

Veličina otvora prilagođava se obzirom na tolerancije staklokeramičke ploče i izreza u pultu (min. 2 mm). Drveni okvir namještamo 5,5 mm ispod gornjeg ruba pulta (pogledati sliku).

Kod izreza treba uzeti u obzir polumjere rubova stakla (R10, R2).

STAKLO

IZREZ

steklo_izrez_svk_HV_BIEH

vgradnjaFM_BR_30
30 cm

vgradnjaFM_BR_60
60 cm

vgradnjaFM_BR_80
80 cm

U slučaju ugradnje pećnice ispod ploče za kuhanje ugrađene u ravnini s pultom (tzv. 'flush mount'), debljina pulta mora biti minimalno 40 mm!

Montaža pjenaste brtve

Neki uređaji dolaze s ugrađenom brtvom!

Prije ugradnje uređaja u kuhinjski pult, na donju stranu staklokeramičke (staklene) ploče za kuhanje potrebno je zalijepiti gumenu brtvu koja je priložena k uređaju. Sa brtve je najprije potrebno skinuti zaštitnu foliju; Brtvu je potrebno nalijepiti na donju stranu stakla (2-3 mm od ruba). Brtva mora biti zalijepljena po cjelokupnom rubu stakla, a na kutovima se ne smije prekrivati. Prilikom postavljanja brtve naročitu pažnju obratite tome da staklo ne dođe u dodir s kakvim oštrim predmetom.

tesnilni_trak

Ugradnja uređaja bez brtve nije dozvoljena!

Povezivanje ploče za kuhanje s električnom mrežom

  • Zaštita napajanja mora biti u skladu s odgovarajućim propisima.

  • Prije priključenja provjerite da li napon naveden na natpisnoj pločici odgovara naponu vaše kućne instalacije.

  • U električnoj instalaciji treba biti prekidač koji može iskopčavati sve polove uređaja iz električne mreže, s minimalnim razmakom od 3 mm između kontakata kada su otvoreni. Prikladni uređaji uključuju osigurače, zaštitne prekidače itd.

  • Priključak treba podesiti prema naponu i osiguračima.

  • Dijelovi pod naponom i izolirani dijelovi nakon ugradnje moraju biti zaštićeni od mogućnosti dodira.

Priključenje smije obaviti isključivo ovlaštena stručna osoba. Zbog neispravnog priključenja mogu se uništiti određeni dijelovi uređaja. U tom slučaju gubite pravo na garanciju! Prije svakog zahvata uvijek prekinite dovod električne energije u uređaj.

Dijagram povezivanja

priključna sponka 60

  • Provjerite napon. Prije nego što priključite uređaj, provjerite je li napon naveden na natpisnoj pločici u skladu s naponom vaše mreže. Napon električne mreže (220 V – 240 V između vodova i neutralnog vodiča) treba provjeriti stručnjak odgovarajućim mjernim uređajem.

  • Otvorite poklopac kutije s priključnim terminalima.

  • Spojite žice u skladu s tipom uređaja.

  • Spojne se žice nalaze na priključnom terminalu.

Priključni kabel

(uređaj bez kabela za napajanje)

votlica

  • Za povezivanje se može koristiti sljedeće:

  • PVC izolirani priključni kabel tipa H05V2V2-F sa žuto-zelenim zaštitnim vodičem, ili neki drugi jednakovrijedni ili bolji kablovi.

  • Vanjski promjer kabela mora biti najmanje 8,00 mm.

  • Priključni kabel morate provesti kroz napravu za rasterećenje koja štiti kabel od izvlačenja.

* Kabelske spojnice nisu priložene

Preporučujemo korištenje kabelskih spojnica (završetaka).

shema_1F

Jednofazni priključak (32 A)

  • Jednofazni priključak (1 1N, 220 V – 240 V~ /50–60 Hz):

    • Napon između vodova i neutralnog vodiča iznosi 220 V –240 V~. Ugradite spojnu žicu između terminala 1 i 2 te između terminala 4 i 5.

    • Krug bi trebao biti opremljen osiguračem od najmanje 32 A. Površina poprečnog presjeka jezgre kabela za napajanje treba biti najmanje 4 mm².

shema_2F_380

Dvofazni priključak (16A)

  • 2 faze, 1 neutralni vodič (2 1N, 380 V – 415 V~ / 50 Hz – 60 Hz):

    • Napon između vodova i neutralnog vodiča iznosi 220 V –240 V~.; a između vodova 380 V – 415 V~. Ugradite spojne žice između terminala 4 i 5. Krug bi trebao biti opremljen s najmanje dva osigurača od po najmanje 16 A. Površina poprečnog presjeka jezgre kabela za napajanje treba biti najmanje 1,5 mm².

shema_2F_220

  • 2 faze, 2 neutralna vodiča (2 2N, 220 V – 240 V~ / 50 Hz – 60 Hz)

    • Napon među fazama i neutralnim vodičem je 220-240 V~.

    • Krug bi trebao biti opremljen s najmanje dva osigurača od po najmanje 16 A. Površina poprečnog presjeka jezgre kabela za napajanje treba biti najmanje 1,5 mm2.

shema_30_BR

Uređaji širine 30 cm (dva polja za kuhanje) imaju samo priključnicu za jednofazno priključenje. Promjer sredine priključnog kabela u tom slučaju mora iznositi najmanje 1,5mm²!

Priključivanje kabela za napajanje

(uređaj bez kabela za napajanje)

  • Uređaj mora biti fiksno izravno spojen na električnu mrežu.

  • Uređaji za isključivanje iz električne mreže moraju udovoljavati relevantnim propisima.

  • Ne rastežite kabel za napajanje i ne vodite ga preko oštrih rubova.

  • Ako je uređaj postavljen iznad pećnice, pazite na to da kabel za napajanje nikad ne dođe u dodir s vrućim dijelovima pećnice.

Jednofazno priključivanje

Spojite uređaj kao što je prikazano na dijagramu A. Ako vaša strujna mreža ne dopušta osigurač od 32 A, potrebno je smanjiti ili ograničiti snagu uređaja u skladu s tim.

Pogledajte poglavlje Korisničke postavke.

kabel_A

L = smeđe
N = plavo
zemlja = žuto/zeleno

Dvofazni priključak

  • Ako električna mreža ima 2 mrežna vodiča i 1 neutralni vodič, spojite uređaj kao što je to prikazano na dijagramu B.

  • Ako električna mreža ima 2 mrežna vodiča i 2 neutralna vodiča, spojite uređaj kao što je to prikazano na dijagramu C.

kabel BC

L1 = smeđe
L2 = crno
N = plavo
zemlja = žuto/zeleno

L1 = smeđe
L2 = crno
N1 = plavo
N2 = sivo
zemlja = žuto/zeleno

samo za Nizozemsku!

Zbrinjavanje dotrajalog uređaja

kanta1_FACE_LIFT

Za ambalažu proizvoda koristimo materijale prijazne do okoline, koji se mogu bez opasnosti za okoliš ponovno preraditi (reciklirati), deponirati, ili uništiti. U tu su svrhu ambalažni materijali odgovarajuće i označeni.

Simbol na proizvodu ili na njegovoj ambalaži označuje da tom napravom ne smijete rukovati kao s običnim kućanskim otpacima. Takav proizvod odvezite na prikladno zbirno mjesto za preradu električne i elektronske opreme.

Pravilnim načinom zbrinjavanja ovog proizvoda pomoći ćete u sprječavanju možebitnih negativnih posljedica i utjecaja na okolinu i zdravlje ljudi, koje bi se mogle pojaviti u slučaju neispravnog zbrinjavanja proizvoda. Za detaljnije informacije o zbrinjavanju i preradi uređaja obratite se nadležnoj gradskoj službi za sakupljanje otpadaka, komunalnoj službi, ili trgovini, u kojoj ste uređaj nabavili.

Pridržavamo pravo do eventualnih izmjena i grešaka u uputama za uporabu.

Vaše napomene

 

711282